W Tęgoborzu o nowościach ogórkowych - odmiany ogórków, uprawa ogóków

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W Tęgoborzu o nowościach ogórkowych

26. października w Tęgoborzu odbyło się spotkanie dotyczące nowych odmian ogórków marki De Ruiter. Współorganizatorami spotkania były Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski oraz firma Polger.

Tęgoborza De Ruiter

Marta Repelewicz-Szybkowska (doradczyni) i Marcin Piechota z działu rozwoju firmy Monsanto podczas seminarium w Tęgoborzu

Marta Repelewicz-Szybkowska (doradczyni z firmy Monsanto) otworzyła spotkanie, przypominając, że kończący się rok był bardzo trudny w uprawie. — W gospodarstwach zanotowaliśmy o 30% mniej światła niż w tym samym okresie poprzedniego roku — informowała. — Na szczęście De Ruiter ma w swojej ofercie odmiany, które są odporne na takie niekorzystne warunki uprawy.

O gładkiej skórce…

Marcin Piechota z działu rozwoju firmy De Ruiter, przypomniał charakterystykę popularnej odmiany ogórka Pacto F1. Jest to odmiana, która toleruje niskie natężenia światła, dlatego polecana jest do wczesnych nasadzeń już od przełomu grudnia i stycznia. Nowością, również tolerancyjną na niedobory światła, dzięki czemu nadaje się do bardzo wczesnych nasadzeń, jest Quintus F1. Rośliny tej odmiany mają silne tendencje generatywne. Owoce osiągają długość od 17 do 18 cm (maksymalnie 24 cm) i nie mają tendencji do przerastania na długość. Średnica owoców wynosi ok. 4 cm. Mają ciemną skórkę i są mocno żebrowane. Są twarde – dlatego bardzo dobrze nadają się do przechowywania. Ze względu na generatywność roślin należy przestrzegać zaleceń uprawowych. Jeżeli ogrodnik zaczyna uprawę od połowy grudnia, to powinien usunąć  pierwsze 9 zawiązków owoców. Natomiast w nasadzeniach styczniowych i późniejszych powinno się oberwać od 7 do 8 zawiązków.

Kolejną nowością o gładkiej skórce i półdługich owocach jest DR8986CB F1. Siew nasion tej odmiany można zacząć już od połowy stycznia, a uprawę prowadzić aż do końca października. Rośliny powinny być prowadzone w uprawie opuszczanej. Dobrze radzą sobie w trudnych warunkach – odmiana jest odporna na niedobory światła i ma bardzo silny system korzeniowy. Jednak powinna mieć zapewnione odpowiednie EC podłoża – od 2,6 do 3,2 mS/cm. Owoce mają gładką skórkę, osiągają długość od 18 do 24 cm i średnicę ok. 4 cm.

… i brodawkowe

M. Piechota przedstawił też dwie nowe odmiany ogórków grubobrodawkowych. Pierwsza z nich – SV3506CV F1 nadaje się do najwcześniejszych nasadzeń, ponieważ jest bardzo odporna na niedobory światła. Rośliny tworzą krótkie międzywęźla i nie mają tendencji do tworzenia pędów bocznych. Pomimo tendencji generatywnych są łatwe w prowadzeniu. Skórka owoców jest jasna (chociaż to wciąż owoce odmiany Mirabelle F1 są najjaśniejsze) i długo utrzymuje brodawki i kolce. Odmiana jest też tolerancyjna wobec wysokiej  temperatury. By rosła dobrze, musi mieć zapewnione EC od 2,4 do 2,6 mS/cm.

Ze względu na wysoką tolerancję wobec silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury ogórek SV4097CV powinien być uprawiany od połowy marca. Rośliny tworzą krótkie międzywęźla i pomimo silnych tendencji generatywnych są łatwe w pielęgnacji. Mają otwarty pokrój, co ułatwia osuszanie liści i powoduje, że rośliny są mniej podatne na choroby. Owoce mają ciemną skórkę. Przez cały czas uprawy utrzymują brodawki i kolce. Osiągają długość od 11 do 13 cm i średnicę 3,4 cm. Ta odmiana również wymaga niskiego i stabilnego EC.

Produkcja rozsady

Anna Kamionka z Gospodarstwa Ogrodniczego T. Mularski przedstawiła historię przedsiębiorstwa prezentując film. Przypomniała, że firma ma długoletnie doświadczenie w produkcji rozsady, bo zajmuje się tą działalnością od lat 90. ub. wieku. Szklarnia, w której rośliny są produkowane ma 8 ha. Przedstawicielka firmy podkreślała, że podczas produkcji, dużo uwagi poświęca się  przestrzeganiu zasad higieny,  aby rośliny, które trafiają do klientów, były zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet