Targi Fruit Logistica 2022 w Berlinie odbyły się od 5 do 7 kwietnia

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Nagrody targów Fruit Logistica 2022 w Berlinie – FLIA 2022

Tegoroczna edycja Targów Fruit Logistica w Berlinie odbyła się w innym niż dotychczas terminie – z lutego przeniesiona została na 5, 6 i 7 kwietnia. Według informacji podanych przez organizatorów udział w nich wzięło ponad 2000 wystawców z 87 krajów. Tylko część z hal wystawienniczych Messe Berlin zostało udostępnionych pod wydarzenie, niektórzy z wystawców, choć widnieli w katalogu nie pojawili się jednak na targach. Nieoficjalnie mówiono, iż tegoroczne targi były o około 40% mniejsze, niż edycje sprzed pandemii.

Czytaj dalej...
Pomidor Amela z hiszpańskiej cooperatywy Granada La Palma

Pomidor Amela z hiszpańskiej cooperatywy Granada La Palma

Konkurs Fruit Logistica Innovation Award 2022

Jednym z ważniejszych wydarzeń targów w Berlinie, podobnie jak w latach poprzednich, było wybranie przez odwiedzających najbardziej innowacyjnych produktów. Zdobywcom przyznano prestiżowe nagrody FLIA 2022.

Słodki i aromatyczny pomidor Amela®

Pierwsze miejsce w tym konkursie zajął pomidor Amela® z hiszpańskiej firmy Granada La Palma. To kolejny już raz, gdy główna nagroda FLIA przypada oryginalnym i smacznym pomidorom. Amela® wyróżnia się wyjątkowo słodkim i specyficznym, aromatycznym smakiem – podczas targów można się było o tym przekonać degustując te atrakcyjne i smaczne pomidory. Owoce mają dużą zawartość składników mineralnych, aminokwasów i charakteryzują się bardzo wysokim poziomem Brix – pod względem słodkości dorównują niektórym owocom. Ten typ pomidora pochodzi z Japonii został wyhodowany w 1996 roku, a obecnie jest uprawiany na południu Hiszpanii  w technologii tradycyjnej. Jego innowacyjność, oprócz osobliwego smaku, związana jest ze zmniejszonym zużyciem wody w procesie produkcji.

Latający robot do zbioru owoców

Medal srebrny powędrował do izraelskiej firmy Tevel Advanced Technologies. Nagrodzony został autonomiczny, latający robot do zbioru owoców. Robot ten, korzystając ze sztucznej inteligencji, algorytmów i kamer zbiera wyłącznie dojrzałe owoce, chwytając je pod najlepszym do tego kątem. Do chwytania służy przyssawka precyzyjnie dobierającą moc ssania do owocu, a następnie delikatnie odkłada je do pojemników. Urządzenie optymalizuje zbiór, ogranicza uszkodzenia, jak również zapotrzebowanie na pracowników.Latający, autonomiczny robot do zbioru owoców

Latający, autonomiczny robot do zbioru owoców

Minikalafiory na jadalnych łodygach

Trzecie miejsce w konkursie FLIA 2022 zajął kalafior iStem® z firmy Syngenta. Przeznaczony jest do zbioru nie głównej róży, lecz odrostów bocznych z małymi różyczkami na długich łodygach. Całe warzywo, łącznie z zielonymi częściami, przeznaczone jest do spożycia. Pozwala to zminimalizować udział odpadów i zapobiec marnowaniu żywności. Jak powiedział Mikołaj Doroszewicz, przedstawiciel działu marketingu firmy Syngenta, dbałość o zasady zrównoważonej produkcji jest szczególnie ważna w dzisiejszych założeniach programowych firmy, a iStem® jest jednym z produktów, które tę ideę odzwierciedlają.

Kalafior Istem, Syngenta Seeds

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet