Papryka - odmiany, dobre nawożenie, konstrukcja tuneli

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W Potworowie po sezonie

Odpowiednie odmiany, wspomaganie nawożenia, właściwie skonstruowane tunele – te tematy poruszono na spotkaniu z producentami papryki w Potworowie 8 listopada. Organizatorami spotkania były firmy Nunhems, Tradecorp oraz Haygrove.

Zblokowany tunel Haygrove

Producenci papryki często decydują się na tunele zblokowane

Nunhems ma w swoim asortymencie dwie odmiany papryki przeznaczone do uprawy pod osłonami. Ich charakterystykę przedstawiła Karolina Marzecka.

Mustang F1 ma bardzo grubą ściankę, a dzięki temu owoce są ciężkie – osiągają masę 300-350 g.

Carson F1 cechuje się dobrym wyrównaniem, tworzy szeroką koronę, która chroni owoce przed oparzeniami słonecznymi. Rośliny mają dobry wigor, gałązki i łodygi są twarde, co ułatwia podwiązywanie, nie łamią się i trudno je uszkodzić. Na jednej roślinie jest zazwyczaj 11-12 papryk. Są równomiernie rozmieszczone na każdym piętrze, skierowane na zewnątrz rośliny, więc nie mają tendencji do klinowania się. Czterokomorowe owoce w typie bloku mają taką samą grubość (10-15 mm) w każdym miejscu. Mimo niepozornego wyglądu, dzięki grubej i mięsistej ściance osiągają dobrą masę (rekord to 0,5 kg). Owoce mają dobrą jakość, są twarde i jędrne, o wyrównanym kalibrażu. Odmianę Carson wyróżnia możliwość przetrzymania owoców na roślinie. Daje to producentowi możliwość opóźnienia zbioru, jeśli w danej chwili cena jest mniej korzystna.

Konrad Kozakiewicz (Haygrove), Karolina Marzecka (Nunhems), Jakub Wrona (Nunhems), Andrzej Zbroja (Tradecorp)

Konrad Kozakiewicz (Haygrove), Karolina Marzecka (Nunhems), Jakub Wrona (Nunhems), Andrzej Zbroja (Tradecorp)

W ofercie firmy Tradecorp obok znanych produktów, jak Nutricomplex (o zbilansowanej zawartości makro- i mikroskładników do stosowania w różnych fazach rozwoju rośliny), potasowy Drakar (radzi sobie z problemem twardej wody, blokując konkurencyjne dla potasu jony wapnia i magnezu) czy Humistar (podany po posadzeniu w dawce 40 l/ha wspomaga budowę systemu korzeniowego) pojawiły się nowe, zawierające algi – Phylgreen Mira i Phylgreen Kuma polecane są do stosowania w uprawie papryki. O ich zaletach mówił na spotkaniu Andrzej Zbroja, przedstawiciel Tradecorp. Phylgreen Kuma polecany jest do stosowania od momentu posadzenia do kwitnienia. Oprócz alg w preparacie są również aminokwasy. Zadaniem alg jest przygotowanie rośliny na wystąpienie stresu, natomiast aminokwasy pomagają jej szybko sobie z nim poradzić, by mogła prawidłowo się rozwijać. Phylgreen Mira wspomaga kwitnienie i lepsze zawiązywanie owoców. Doświadczenia pokazały, że po jego zastosowaniu w owocach jest więcej nasion, a to powoduje tworzenie grubszej ścianki owocu, która stanowi materiał zapasowy dla nasion – cięższe owoce to większy plon.

Algi powodują też, że cała roślina lepiej się rozbudowuje, w związku z tym potrzebuje odpowiedniej ilości składników, by zbudować masę. Można stosować więcej nawozów lub wykorzystać właściwości Humistaru – podane w normalnej dawce nawozy zostaną lepiej wykorzystane. Kwasy zawarte w preparacie (12% kwasy huminowe i 3% kwasy fulwowe) he latują mikroelementy. W takiej formie nie konkurują ze sobą i przez to są lepiej pobierane przez rośliny, a nie wymywane z gleby. W tym celu należy podawać Humistar w trakcie wzrostu roślin w dawce 5 l/ha.

Ofertę firmy Haygrove przedstawił Konrad Kozakiewicz. Z wielu wariantów, jakie znajdują się w katalogu, producenci papryki często wybierają zblokowane tunele serii 4. Dla uprawy tego warzywa najlepsza długość tunelu to 50-70 m, wysokość w szczycie – 3,1-3,2 m, przy szerokości 7,5 m. W okolicach Potworowa producenci decydują się na rynny odprowadzające wodę, które stanowią dodatkowy element wzmacniający konstrukcję tunelu. Wysokość i szerokość tuneli można dostosować do własnych potrzeb. Mleczna Luminance THB to dobre rozwiązanie dla papryki – pozwala na dobre doświetlenie roślin, a przy tym w tunelu nie jest gorąco. Dzięki odbijaniu promieni podczerwonych oraz rozpraszanie światła (dyfuzję) redukuje ciepło w tunelach. Na zimę folia zwijana jest w szczycie konstrukcji, by nie uległa zniszczeniu przez ciężki śnieg.

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet