PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Zalecenia uprawowe dla papryki – pożyteczne mikroorganizmy, dobra rozsada i ochrona integrowana

Spotkanie zorganizowane 27 sierpnia w gospodarstwie Państwa Szatanów w Długiem k. Potworowa było okazją do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami dla papryki uprawianej w tunelach. Swoje porady przedstawili m.in. Aleksandra Wronka (GPR Krasoń), Jan Wcisło (Intermag) oraz dr Michał Pniak z firmy Biocont.

Czytaj dalej...

Zbudować potencjał rośliny

Rozwiązania mikrobiologiczne mają wpływ na rozwój systemu korzeniowego oraz biomasy roślin. Sprawia to, że rośliny są mniej podatne na większość chorób odglebowych, m.in. powodowanych przez patogeny z rodzajów Fusarium i Verticilium. Kolejnym problemem ostatnich sezonów o dużym znaczeniu są szkodniki glebowe, np. nicienie. Także ten problem można ograniczyć dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów – przekazał Jan Wcisło (Intermag). Pierwszy z nich to Bactim Radinet – produkt zawierający zestaw grzybów mikoryzowych, bakterii i grzybów ryzosferowych oraz promieniowców. Doradca zaleca stosować go w momencie przesadzenia rozsady na miejsce stałe w celu rozbudowy systemu korzeniowego. Drugi to Bactim Receptor, który ma za zadanie ograniczyć szkody wynikające z żerowania szkodników glebowych, w tym nicieni. Dodatkowo zwiększa odporność roślin na choroby systemu korzeniowego i poprawia zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. Według doradcy Intermag, najlepiej zastosować dwie dawki – pierwszą zaraz po posadzeniu rozsady w tunelu, a drugą po 30 dniach. Trzeci omawiany na spotkaniu produkt Bactim Fertimax przeznaczony jest do fertygacji i zawiera zestaw bakterii oraz ryzosferowych grzybów saprofitycznych. Jan Wcisło zalecał ten produkt do stosowania już po posadzeniu roślin w miejscu stałym.

Jan Wcisło zaznaczył także rolę dwóch produktów biostymylujących – Tytanitu i Optysilu. Pierwszy z nich poprawia zawiązywanie owoców. Zastosowanie Tytanitu zwiększa efektywność fotosyntezy oraz wpływa mocno na proces zapylania.

Optysil natomiast zwiększa u roślin tolerancję na suszę i chłód na skutek odkładania krzemu w ścianach komórkowych liści i zmniejszonej transpiracji, dzięki czemu rośliny lepiej znoszą okresowe niedobory wody i niskiej temperatury.

Jan Wcisło

Jan Wcisło w filmie opowiada o zaleceniach nawozowych i produktach mikrobiologicznych stosowanych w papryce

Dla obniżenia kosztów produkcji papryki

Z racji coraz wyższych kosztów produkcji, także tych związanych z produkcją rozsady, producenci papryki coraz chętniej decydują się na zakup gotowej rozsady. Okazuje się, że często jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż ogrzewanie mnożarek we własnym gospodarstwie. Mówiła o tym Aleksandra Wronka reprezentującą Grupę Producentów Rozsad Krasoń. W praktyce bardzo często nasadzenia papryki realizowane są po uprawie nowalijek zbieranych w pierwszej połowie maja, kiedy to pozostaje niewiele czasu na przygotowanie gleby pod nasadzenia i ich realizację.Jak informowała A. Wronka, producenci papryki tunelowej często opóźniają sadzenie papryki ze względu na chłodne wiosny. Tak było też w tym roku. Przymrozki występowały aż do 10 i 11 maja, a i później było dość chłodno. Plantatorzy decydowali się na późniejsze sadzenie rozsady papryki na miejsce stałe, nieco starszej. Okazywało się, że rośliny sadzone po 15-20 maja w sezonie nie plonowały gorzej, niż te sadzone wcześniej. Gotowa rozsada do sadzenia na miejsce stałe dostarczana była w tacach z 150 otworami. Przy dużych partiach można zamówienie złożyć bezpośrednio w firmie GPR Krasoń, w przypadku mniejszych ilości zamówienia są realizowane za pośrednictwem firmy Agro Max, do której dostarczana jest rozsada.

O szkodnikach papryki i ich zwalczaniu

Dr Michał Pniak z firmy Biocont do zwalczania szerokiej gamy szkodników na plantacjach papryki, m.in. na przędziorków, mszyc i wciornastków polecał produkt Naturalis. Zawiera on grzyby owadobójcze Beauveria bassiana dopuszczone do stosowania w Polsce. Zaznaczył, że do czasu spotkania nie było problemu z mączlikami w uprawach papryki, ale gdyby takie zagrożenie się pojawiło, też mógłby być stosowany Naturalis. Drugi produkt polecany przez specjalistę do ochrony papryki to Pyregard – insektycyd na bazie pyretryny pozyskanej z naturalnego wyciągu ze złocienia, o działaniu głównie kontaktowym. W uprawie papryki doskonale sprawdza się do stosowania przed introdukcją organizmów pożytecznych. M. Pniak zalecał aplikację wieczorem, w godzinach chłodniejszych, kiedy natężenie światła i temperatury są mniejsze, gdyż naturalne pyretryny są mało foto- i termo stabilne.

Na papryce najczęściej występują dwa gatunki mszyc: mszyca ogórkowa oraz mszyca brzoskwiniowa. Mszyce nalatują na warzywa do tuneli z innych upraw. Przenoszą choroby wirusowe i wymagają zwalczania. Dodatkowo wydzielają spadź, która dyskwalifikuje owoce z handlu – przekazał M. Pniak. Do zwalczania różnych szkodników, w tym właśnie mszyc i mączlików prelegent zalecał Prev-AM – produkt kontaktowy na bazie olejku pomarańczowego.

Zalecenia dotyczące zwalczania szkodników podał dr Michał Pniak (Biocont), fot. 1-5 D. Łabanowska-Bury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet