Nowości polskiej hodowli do uprawy w tunelach - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowości polskiej hodowli do uprawy w tunelach

W weekend 22-24 sierpnia w Igołomi można było zobaczyć kolekcję odmian warzyw i roślin ozdobnych firmy Polan. Szóstym już Dniom Otwartym tego hodowcy towarzyszyła prezentacja środków produkcji ogrodniczej m.in. z firm Agrimpex, Brinkman, Farmer oraz Intermag.

Farmer

Dniom Otwartym firmy Polan towarzyszyła wystawa środków produkcji

W ofercie tej firmy ważną pozycję stanowi karłowa fasola szparagowa żółto- i zielonostrąkowa. Wśród jej odmian wiele było nowości (przeznaczonych jednak głównie do uprawy polowej). Do uprawy pod osłonami polecano przede wszystkim odmiany o żółtych strąkach ze względu na ich krótszy okres wegetacji. Wśród nich pokazano m.in. propozycję pod numerem POL B 113 o okresie wegetacji wynoszącym około 68 dni, o mięsistych intensywnie żółtych strąkach, osiągających 13-14 cm długości i nawet 1 cm grubości, okrągłych na przekroju, równomiernie dorastających. Pod numerem POL B 112, prezentowano odmianę średnio późną (75-dniową) o długich (do 15 cm), wąskich (0,8 cm), intensywnie żółtych bezwłóknistych strąkach, umieszczonych wysoko na roślinach i równocześnie dojrzewających. Bardzo atrakcyjnie prezentowały się strąki najwcześniejszej z tej grupy odmiany Erla (66 dni wegetacji), dobrze nadającej się do uprawy w tunelach, na 2-3-ktorny zbiór strąków. Mają one około 12 cm długości i delikatny odcień barwy żółtej, są wysoko osadzone na roślinach.

W uprawie tunelowej zaprezentowano głównie znane już papryki z oferty firmy Polan (m.in. Mira – typu igołomskiego, Oliwia – o wydłużonych żółtych owocach, Lena – o wydłużonych owocach barwy czerwonej, Iga – czerwona pomidorowa, Gloria – czerwona typu blok) oraz intersującą nowość pod numerem POL I 700 o owocach typu blok, które w miarę dojrzewania zmieniają barwę z seledynowej na jasnoczerwoną.

Pokazano również duży – jak zawsze w ofercie tego hodowcy – wybór brodawkowych ogórków polowych, niektóre nadają się również do uprawy w tunelach. W ubiegłym roku zarejestrowano partenokarpiczną odmianę Edmar F1. Charakteryzuje się ona ładnym kształtem i dobrymi proporcjami wielkości owoców. Nie mają one skłonności do przerastania na grubość i są wolne od goryczy. Ogórek ten nadaje się zarówno do uprawy polowej, jak i tunelowej.

Całkowitą nowością podczas pokazów były dwa numery hodowlane kapusty pekińskiej (SMO 13 – o około 70 dniach wegetacji i mniejszych główkach oraz TMO 13 – o 60 dniach wegetacji i większych, wydłużonych główkach), gatunek ten po raz pierwszy pojawił się na krakowskiej kolekcji.

W Polanie trwa również intensywna hodowla kapusty głowiastej białej, zaprezentowano wiele nowych propozycji tego gatunku, do uprawy przyspieszanej pod osłonami nadaje się propozycja testowana pod numerem DB 011 – wczesna odmiana, nadająca się do uprawy tunelowej i wczesnych nasadzeń polowych, o główkach dorastających do ok. 2 kg. Pod numerem HR1245 pokazano natomiast średnio wczesną kapustę czerwoną, o małych, „marketowych” główkach – mających około 1,2 kg.

W kolekcji znalazły się również rośliny ozdobne oraz pokazowa kolekcja ziół przyprawowych, których nasiona znajdują się w ofercie handlowej Polanu. Uwagę zwracały m.in. różne odmiany bazylii – np. sałatowa o dużych jasnych, karbowanych liściach.

Ci którzy podczas podobnych prezentacji szukają ogrodniczych inspiracji mogli zobaczyć przykład uprawy współrzędnej wybranych gatunków warzyw i roślin ozdobnych, które wzajemnie korzystnie wpływają na siebie.

Na kolekcji Polanu można było zobaczyć również rośliny ozdobne pochodzące z hodowli firmy. Uwagę zwracały m.in. astry chińskie, lwie paszcze, petunie, aksamitki, pelargonie, szałwie, żeniszki, smagliczki, niecierpki i nagietki.

Podczas Dni Otwartych w Igołomi swoją ofertę przedstawiło również kilka firm dostarczających środki produkcji ogrodniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet