W Przytyku o odmianach papryki i nie tylko

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W Przytyku o odmianach papryki i nie tylko

10 stycznia w Przytyku (k. Radomia) odbyło się spotkanie dotyczące produkcji papryki pod osłonami i w gruncie, oraz oferty odmianowej firmy Seminis (należącej do koncerny Monsanto). Spotkanie zostało zorganizowane przez firmy Monsanto Polska – Seminis i Drew-seeds, a współorganizatorami byli: Agraplant, ICL Polska oraz gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski.

Krzysztof Grzyb

Krzysztof Grzyb, właściciel firmy Drew Seeds, sprzedającej nasiona

Odmiany typu blok

Pierwsza część spotkania dotyczyła nowych odmian papryki firmy Seminis. Na ich temat mówił Krzysztof Grzyb, właściciel firmy Drew Seeds, sprzedającej nasiona. Przypomniał o zaletach popularnej odmiany Red Knight F1, której rośliny tworzą silny i zdrowy system korzeniowy. Odmiana daje ładne owoce o gładkiej skórce. Na bardzo wczesny zbiór K. Grzyb polecał odmianę Socrates F1, tworząca kształtne owoce o grubej ściance.  – Odmiana wiernie plonuje – informował K. Grzyb. – Ale podczas produkcji należy uważać by zachować odpowiednie pH pożywki. Nie powinno przekroczyć 6,2. Natomiast EC należy utrzymać na poziomie 2,8.

Odmiana Aifos F1 jest wczesna. Rośliny o silnym wigorze i otwartym pokroju – są łatwe w pielęgnacji bo nie mają tendencji do silnego krzewienia. Daje ładne owoce, które łatwo i szybko się przebarwiają. – Pod względem plonowania odmiana Pedrosas F1 nie ma sobie równych – mówił prelegent. – A jej jedyną wadą jest, że jeśli rośliny są źle odżywione, to owoce się wydłużają. – Odmiana ma bardzo dobry system korzeniowy.

Velero F1 jest odmianą bardzo plenną. Daje czerwone owoce o grubej ściance i długiej, mocnej szypule. Rośliny mają wzrost generatywny i otwarty pokrój, dzięki czemu owoce nie zakleszczają się między pędami. Podczas produkcji tej odmiany należy bardzo dokładnie kontrolować nawożenie.

Odmiany stożkowe

Kaptur F1 jest odmianą wczesną, przeznaczoną do uprawy tunelowej i polowej. Rośliny o silnym wigorze są odporne na stres. Bardzo dobrze się ukorzeniają. Tworzą owoce o długości od 18 do 20 cm. Można je zbierać „na zielono” lub po wybarwieniu na ciemnoczerwony kolor. Mają słodki smak. Natomiast rośliny odmiany Furila F1 cechuje wzrost generatywny i średni wigor. Jest to odmiana bardzo wczesna. Można ją uprawiać do zbioru na zielone lub czerwone owoce – osiągają długość 15 cm. Mają ostry smak, który utrzymuje się na jednakowym poziomie przez całą uprawę.

Papryki żółte typu blok

Odmianą odporną na błędy w uprawie jest Shanghai F1. Ponieważ rośliny tworzą bardzo dobry system korzeniowy i są odporne na wahania temperatur, może być uprawiana zarówno w tunelach,  w podłożach organicznych jak i w gruncie. Owoce szybko się wybarwiają, a ich skórka jest odporna na spękania. Tallante F1 wymaga uważnej pielęgnacji, ale dzięki temu plony z tej odmiany są wysokie,  bardzo dobrej jakości. Owoce mają długą szypułkę i wyrównany kształt. Najszybciej dorastają „na zielono” spośród wszystkich odmian papryk marki Seminis. Odmiana Belladonna F1 tworzy owoce kremowego koloru o wyrównanym kształcie i długiej szypułce. Rośliny tej odmiany mają silny wzrost, krótkie międzywęźla i mocny system korzeniowy. Nadają się do uprawy w szklarniach, tunelach i w gruncie.  Zbiór owoców powinien być przeprowadzony w początkowym stadium dojrzałości zbiorczej.

Ogórek partenokarpiczny

Wiodącą odmianą na rynku jest ciągle Mirabelle F1, która daje owoce o jasnej skórce. Jednak pojawiły się również dwie nowe odmiany ogórka, znane pod numerami SV4097CV i SV3506CV. Pierwsza z nich tworzy rośliny o otwartym pokroju, które od samego początku mają duży wigor. Międzywęźla mają długość 10 cm. Daje owoce o długości od 11 do 13 cm i średnicy 3,4 cm – proporcja między długością, a szerokością wynosi 3,3:1. Mają ciemnozieloną skórkę pokrytą brodawkami. Są wyrównane przez cały okres uprawy. Odmiana SV3506CV może być przeznaczona do bardzo wczesnych nasadzeń, ponieważ jest tolerancyjna na małą ilość światła. Można ją sadzić już w styczniu. Owoce osiągają długość od 11 do 12 cm i mają średnicę 3,4 cm. Mają grubą brodawkę i jasnozieloną skórkę (chociaż wciąż nie tak jasną jak Mirabelle F1).

Pomidor malinowy

Nowością marki Seminis z sektora pomidorów malinowych jest Mei Shuai F1 (SV8733TG). Jest przeznaczona do uprawy tunelowej. Dzięki temu, że odmiana jest bardzo wczesna, można uzyskać lepsze ceny za jej owoce. Owoce osiągają masę od 200 do 230 g, są bardzo dobrej jakości, bez zielonej piętki. Mają bardzo dobrą jakość pozbiorczą.

Wkrótce c.d. relacji ze spotkania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet