Wczesne uprawy w tunelach nieogrzewanych - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wczesne uprawy w tunelach nieogrzewanych

Wiosna rozpoczęła się z dużym opóźnieniem co zaburzyło kalandarz prac ogrodniczych – w podkrakowskiej gminie Igołomia-Wawrzeńczyce większość tuneli zakładano o 2-3 tygodnie później niż zwykle – w czasie krótkotrwałego ocieplenia na początku marca. Opóźnione więc będą również zbiory warzyw z większości nasadzeń, jednak zwolennicy bardzo wczesnego rozpoczynania uprawy, którzy tunele stawiali przed nadejściem zimy – w listopadzie lub grudniu – w tych dniach rozpoczynają cięcie pierwszych, wczesnych kapust.

W bardzo wczesnej uprawie kapusty już od wielu lat wyspecjalizował się Robert Lipowiecki z miejscowości Glewiec. W tunelach postawionych i przed nadejściem zimy okrytych folią (z firmy Erg Bieruń) pierwszą rozsadę wczesnej kapusty (na najwcześniejsze nasadzenia wybiera odmianę Jetma RZ F1) sadził pod koniec lutego. Po powrocie zimowej aury rośliny w tunelach dodatkowo okrywano włókniną.

Zdjęcia zaprezentowane poniżej zostały wykonane w miniony piątek – 26 kwietnia. W tym czasie zdejmowano folię z pierwszych tuneli (wcześniej rośliny były hartowane i nie zamykano tuneli na noc) oraz przygotowywano się do pierwszego cięcia kapust. Najwcześniej dorastały te, znajdujące się w środkowej partii tuneli, zróżnicowanie między nimi a roślinami ze skrajnych rzędów było w tym roku większe niż zazwyczaj – ze względu na nierówny rozkład temperatury w tunelach podczas długo utrzymujących się chłodów.

W ostatnich dniach producent z Glewca sadził również rozsadę kapusty i kalafiorów okrywane włókniną P19 (z firmy Agripmex lub Novagryl). W mnożarce dorastały natomiast następne partie rozsady kalafiorów i prowadzono kolejne wysiewy – są prowadzone sukcesywnie co 2 tygodnie.

Na etapie produkcji rozsady rośliny były zasilane nawozami z serii Kristalon, wykonano również profilaktyczny zabieg preparatem Previcur Energy 840 SL. Glebę w tunelach przed sadzeniem roślin nawieziono nawozem YaraMila Complex.

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet