O uprawie i odmianach papryki - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

O uprawie i odmianach papryki

17 sierpnia firmy Hazera (wówczas występująca jeszcze pod nazwą Nickerson-Zwaan), BASF oraz Tradecorp zaprosiły producentów na prezentację odmian papryki do gospodarstwa państwa Agnieszki i Krzysztofa Piorunów w Bąkowie w gminie Klwów, w radomskim rejonie uprawy papryki. Oprócz odmian przedstawiono również ofertę środków ochrony i nawozów. Najważniejszym punktem programu był jednak wykład dr Agnieszki Stępowskiej z Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, ogrodnicy mieli również możliwość skonsultowania z nią problemów w uprawie (jej wystąpieniu poświęcony będzie odrębny artykuł).

Papryka Predator F1

Papryka Predator F1

Jak informował Krzysztof Piorun uprawą papryki zajmuje się on już od początku lat 90. ub. wieku. Jest ona uprawiana w jego gospodarstwie na powierzchni 66 arów. Część z niej zajmują tunele o drewnianej konstrukcji, jednak powoli są one zastępowane przez nowsze konstrukcje – najnowszą inwestycją jest zblokowany tunel z firmy Haygrove. W ocenie ogrodnika w nowym tunelu panują znacznie lepsze warunki dla roślin i pracowników – większa jest kubatura tunelu, bardziej stabilne parametry klimatu, znacznie lepsze jest przewietrzanie – szczytami lub poprzez podnoszenie bocznych ścian.

Jak mówił ogrodnik przed rozpoczęciem uprawy papryki wykonuje on analizę gleby, nawożenie przed sadzeniem rozsady jest prowadzone na podstawie jej wyników. W czasie uprawy prowadzona jest fertygacja, oraz w razie potrzeby, nawożenie dolistne.

Rozsadę papryki producenci z Bąkowa przygotowują samodzielnie. Nasiona wysiewali na początku marca, siewki pikowali na początku kwietnia, a rozsadę w tunelach sadzili pod koniec kwietnia i na początku maja. Z roślin usuwane były pierwsze zawiązki, dzięki czemu lepiej zawiązywały się kolejne owoce, obrywano także nadmiar pędów z dołu roślin – aby zapewnić lepsze przewietrzanie uprawy. Rośliny prowadzono na zbiór owoców z dwóch pięter. Zbiory papryki rozpoczęto na początku sierpnia. Z uprawianych przez siebie odmian z firmy Hazera pan Krzysztof zwracał uwagę głównie na odmiany czerwonoowocowe Telestar F1, Predator F1, Cardinal F1 oraz żółtowoocową Sollie F1.

W czasie spotkania firmę Hazera reprezentowali Piotr Różański, Zdzisław Gnaś, Małgorzata Zadura oraz Yaki Yastrov z Izraela – główny menedżer produktu w firmie Hazera. Główne programy hodowli papryki w firmie Hazera są prowadzone z myślą o rynkach Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Chin i Hiszpanii – będących największymi producentami tego warzywa. Z tych programów wybiera się odmiany, które mogą również sprawdzić się w warunkach klimatycznych innych krajów – m.in. przeznaczone na polski rynek. Jak informował Y. Yastrov 30% nakładów w ich firmie jest przeznaczane na hodowlę i rozwój produktów, aby co roku można było wprowadzać na rynek wystarczającą liczbę nowych odmian różnych gatunków warzyw.

Charakterystykę odmian przedstawiła Małgorzata Zadura. Zwracała uwagę m.in. na znajdującą się drugi rok w testach średnio wczesną paprykę Cardinal F1 o czerwonych owocach typu blok. Są one lekko wydłużone, mają ok. 12 cm długości, grube ścianki (0,8–1 cm) i bardzo długą szypułkę. Bardzo dobrze nadają się na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Rośliny tej odmiany mają dosyć silny wigor, dobrze zawiązują owoce. Podobne owoce ma odmiana Predator F1, o owocach nieco krótszych, a także krótszej i grubszej szypułce. Wigor roślin jest również silny, a wczesność podobna jak u poprzedniej odmiany. Owoce mają również grube ścianki, są twarde, odporne na mikrospękania, łatwo się wybarwiają. Ruberto F1 to papryka o czerwonych owocach typu blok, które dojrzewając zmieniają kolor z zielonego najpierw na brązowobordowy, a dopiero później przybierają ciemnoczerwoną barwę. Jej owoce są bardzo dobrej jakości – wyjątkowo twarde, o grubej ściance grubości 1 cm, o bardzo grubej szypułce (co pozwala na długi utrzymywanie dobrego turgoru owoców), mogą stanowić towar eksportowy. Rośliny mają umiarkowany wigor i od początku uprawy wymagają wzmacniania go, bardzo ważne w przypadku tej odmiany jest usuwanie pierwszego zawiązka. Pokazano także znaną już odmianę czerwonoowocową Telestar F1, o dużych owocach, z grubą ścianką, polecanych na zaopatrzenie krajowego rynku. Też dosyć łatwa w uprawie, o grubych ściankach (0,8–0,9 cm).

Charakterystyka odmian papryki – patrz też hortinet.pl

Atrakcyjnie prezentowała się papryka Sollie F1 o żółtych, średniej wielkości owocach, dojrzewających bardzo wcześnie, wyróżniających się wysokim wyrównaniem i dobrą twardością. Jej ścianki są grube, rośliny mają średni wigor. Ze względu na średni rozmiar owoce tej odmiany bardzo dobrze nadają się na eksport (9-10 cm). Nieznacznie późniejsza od niej jest druga z zaprezentowanych odmian żółtoowocowych – Giacomo F1. Ma ona większe, wyrównane owoce, polecane na zaopatrzenie rynku świeżych warzyw. Rośliny mają silny wigor.

Firmę BASF Polska reprezentował Adam Prabucki, który poinformował o nowych możliwościach ochrony papryki uprawianej pod osłonami. Dzięki możliwości rejestracji dla upraw małoobszarowych rozszerzono zakres zastosowań preparatu Signum 33WG m.in. o możliwość ochrony papryki przed zgnilizną  twardzikową i szarą pleśnią. Środek można stosować przez cały okres wegetacji, jego karencja wynosi 3 dni. Kolejny preparat którym można obecnie chronić paprykę to Rovlar Aquaflo 500 SC, polecany również przede wszystkim do zwalczania szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej.

O nawozach firmy Tradecorp informacji udzielał Andrzej Zbroja. W jej ofercie znajdują się głównie nawozy dolistne oraz przeznaczone do fertygacji. Przypomniał, że przed rozpoczęciem uprawy bardzo ważne jest wykonanie analizy gleby. W gospodarstwie państwa Piorunów wykazała ona małą zawartość wapnia w glebie (1180 mg/dm3), mimo dość wysokiego pH, które wynosiło 7,5. Zawartość fosforu i magnezu były w normie. W celu obniżenia pH zastosowano doglebowo siarczan amonu. Później wapń był podawany w pożywce do fertygacji (również w postaci saletry wapniowej Calitech) oraz dolistnie.

Program nawożenia wg zaleceń firmy Tradecorp – Andrzej Zbroja, tel. 609 47 63 93 (materiał reklamowy), aby zobaczyć szczegóły kliknij w poniższy rysunek:

nawożenie papryki

Kolejnymi zagadnieniami na które zwracał uwagę przedstawiciel firmy Tradecorp były właściwe przygotowanie rozsady papryki i zadbanie o kondycję roślin po posadzeniu. W ofercie firmy znajdują się preparaty korzystnie wpływające na wzrost roślin na tych etapach – jednym z nich jest Humistar, zawierający kwasy humusowe. Był on użyty po posadzeniu roślin i ich przyjęciu się, zabieg taki korzystnie wpływa na intensywny rozwój korzeni i ich aktywność, a to sprzyja lepszemu pobieraniu składników pokarmowych z gleby. Kolejny produkt – Intake (N : P : K = 4 : 5 :6 oraz mikroelementy i aminokwasy) był podawany trzykrotnie – na 2–3 dni przed sadzeniem, przed kwitnieniem i w czasie zawiązywania owoców). Jak mówił Andrzej Zbroja, składniki tego nawozu, m.in. fosfor, stymulują rozwój systemu korzeniowego, a dzięki obecności aminokwasów korzenie są w lepszej kondycji. Ogranicza on również zrzucanie zawiązków i poprawia wybarwienie się owoców papryki.

1 komentarz do “O uprawie i odmianach papryki

  1. Kuba
    / Odpowiedź

    Nasiona Papryki dostępne są na stronie http://nasiona-holenderskie.pl/papryka-c-19.html
    Dużo odmian wraz z opisem i zdjęciem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet