Seminarium ogrodnicze zorganizowane przez firmę Agroplanet, odmiany warzyw, nawożenie, ochrona, rozsada, uprawa w podłoży kokosowym.

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Maraton wykładów w Mniszewie (cz. I) – odmiany warzyw, rozsada, uprawa

Firma Agroplanet 24 lutego zaprosiła współpracujących producentów z okolic Magnuszewa na Mazowszu na seminarium poświęcone m.in. uprawie, ochronie i nawożeniu warzyw. Oprócz bogatego programu wykładów przygotowanych przez współorganizatorów (firmy Sumi Agro Poland, HM.Clause, Nufarm Polska, Adama, Grupa Mularscy, Grupa Inco, Grow Concept oraz firma Osadkowski SA) przygotowano również loterię z cennymi dla ogrodników nagrodami – środkami produkcji ufundowanymi przez wspomniane firmy. Pierwsza część relacji poświęcona jest ofercie odmian warzyw, rozsad i uprawie bezglebowej w podłożu kokosowym.

Szkolenie dla ogrodników zorganizowane przez firmę Agroplanet zakończyło się losowaniem nagród - w środku właściciel firmy Agroplanet Michał Kwiatkowski z żoną, z lewej Agnieszka Ptaszek z firmy Nufarm, z prawej Marcin Portka z Grupy Mularski (AW)

Szkolenie dla ogrodników zorganizowane przez firmę Agroplanet zakończyło się losowaniem nagród - w środku właściciel firmy Agroplanet Michał Kwiatkowski, obok Katarzyna Kasprzak z Grupy Inco, z lewej Agnieszka Ptaszek z firmy Nufarm, z prawej Marcin Portka z Grupy Mularski (AW)

HM.Clause

Odmiany warzyw z oferty tej firmy polecane m.in. do uprawy pod osłonami omówił Hubert Tabor. Zwracał uwagę m.in. na odmianę Beef Bang F1 – jest to pomidor o intensywnie czerwonych, kulistych owocach wielkości około 190-240 g – w uprawie szklarniowej, a w tunelach dorastający nawet do 250-400 g. W pierwszych trzech gronach tej odmiany zaleca się pozostawiać po 3 lub 4 owoce, w kolejnych – po 4 lub 5. Owoce kolejnej odmiany – tunelowej Celesteen F1 – dorastają do wielkości 200-250 g, mają intensywnie czerwony kolor, z połyskiem, są bardzo smaczne (jest to ulubiona odmiana pana Huberta). Pomidor ten jest odporny na 5 ras Cladosporium fulvum. Jest bardzo plenna, ma wysoki plon wczesny i plonuje równomiernie przez cały sezon (polecana jest do uprawy na 10-12 gron).

W asortymencie pomidorów malinowych wykładowca zwracał uwagę na odmianę Pink Beauty F1, polecaną do przedłużonej uprawy w szklarniach lub tunelach. Jest ona dosyć tolerancyjna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców, wskazane jest jednak dobre nawożenie wapniowe – jak w przypadku wszystkich odmian malinowych. Kolejną propozycją malinową jest Honey Moon F1 – duże, lekko spłaszczone i delikatnie żebrowane owoce tego pomidora (250-300 g) wyróżniają się bardzo dobrym smakiem.

Kolejna grupa odmian, na którą zwracał uwagę przedstawiciel firmy HM.Clause obejmowała odmiany pomidorów śliwkokształtnych, zdobywających w ostatnich latach coraz większą popularność na rynku. W ofercie HM.Clause znajdują się już odmiany tego typu (m.in. Dartagnan F1, Colibri F1, Tucano F1, Cardyna F1). W testach jest kolejny pomidor śliwkokształtny – pod numerem CLX 37898 F1, dobrze plonujący – na poziomie zbliżonym do Cardyny F1.

Z asortymentu papryki Hubert Tabor zwracał uwagę na czerwone odmiany typu blok: Solario F1 – owoce o masie ok. 250 g, intensywnie wybarwione, bez tendencji do mikrospękań; Chouca F1 – owoce o masie 250-280 g, wyrównane, intensywnie czerwone, odmiana wczesna. Solanor F1 to również wczesna odmiana o żółtych owocach typu blok, kształtnych, dużych (250-300 g).

Przedstawiciel firmy zwracał także uwagę na bardzo wczesną cukinię Cora F1 – polecaną do uprawy m.in. w tunelach, jej owoce są ciemnozielone, błyszczące, wyrównane, cylindrycznego kształtu.

Firmę HM.Clause reprezentował Hubert Tabor, który omówił asortyment odmian warzyw, mi.in. przeznaczonych do uprawy pod osłonami z oferty tego hodowcy (AW)

Firmę HM.Clause reprezentował Hubert Tabor, który omówił asortyment odmian warzyw, mi.in. przeznaczonych do uprawy pod osłonami z oferty tego hodowcy (AW)

Grupa Mularski

Reprezentował ją m.in. Marcin Portka, który omówił proces produkcji rozsady warzyw szklarniowych i polowych w ich firmie w Borach Malinowskich (jest on w skrócie przedstawiony w materiale filmowym). Zwracał uwagę m.in. na tace w jakich rośliny są produkowane i wysyłane do klientów. Są one wykonane ze sztywnego plastiku, wzniesione ponad powierzchnię podłoża na wysokich nóżkach. Zapewnia to swobodną cyrkulację powietrza pod tacami, zapobiega zalaniu podłoża oraz wyrastaniu korzeni poza komórki tac. W takim sposobie produkcji nie ma także ryzyka porażenia roślin przez choroby odglebowe – również podczas konieczności chwilowego przetrzymywania rozsady u klienta przed sadzeniem. Jak zapowiedział, od 1 marca każda taca z rozsadą w ich firmie będzie oznaczona kodem QR – pozwalającym po zeskanowaniu na odczytanie podstawowych informacji o jej produkcji. Nagrodą ufundowaną przez Grupę Mularski w loterii dla uczestników spotkania była paleta rozsady kapusty pekińskiej.

Grow Concept

Właściciel firmy, Piotr Słomiany, przedstawił zalety uprawy warzyw w tunelach w odizolowanych od gruntu podłożach kokosowych. W rejonach wieloletniej tradycyjnej produkcji tunelowej z czasem następuje zjawisko zmęczenia gleby, nagromadzenia w niej patogenów. Z roku na rok uprawa staje się coraz trudniejsza, plony są coraz niższe. W takich sytuacjach pewnym rozwiązaniem może być szczepienie odmian na podkładkach, wnoszących szereg odporności na choroby odglebowe. Nie zawsze jednak zabieg ten przynosi oczekiwane efekty, ponadto, gdy zależy nam na zintensyfikowaniu produkcji i uzyskaniu wysokiego plonu warto rozważyć uprawę bezglebową z fertygacją, pozwalającą na znacznie lepsze niż w nasadzeniach w glebie zaspokajanie pokarmowych potrzeb roślin.

Dlaczego warto wybrać podłoże kokosowe? Jak informował P. Słomiany  jest to podłoże o  stabilnej strukturze, „sterowalne” – którego wilgotność można łatwo regulować – „kokos” można przesuszać, a po przesuszeniu ponownie nasączać (co nie jest możliwe w przypadku przesuszonych podłoży torfowych). Uprawę w matach kokosowych o dużym udziale grubszych frakcji można prowadzić przez 3, a nawet 4 lata, w tym czasie nie ma potrzeby prowadzenia uprawek w tunelu, co pozwala zmniejszyć nakłady pracy. Ze względu na fakt, że maty kokosowe układa się na podłożu wyścielonym folią ograniczone jest także wyrastanie chwastów (kolejna oszczędność czasu ogrodnika – nie trzeba plewić). Specjalista zwracał jednak uwagę że w nieogrzewanych tunelach lepiej jest układać rzędy mat kokosowych na pasach folii i nie pokrywać całej powierzchni gruntu  tą ściółką – by nie ograniczać wypromieniowywania ciepła przez glebę w godzinach nocnych.

Piotr Słomiany zalecał by w wysokich tunelach rzędy mat kokosowych były oddalone od siebie o 1,73 m i o 1 m od ścian bocznych tunelu. Maty powinno się układać nie bezpośrednio na folii ściółkującej lecz na ułożonych na niej ofoliowanych szczelnie podkładkach styropianowych – 3-5 cm warstwa styropianu stanowi izolację cieplną od gruntu, a ofoliowanie go zapobiega zagnieżdżaniu się w płytach szkodników, np. zimujących form przędziorków.

W uprawie tunelowej są trzy możliwości fertygacji – przy mniejszych powierzchniach uprawy przygotowuje się gotową do podania roślinom pożywkę w dużych zbiornikach (ważne, by nie używać białych zbiorników, gdyż w takich szybko rozwijają się glony). Zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt (zbiornik, pompa i instalacja nawadniająca), wadami – brak możliwości szybkiego regulowania składu pożywki, dość duża pracochłonność. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest podawanie pożywki przez dozowniki typu Dosatron. Wstępne roztwory przygotowywane są wówczas w dwóch zbiornikach – w jednym rozpuszcza się nawozy saletrzane, w drugim siarczanowe oraz kwasy. W tym przypadku koszt instalacji jest stosunkowo niski, skoncentrowane roztwory pożywki starczają na kilka dni. Najbardziej zaawansowanym technicznie i najdroższym rozwiązaniem jest podawanie pożywki przez automatyczne miksery nawozowe. Taka inwestycja ma sens według wykładowcy przy większych powierzchniach uprawy warzyw pod osłonami – min. 0,5 ha.

O tunelowej uprawie warzyw w podłożu kokosowym mówił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept (AW)

O tunelowej uprawie warzyw w podłożu kokosowym mówił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept (AW)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet