Nietypowy sposób na szkodniki - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Nietypowy sposób na szkodniki

W uprawach szklarniowych bardzo ważne są działanie zapobiegające wystąpieniu chorób i szkodników. Jedną z ważniejszych czynności jest odpowiednia dezynfekcja i przygotowanie obiektu do nowej uprawy. Optymalnie, gdy poprzednia uprawa do końca sezonu była zdrowa i wolna od szkodników – co jednak i tak nie zwalnia od dezynfekcji. Gorzej, gdy stan fitosanitarny plantacji był daleki od ideału, a do tego przerwa pomiędzy kolejnymi nasadzeniami jest maksymalnie skrócona. Kanadyjscy producenci ogórków szkalrniowych, którzy uprawiają je w nasadzeniach następujących niemal bezpośrednio po sobie praktykują dość radykalny sposób zapobiegania szkodnikom – przed położeniem folii czy agrowłókniny używanej do ściółkowania podłoża na glebę rozsypują stosunkowo grubą warstwę wapna rolniczego (bez mieszania z glebą).

Czytaj dalej...

To obfite „wapnowanie”, zupełnie przykrywające glebę, ogrodnicy z Kanady wykonują raz na 5 lat, ma ono zapobiegać wystąpieniu szkodników zimujących w podłożu. Podobne rozwiązanie spotyka się także w niektórych obiektach na Ukrainie – zamieszczone poniżej zdjęcia pochodzą właśnie z tamtejszych upraw. Ogólnie większą uwagę do profilaktycznego wapnowania przywiązują producenci używający do ściółkowania agrotkanin – w jednym z gospodarstw ukraińskich producent rozsypał wapno na warstwę starej agrotkaniny i wszystko przykrył nową tkaniną.

 W Polsce w niektóych gospodarstwach ogrodnicy wprowadzili zmodyfikowaną wersję tego zabiegu – wapnem mocno obsypują miejsca „newralgiczne”, w kórych mogą być obecne skupiska zimujących szkodników, lub okolice połączenia pasów folii ściółkującej i podobne, gdzie przerwana jest jej ciągłość – np. wokół słupków.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że zapobieganie szkodnikom powinno się rozpoczynać jak najwcześniej – już przed zakończeniem poprzedniego sezonu produkcji. Jeśli do jesieni, gdy szkodniki schodzą na zimowanie, nie uda się ich zwalczyć z bardzo dużym prawdopodobieństwem wystąpią one w obiekcie w następnym sezonie. Ważne jest także regularne lustrowanie plantacji oraz odpowiednio wcześnie rozpoczęta i konsekwentnie prowadzona ochrona biologiczna, tym bardziej ważne to będzie przy tak nietypowym dotychczas przebiegu pogody zimą i wczesnym, w wielu przypadkach, terminach rozpoczynania uprawy.

Tulipany w Chrzypsku Wielkim w firmie Królik

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim

Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet