Projekt "Młody Ogrodnik" - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Projekt „Młody Ogrodnik”

19 kwietnia w Głuchowie w szklarni Damiana Chrzana firma Grodan zorganizowała spotkanie w ramach projektu „Młody Ogrodnik”. Część uczestników to osoby już samodzielnie prowadzące uprawę, a część to młodzież pomagająca rodzicom w produkcji i ucząca się. Wielu z nich ma już spore doświadczenie w szklarniowej uprawie pomidorów. W Głuchowie podczas warsztatów zorganizowanych przez specjalistów z Grodanu mieli okazję wymienić się doświadczeniami i lepiej poznać.

Czytaj dalej...

W szklarni Damiana Chrzana zaprezentowano oraz dokładnie oceniono odmianę Admiro, uprawianą w welnie mineralnej Grotop Master, z rozsady nieszczepionej.

Spotkanie miało formę warsztatów uprawowych – organizatorzy podzielili uczestników spotkania na zespoły, które zoztały wyposażone w arkusze oceny roślin oraz niezbędby sprzęd do wykonania zadania – WCM-y, suwmiarki i miarki. Oceniano rozwój i kondycję roślin (liści, kwiatów, gron, pędów, wierzchołka rośliny) oraz parametrry podłoża (wilgotność i wartość EC). Wyniki tej szczegółowej oceny omawiano podczas zamkniętego spotkania ogrodników.

Pytanie o założenia projektu „Młody Ogrodnik zadałam doradcy z firmy Gordan, Krzysztofowi Fatelowi.

Mamy w Polsce ogrodników młodych , którzy weszli albo dopiero wchodzą w ten biznes na serio i jeszcze cały czas się uczą. Jednym z celów projektu „Młody Ogrodnik” jest stworzenie im możliwości spotykania się ze sobą, a przy tej okazji uczenia się – od siebie wzajemnie i od nas. Zauważyliśmy że podczas ogólnych spotkań, gdy młodzież jest w towarzystwie starszych, swoich rodziców, ogrodników z dużym doświadczeniem, to przeważnie nie zabiera głosu. Gdy natomiast młodzi są wśród rówieśników zaczynają dyskutować, rozmawiać ze sobą i okazuje się że mają dużą wiedzę na temat uprawy. Dlatego od czasu do czasu będziemy organizować spotkania specjalnie dla młodzieży ogrodniczej – wyjaśniał mój rozmówca.

Podczas pierwszego spotkania zorganizowanego w ramach tego projektu rozmawialiśmy o tym ile liści powinno się utrzymywać na roślinach oraz o dokarmianiu dwutlenkiem węgla. Spotkanie w gospodarstwie Damiana Chrzana poświęcone jest fotomonitoringowi oraz wilgotności w szklarni.

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet