PODosłonami.pl
Zalecenia uprawowe dla papryki – pożyteczne mikroorganizmy, dobra rozsada i ochrona integrowana
Spotkanie zorganizowane 27 sierpnia w gospodarstwie Państwa Szatanów w Długiem k. Potworowa było okazją do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami dla papryki uprawianej w tunelach. Swoje porady przedstawili m.in. Aleksandra Wronka (GPR Krasoń), Jan Wcisło (Intermag) oraz dr Michał Pniak z firmy Biocont.
Czytaj dalej...Zbudować potencjał rośliny
– Rozwiązania mikrobiologiczne mają wpływ na rozwój systemu korzeniowego oraz biomasy roślin. Sprawia to, że rośliny są mniej podatne na większość chorób odglebowych, m.in. powodowanych przez patogeny z rodzajów Fusarium i Verticilium. Kolejnym problemem ostatnich sezonów o dużym znaczeniu są szkodniki glebowe, np. nicienie. Także ten problem można ograniczyć dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów – przekazał Jan Wcisło (Intermag). Pierwszy z nich to Bactim Radinet – produkt zawierający zestaw grzybów mikoryzowych, bakterii i grzybów ryzosferowych oraz promieniowców. Doradca zaleca stosować go w momencie przesadzenia rozsady na miejsce stałe w celu rozbudowy systemu korzeniowego. Drugi to Bactim Receptor, który ma za zadanie ograniczyć szkody wynikające z żerowania szkodników glebowych, w tym nicieni. Dodatkowo zwiększa odporność roślin na choroby systemu korzeniowego i poprawia zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. Według doradcy Intermag, najlepiej zastosować dwie dawki – pierwszą zaraz po posadzeniu rozsady w tunelu, a drugą po 30 dniach. Trzeci omawiany na spotkaniu produkt Bactim Fertimax przeznaczony jest do fertygacji i zawiera zestaw bakterii oraz ryzosferowych grzybów saprofitycznych. Jan Wcisło zalecał ten produkt do stosowania już po posadzeniu roślin w miejscu stałym.
Jan Wcisło zaznaczył także rolę dwóch produktów biostymylujących – Tytanitu i Optysilu. Pierwszy z nich poprawia zawiązywanie owoców. Zastosowanie Tytanitu zwiększa efektywność fotosyntezy oraz wpływa mocno na proces zapylania.
Optysil natomiast zwiększa u roślin tolerancję na suszę i chłód na skutek odkładania krzemu w ścianach komórkowych liści i zmniejszonej transpiracji, dzięki czemu rośliny lepiej znoszą okresowe niedobory wody i niskiej temperatury.

Jan Wcisło w filmie opowiada o zaleceniach nawozowych i produktach mikrobiologicznych stosowanych w papryce
Dla obniżenia kosztów produkcji papryki
Z racji coraz wyższych kosztów produkcji, także tych związanych z produkcją rozsady, producenci papryki coraz chętniej decydują się na zakup gotowej rozsady. Okazuje się, że często jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż ogrzewanie mnożarek we własnym gospodarstwie. Mówiła o tym Aleksandra Wronka reprezentującą Grupę Producentów Rozsad Krasoń. W praktyce bardzo często nasadzenia papryki realizowane są po uprawie nowalijek zbieranych w pierwszej połowie maja, kiedy to pozostaje niewiele czasu na przygotowanie gleby pod nasadzenia i ich realizację.
Jak informowała A. Wronka, producenci papryki tunelowej często opóźniają sadzenie papryki ze względu na chłodne wiosny. Tak było też w tym roku. Przymrozki występowały aż do 10 i 11 maja, a i później było dość chłodno. Plantatorzy decydowali się na późniejsze sadzenie rozsady papryki na miejsce stałe, nieco starszej. Okazywało się, że rośliny sadzone po 15-20 maja w sezonie nie plonowały gorzej, niż te sadzone wcześniej. Gotowa rozsada do sadzenia na miejsce stałe dostarczana była w tacach z 150 otworami. Przy dużych partiach można zamówienie złożyć bezpośrednio w firmie GPR Krasoń, w przypadku mniejszych ilości zamówienia są realizowane za pośrednictwem firmy Agro Max, do której dostarczana jest rozsada.
- Aleksandra Wronka omówiła gęstości nasadzeń papryki z rozsady
- Oferta rozsady nowalijek w tacach
O szkodnikach papryki i ich zwalczaniu
Dr Michał Pniak z firmy Biocont do zwalczania szerokiej gamy szkodników na plantacjach papryki, m.in. na przędziorków, mszyc i wciornastków polecał produkt Naturalis. Zawiera on grzyby owadobójcze Beauveria bassiana dopuszczone do stosowania w Polsce. Zaznaczył, że do czasu spotkania nie było problemu z mączlikami w uprawach papryki, ale gdyby takie zagrożenie się pojawiło, też mógłby być stosowany Naturalis. Drugi produkt polecany przez specjalistę do ochrony papryki to Pyregard – insektycyd na bazie pyretryny pozyskanej z naturalnego wyciągu ze złocienia, o działaniu głównie kontaktowym. W uprawie papryki doskonale sprawdza się do stosowania przed introdukcją organizmów pożytecznych. M. Pniak zalecał aplikację wieczorem, w godzinach chłodniejszych, kiedy natężenie światła i temperatury są mniejsze, gdyż naturalne pyretryny są mało foto- i termo stabilne.
– Na papryce najczęściej występują dwa gatunki mszyc: mszyca ogórkowa oraz mszyca brzoskwiniowa. Mszyce nalatują na warzywa do tuneli z innych upraw. Przenoszą choroby wirusowe i wymagają zwalczania. Dodatkowo wydzielają spadź, która dyskwalifikuje owoce z handlu – przekazał M. Pniak. Do zwalczania różnych szkodników, w tym właśnie mszyc i mączlików prelegent zalecał Prev-AM – produkt kontaktowy na bazie olejku pomarańczowego.

Jagodowe Trendy 2023 – problemy na rynku owoców, nowe odmiany malin i jeżyn, ochrona roślin
Konferencja „Jagodowe Trendy” w tym roku odbyła się 24-25 listopada w Kraśniku. Pierwszego dnia frekwencja była wysoka ze względu na dyskusję o problemach na rynku owoców kierowanych do przetwórstwa. Owoce deserowe, także te spod osłon, [...]