PODosłonami.pl

Signify_3Signify_3

Propagate! 2024. Od nasion do sukcesu… Produkcja rozsady głównym tematem konferencji w Holandii.

… tak brzmiało hasło przewodnie 3. edycji wydarzenia Propagate! zorganizowanego przez firmy Flier Systems oraz Propagation Solutions. Konferencja oraz zajęcia praktyczne odbyły się 17 i 18 września w Oegstgeest w Holandii. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej 135 osób reprezentujących globalną branżę produkcji rozsady, nie zabrakło również reprezentantów trzech polskich największych producentów rozsady.

Czytaj dalej...
Współorganizatorem i prowadzącym konferencję Propagate 2024 był Hans van Herk, właściciel firmy Propagation Solutions (fot. M. Przepiórka)

Współorganizatorem i prowadzącym konferencję Propagate 2024 był Hans van Herk, właściciel firmy Propagation Solutions (fot. M. Przepiórka)

Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono jakości nasion warzyw, ten temat przewijał się podczas dyskusji panelowych m.in. na temat ulepszania nasion, czy doświadczeń w produkcji uszczykiwanej rozsady pomidora z doświetlaniem LED.

Stary problem w produkcji rozsady – brak stożka wzrostu roślin

Poranny program przedstawili dwaj pracownicy branży ogrodnictwa nasiennego – Steven Groot (naukowiec w International Seed Academy Netherlands) i Henry Bruggink (starszy specjalista ds. technologii badawczych w Incotec). Steven Groot poinformował o starym problemie, który ostatnio powraca, czyli o siewkach pozbawionych stożków wzrostu (tzw. ślepych) u pomidorów, papryki słodkiej i kapusty. Drugiego dnia specjalista prowadził zajęcia praktyczne, podczas których cięto rośliny pomidorów, by znaleźć miejsce inicjacji gron.

Poprawianie jakości nasion

Henry Bruggink bardzo jasno wyjaśnił, jakie działania można podjąć w przypadku nasion, aby poprawić ich jakość, pokryć je pestycydami lub jak otoczkować te, które są zbyt małe, by można je łatwo wysiewać (np. nasiona podkładek pomidorów). Ponadto przedstawił wizję przyszłości powlekania nasion bez plastiku i z dodatkami organicznymi.

Prowadzący konferencję Hans van Herk podczas rozmowy online ze specjalistą z Active Horti - Jean-Claude Wexem

Prowadzący konferencję Propagate! Hans van Herk (właściciel Propagation Solutions) podczas rozmowy online ze specjalistą ds. produkcji rozsady z Active Horti Limited z Nowej Zelandii – Jean-Claudem Wexem (fot. M. Przepiórka)

Przed przerwą dwóch producentów rozsady z „drugiej strony świata” (m.in. z Nowej Zelandii) zaprezentowało na filmach swoje szklarnie, wykorzystywane techniki oraz jakość roślin!

Experience – prezentacje firmowe

Po lunchu rozpoczęła się część pt. Experience (doświadczenia), podczas której 6 firm – Ludvig Svensson, Track 32, Hoogendoorn, Artechno, ISO Group i JVR Tecmar – zaprezentowało swoje innowacyjne produkty. Każda z firm mogła przedstawić krótki film oraz dysponowała 7 minutami na odpowiedzi na pytania uczestników konferencji.

Przedstawiciel firmy JVR Tecmar omówił możliwości ograniczenia rozwoju wirusów roślinnych, również ToBRFV, dzięki zastosowaniu preparatu Tobre. Produkt ten zawiera chitozan, który uodparnia rośliny na patogeny, m.in. dzięki zjawisku systemicznie nabytej odporności na patogeny (Systemic Acquired Resistance – SAR) i poprzez enkapsulację wirusa. Nie eliminuje on wprawdzie wirusa, ale pozwala na znaczne ograniczenie strat w uprawie, ponieważ na regularnie traktowanych roślinach (podlewanie, opryskiwanie) nie ma widocznych objawów infekcji – na roślinach i w plonie.

Firmy nasienne – kierunki rozwoju hodowli

Po krótkiej przerwie na kawę na scenę zaproszono przedstawicieli 4 firm nasiennych (Bayer, Bejo, Rijk Zwaan oraz The Rootstock Company), które mogły promować swoje programy, mające zapewnić wysoką jakość nasion konkretnych gatunków. Na przykład, przedstawiciele firmy Bayer (De Ruiter i Seminis) skupili się na pomidorach i odmianach odpornych na ToBRFV. Specjaliści z Bejo mówili na temat hodowli kapust odpornych na mączniaka rzekomego. Przedstawiciele firmy Rijk Zwaan omówili zagadnienia dotyczące kiełkowania nasion ogórka (w zależności od temperatury i EC). Wystąpienie Rootstock Company dotyczyło podkładek i hodowli bardziej specyficznych podkładek.

LED w produkcji rozsady, regulacja wilgotności

W ostatniej części Jos Paul, badacz ze stacji doświadczalnej Uniwersytetu Wageningen z Bleiswijk, oraz Hans van Herk wyjaśnili, jak doświetlanie modułami LED wpływa na długość pędów uszczykiwanej rozsady pomidorów i bakłażanów. Kolejne zagadnienie omawiane przez nich to regulowanie wilgotności w celu zapobiegania problemom takim jak odema, gutacja i nadmierne wydłużanie się roślin. Wilgotność ma być Twoim przyjacielem, a nie wrogiem – podsumowali.

Dzień pełen merytorycznych informacji i praktycznych zaleceń dotyczących produkcji rozsady zakończył się wizytą w ogrodzie Hortus Botanicus i kolacją.

Propagation Solutions, Anna Wize

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet