PODosłonami.pl

Szklarniowe uprawy pomidorów na początku lata – ocena Marka Sowy z firmy Cultilene

O ocenę kondycji pomidorów w uprawach szklarniowych na początku lata poprosiłam Marka Sowę – specjalistę z firmy Cultilene. Jego zdaniem w wielu szklarniach rośliny rosną i plonują bardzo dobrze, W nielicznych przypadkach są jednak problemy – związane zapewne z wirusowymi infekcjami roślin. W przypadku wirusa PepMV latem rośliny odzyskiwały dobrą kondycję (w takich warunkach rosły szybciej, niż rozwijał się wirus). Natomiast w przypadku wirusa ToBRFV w czasie cieplejszych dni rośliny tracą wigor i po krótkim czasie okazuje się, że nie ma możliwości kontynuowania uprawy pomidorów. W takich sytuacjach ogrodnicy decydują się na usunięcie roślin pomidora i sadzenie na tym miejscu ogórków na letnio-jesienne zbiory.

Czytaj dalej...
Plonowanie pomidorów na początku lipca, dobrze rozwinięty system korzeniowy (4 lipca 2023)

Plonowanie pomidorów na początku lipca, dobrze rozwinięty system korzeniowy (4 lipca 2023)

Dobra pogoda dla uprawy pomidorów szklarniowych

W ocenie Marka Sowy w ostatnim czasie pogoda bardzo sprzyja wzrostowi i rozwojowi pomidorów. Ciepłe dni i chłodne noce bardzo dobrze wpływają na zawiązywanie owoców. Nie ma z tym problemów, grona są wyrównane, owoce duże. W plonie nie obserwuje się owoców tzw. Przegrzanych, szybko mięknących. Noce z temperaturą 10-12°C utrzymywały się przez niemal cały czerwiec i połowę maja, zdarzało się, że zewnętrzna temperatura nocą spadała nawet do 9°C. Ułatwiło to ogrodnikom utrzymanie aktywnego klimatu w szklarniach, można było spokojnie obniżyć temperaturę roślin przed nocą (wprowadzać przednocne schładzanie), a w dzień było wystarczająco ciepło. Ułatwiało to prowadzenie roślin i utrzymanie ich w równowadze – rosły i plonowały równomiernie. Obecnie mam informacje, że w uprawie pomidorów malinowych z nasadzeń 17 grudnia obecnie kwitnie już 20. grono, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Choroby i szkodniki pomidorów w sezonie 2023

Na większości terytorium Polski wiosną przed długi czas było sucho i brakowało opadów, w szklarniach ogrodnicy jednak bez kłopotów utrzymywali korzystny mikroklimat klimat dla uprawy pomidorów. Dobra jest kondycja i zdrowotność roślin, nie obserwujemy w tym sezonie większego nasilenia występowania skośnika pomidorowego (Tuta absoluta), ani mączlika szklarniowego. Spośród szkodników większe kłopoty sprawiają głównie przędziorki. I to jest na tyle duży problem, że niektórzy ogrodnicy zrezygnowali nawet ze stosowania ochrony biologicznej i musieli wykonać zabiegi chemiczne, żeby opanować populację przędziorków.

Są też nieoficjalne informacje o porażeniu pomidorów przez wirus ToBRFV, rośliny takie podczas upałów zaczynają więdnąć (w przeciwieństwie do PepMV, który latem jest mniej groźny dla pomidorów). W takich sytuacjach ogrodnicy decydują się na kończenie uprawy i sadzenie ogórków.

W Polsce jak dotąd w uprawach komercyjnych jest tylko jedna odmiana pomidora odporna na ToBRFV (pozostałe są jeszcze w testach) i do tej pory w ocenie Marka Sowy te pomidor malinowy dobrze radzi sobie w polskich szklarniach.

Zaburzenia fizjologiczne – znacznie mniej „suchej”

W uprawie pomidorów malinowych nie zauważam w tym sezonie problemów z występowaniem suchej  zgnilizny wierzchołków owoców. Wynika to głównie z faktu, że nasz rynek malinowy zdominowała jedna odmiana (Hakumaru), niepodatna na to zaburzenie fizjologiczne, niewrażliwa także na powstawanie słonecznych plam na owocach.

Hakumaru w artykule

W niektórych uprawach jest trochę przypadków powstawania tzw. Kwadratowych pomidorów – czyli owoców ze słabo wypełnionymi komorami nasiennymi. Powodem takiego zaburzenia może być słabe zapylenie kwiatów przez trzmiele lub błędy w podlewaniu – podawanie niedostatecznej ilości pożywki.

Oceny, trendy

Jak powiedział Marek Sowa jesteśmy obecnie po półmetku uprawy pomidorów i ogrodnicy twierdzą, że do końca maja pod względem cen było lepiej niż w ubiegłym roku. Plony były jednak niższe, ze względu na mniejszą ilość światła.

W ocenie specjalisty z Cultilene w Polsce w najbliższym sezonie nastąpi powrót do doświetlanych upraw pomidorów, podobnie jak w Holandii – holenderscy ogrodnicy także planują wrócić do doświetlanych upraw tych warzyw. W Polsce ogrodnicy planują sadzić rozsadę pomidorów do upraw doświetlanych w większości na początku sierpnia, część decyduje się na sadzenie rozsady do takiej produkcji na początku września.

W szklarniach, w których w sezonie wiosennym uprawiane były ogórki, po zakończeniu ich produkcji powoli zaczyna się sadzenie pomidorów na uprawę jesienną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomidory na targach Fruit Logistica 2025 (cz. I)

Każde targi Fruit Logistica w Berlinie to uczta dla oczu i podniebienia, szczególnie dla osób zwracających uwagę na oferowane na stoiskach odmiany warzyw. Tym razem zwróciłam uwagę na pomidory, których odmian co roku wydaje się [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet