Pomidory malinowe w uprawie szklarniowej - Framboo i Rapaniu w uprawie w Ociążu

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidory z Ociąża

W Ociążu niedaleko Kalisza uprawą warzyw szklarniowych zajmuje się Piotr Lis wraz z żoną Agnieszką Gospodarstwo prowadzą już od 20 lat. Powierzchnia uprawy pod osłonami wynosi 1,5 ha, składają się na nią szklarnie o wysokości 3 m, 3,5 m oraz 4,5 m (wysokość w słupie, konstrukcja pochodzi z firmy Debets Schalke). W tym roku rosły w nich pomidory malinowe i wielkoowocowe. Jak przebiegał ten sezon w Ociążu.

Piotr Lis z Ociąża nastawia się na uprawę pomidorów malinowych

Piotr Lis z Ociąża nastawia się na uprawę pomidorów malinowych

Wielkoowocowe i malinowe

Ogrodnicy początkowo uprawiali na połowie powierzchni ogórki w dwóch cyklach – były to m.in. odmiany Colonel F1, później Marines F1, Kybele F1 oraz Nikifor F1. Na drugiej rosły pomidory – przez wiele lat były to wyłącznie odmiany wielkoowocowe, takie jak Grace F1, Growdena F1, a następnie Torero F1. Przed trzema laty dołączyły do nich pomidory malinowe – odmiany Framboo F1 i Rapanui F1. Dwa lata temu zrezygnowali z uprawy ogórków. W tym sezonie produkowali głównie pomidory malinowe odmiany Rapanui F1 oraz wielkoowocową odmianę Torero F1.

Owoce sprzedawane są do hurtowni zaopatrującej sieci marketów lub na giełdzie w Kaliszu. Pan Piotr jest zadowolony z uprawy pomidorów malinowych, gdyż przez większą część roku można za nie uzyskać wyższe ceny niż za pomidory czerwone, chociaż różnica na ich korzyść nie jest już tak duża, jak na początku malinowego boomu.

Ciekawe rozwiązania

Na dobrą zdrowotność roślin wpływa w dużym stopniu osuszanie ich przez utrzymywanie ciepłej podwójnej rury ogrzewania wegetacyjnego – w szklarniach w Ociążu używane są Rury Walczaka o gwiaździstych przekrojach. Piotr Lis jest bardzo zadowolony z tej instalacji, podkreślał małe zużycie energii dzięki zmniejszonej, w stosunku do tradycyjnych rur, objętości wody w instalacji, przy dużej powierzchni grzewczej. Dużą zaletą jest także wynikająca ze zmniejszonej objętości mała masa rur – co bardzo ułatwia pracę i pozwala zmniejszyć jej nakłady na zakończenie sezonu.

Komputer klimatyczny i dozownik pożywki pochodzą z firmy Fertyga, kontrolę parametrów nawadniania ułatwia wyświetlanie tych informacji na dużym wyświetlaczu umieszczonym przy wejściu do szklarni.

Jest to skrót artykułu, który ukazał się w czasopiśmie Pod Osłonami 7/2017

2 komentarze do Pomidory z Ociąża

 1. / Odpowiedź

  Uprawiałem malinowe pomidory amatorsko, więc wiem czym różnią się od innych. Są wyraźnie bardziej mięsiste, jaśniejsze, z reguły większe i mają niepowtarzalny smak.
  Często też odznaczają się nieregularnym kształtem i zróżnicowaną wielkością.
  Uważam że to co sprzedają wszystkie markety w Polsce jako”pomidory malinowe” w podwójnej cenie – jest gigantycznym oszustwem. Ani barwą, ani wodnistością, ani smakiem i zapachem nawet nie przypominają malinówek. Najlepszym dowodem oszustwa jest opatrywanie każdej sztuki naklejką, inaczej nikt by nawet nie pomyślał że to malinówka.
  Piszę o tym tutaj – na forum ogrodników, bo liczę na Waszą reakcję. Przynajmniej łudzę się że większość t.zw. „pomidorów malinowych” pochodzi z importu, zatem może podejmiecie jakąś akcję w obronie interesów polskich, uczciwych ogrodników. Sądzę że nie tylko ja za prawdziwe pomidory malinowe gotów jestem zapłacić podwójną cenę, tylko gdzie je znaleźć ?

 2. Anna Wize
  / Odpowiedź

  Panie Józefie, na rynku jest obecnie wiele odmian pomidorów malinowych, prawie każda firma nasienna ma je w swej ofercie. Pomidory malinowe nie mają w skórce żółtego barwnika – to jest ich wspólna, charakterystyczna cecha. Pan zapewne pamięta smak jakiejś konkretnej odmiany (jakiej?). Nie ma żadnego oszustwa – jest po prostu wiele odmian pomidorów malinowych i większość tych dostępnych w handlu jest polskiej produkcji. Proszę spróbować różnych odmian – mam nadzieję, że znajdzie Pan coś ciekawego dla siebie. https://www.podoslonami.pl/pomidory-malinowe-do-tuneli/
  https://www.podoslonami.pl/malinowa-urodzaj/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet