PODosłonami.pl

HAZERA_2HAZERA_2

„Wiatr” sprzymierzeńcem w produkcji rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

Rynek energii stabilizuje się, dlatego powierzchnia uprawy pomidorów doświetlanych ponownie się zwiększa. Tak przedstawia się sytuacja w Holandii, a także w innych krajach czy na innych kontynentach. Firmy korzystające z energii geotermalnej mogą jeszcze łatwiej kontynuować uprawy doświetlane z nasadzeń w okresie od sierpnia do września, aby zapewnić dostawy pomidorów w czasie wysokich zimowych cen, w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jak wygląda produkcja rozsady do takich upraw? Swoimi uwagami dzieli się holenderski specjalista – Hans van Herk, właściciel firmy Propagation Solutions.

Czytaj dalej...
Zaszczepione siewki pomidora umieszcza się w tunelikach, w których początkowo utrzymuje się 100% wilgotności (widoczne zaparowane ściany tunelu)

Zaszczepione siewki pomidora umieszcza się w tunelikach, w których początkowo utrzymuje się 100% wilgotności (widoczne zaparowane ściany tunelu)

Rozsada szczepiona, dwupędowa

Ponieważ uprawy pomidorów doświetlanych prowadzone są w cyklu przedłużonym rośliny do takich nasadzeń są prawie w 100% szczepione. Ogławia się je po 2 lub 3 liściu, aby uzyskać 2 lub 3 pędy i zaoszczędzić na kosztach nasion. Wirus ToBRFV nadal stanowi duże zagrożenie, dlatego wielu ogrodników wybiera odmiany, które mają wysoki poziom odporności na ten łatwo rozprzestrzeniający się wirus. Trudnością jest to, że doświadczenia w produkcji rozsady tych odmian są dotąd małe.

W tym artykule pragnę podzielić się informacjami na temat produkcji rozsady pomidorów do upraw doświetlanych, aby zapewnić producentom rozsady, zarówno tym, produkującym ją na własne potrzebny, jak i profesjonalnym jak najlepszy start!

Przygotowanie do szczepienia

„Wiatr”, a raczej ruch powietrza w produkcji rozsady jest ważnym czynnikiem, pozwalającym otrzymać zwarte rośliny – co jest jednym z najważniejszych oczekiwań zarówno producenta rozsady, jak i ogrodnika. Powodem tego jest łatwiejsza obsługa podczas wysyłki kompaktowych roślin, ich większa liczba na wózku i w ciężarówce, mniejsza presja czasu dotycząca obsługi u ogrodnika (np. podwiązywanie roślin) i mniejsze ryzyko rozwoju chorób takich jak szara pleśń (Botrytis cinerea) na krępych roślinach niż na wybiegniętych.

Aby uzyskać rośliny o kompaktowym pokroju należy wcześnie zacząć nad tym pracować – już przed szczepieniem odmiany i podkładki powinny być rozstawione na tacach w odstępach. Zwłaszcza podkładka potrzebuje zgromadzić dużo energii by przetrwać wegetatywny etap zrastania się po szczepieniu. Tace z roślinami dobrze jest ustawić na stojakach lub np. na doniczkach, wówczas ruch powietrza wokół tac zapobiega wyrastaniu korzeni poza komórki. Dzięki temu korzenie rozwijają się w koreczkach podłoża, czyli tam gdzie powinny! Istnieje więcej możliwości pozwalających zachować kontrolę nad wzrostem, takich jak wiek rośliny, użycie nawozów o niskim poziomie NO3, ale rozstawianie roślin w odpowiednich momentach działa fantastycznie!

Siewki podkładki pomidora, rośliny są rozstawiane przed szczepieniem

Siewki podkładki pomidora, rośliny są rozstawiane przed szczepieniem

Zostało jeszcze 79% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monitorować dla redukcji ryzyka

Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących rozwiązania w zakresie monitorowania upraw. Jedna z nich – Gremon System – była wystawcą czerwcowej konferencji w Horst zorganizowanej przez firmę doradczą Delphy. Jakie rozwiązania oferują? Na moje [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet