Zieleń z kwiatami

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Zieleń z kwiatami

Tegoroczna, 24. edycja Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, która odbyła się 1-3 września w stolicy, okazała się przełomowa. Oprócz produktów szkółkarskich, będących domeną tej imprezy – wymyślonej i organizowanej przez Związek Szkółkarzy Polskich (oraz Agencję Promocji Zieleni) – w pawilonach EXPO Warszawa można było oglądać różnorodną prezentację kwiatów ciętych, a także roślin doniczkowych. Stało się tak za sprawą nowego działu imprezy – targów Flower Expo Poland, który zgromadził wystawców z czterech kontynentów.

Ekspozycja szkolki Szmit_ wystawa Zielen to Zycie 2016

W głównej hali wystawy "Zieleń to Życie" zwracała uwagę różnorodność roślin do uprawy na zewnątrz, w tym bylin (tu: ekspozycja szkółki Szmit), fot. A. Cecot

Mariaż – poszerzenie palety produktów

W sumie w warszawskim wydarzeniu uczestniczyło ponad 320 wystawców – 250 pod marką „Zieleń to Życie” (zajmując 2 hale obiektu wystawienniczego), a 71 – Flower Expo Poland (1 hala). Organizatorem nowego sektora była holenderska firma BureauSierteelt.nl, która na początku br. podpisała z Agencją Promocji Zieleni umowę o współpracy dotyczącą wrześniowych targów. „Swojskie” akcenty, kojarzące się głównie z ogrodami i terenami zieleni naszej strefy klimatycznej, sąsiadowały więc z elementami egzotycznymi, na czele z różami ciętymi z południowej półkuli, które wyróżniały się w hali „kwiatowej” i zdumiewały zwiedzających długością pędów czy intensywnością i odcieniami barw płatków.

Podczas otwarcia targów, dyrektor wystawy „Zieleń to Życie”, a zarazem prezes Agencji Promocji Zieleni Agnieszka Żukowska podkreśliła jeszcze bardziej niż dotychczas międzynarodowy charakter wydarzenia, na którym spotkali się przedstawiciele 4 kontynentów. Stwierdziła, że ZtŻ łącząc ludzi, oferując bogaty asortyment produktów oraz program seminariów, pomaga im zwiększać kompetencje zawodowe, co przyczynia się do rozwoju rynku.

Prezes Związku Szkółkarzy Polskich Wojciech Wróblewski podkreślił znaczenie nowych produktów dla rozwoju branży. Właśnie środki produkcji i nowe odmiany roślin, które mogłyby wzbogacić dotychczasowy asortyment gospodarstw, w pierwszym rzędzie interesowały ogrodników. Na wystawie wyróżniały się eksponaty nagrodzone „Zielonym Laurem”.

 Nowości wystawy „Zieleń to Życie”

Jeszcze większe emocje wzbudzał prestiżowy Konkurs Roślin NOWOŚCI, którego wyniki  interesowały zarówno profesjonalistów – z kraju i zagranicy – jak i hobbystów.

W tym roku do konkursu wystawcy ZtŻ zgłosili 28 taksonów, spośród których jury nagrodziło 7. Za najlepszy (złoty medal) uznało miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Memory’, okazałą trawę o kwiatostanach w jasnym, białoperłowym kolorze. Odmiana ta, zgłoszona do konkursu przez Szkółkę Roślin Ozdobnych DAGLEZJA Artur Maj z miejscowości Ryki, okazała się niekwestionowanym zwycięzcą, który wzbudzał powszechne uznanie znawców i miłośników bylin. Okaz zaprezentowany w Warszawie był spektakularny, a termin wystawy „Zieleń to Życie” sprzyjał wyeksponowaniu pełni walorów miskantu chińskiego, który kwitnie późnym latem i jesienią.

Drugą, również bezsprzeczną gwiazdą tegorocznego konkursu, a tym samym wystawy „ZtŻ”, była wierzba smukłoszyjkowa (Salix gracilistyla) ‘Mt Aso’. Jurorzy Konkursu Roślin NOWOŚCI odznaczyli ją srebrnym medalem, ale jednocześnie zyskała ona dodatkowy rozgłos dzięki „Wyróżnieniu dziennikarzy” – krajowych i zagranicznych. W przypadku tej rośliny (o formie krzewu), zgłoszonej do konkursu przez Szkółkę SZMIT z Pęchcina k. Ciechanowa, walory dekoracyjne można docenić głównie zimą (w lutym), gdy wierzba kwitnie. Niewątpliwie jednak jest to odmiana innowacyjna – dzięki czerwono-różowej barwie kwiatostanów (bazi), które podczas wystawy „ZtŻ” można było oglądać tylko na zdjęciach (etykietach przyczepionych do krzewów). Kwitnące pędy wierzby smukłoszyjkowej ‘Mt Aso’ nadają się na bukiety – nierozwinięte bazie rozwijają się po upływie 3-4 dni od ścięcia pędów.

Wśród siedmiu nagrodzonych przez jury nowości warto także zwrócić uwagę dwie wyróżnione rośliny – różę (Rosa) BLUSH PIXIE® ‘Bozbluspix’ i kolcowój szkarłatny (Lycium barbatum) AMBER SWEET GOJI®. Pierwsza (zwarty krzew o licznych, miniaturowych, różowych kwiatach, zgłoszony przez firmę Leja ze Studzieńca k. Rogoźna) nadaje się do uprawy w pojemnikach tarasowych i, jak wszystkie tego typu róże, może wzbogacić w produkcji asortyment roślin sezonowych, do których należą gatunki balkonowo-rabatowe, byliny itd. Druga (zgłoszona przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa)obrazuje coraz ważniejszy trend dotyczący roślin o jadalnych, zdrowych owocach (w tym przypadku goji) i mających też walory ozdobne (jagody o bursztynowej barwie).

„Zieleń to Życie” – sezon na byliny i wrzosy

Na wystawie wiele było odmian – zwłaszcza bylin – które nie zostały zgłoszone do Konkursu Roślin, a przykuwały wzrok i budziły uzasadnione zainteresowanie. Rarytasy, których coraz więcej udaje się wyłowić na „ZtŻ”, można było znaleźć m.in. na stoiskach szkółek: O. M. Dąbrowscy, P. Godlewski („Ogrody o zielonych progach”), Szmit. Niektóre ciekawostki przedstawiam na zdjęciach.

Byliny, w tym trawy, stają się ogólnie coraz widoczniejsze na wystawie „ZtŻ”, choć wciąż pozostaje ona najbardziej zieloną branżową imprezą targową w Polsce, z bogatym asortymentem drzew i krzewów ozdobnych. Byliny coraz obficiej wprowadzane są jednak do ofert szkółek, a ponadto stanowią cenny motyw dekoracyjny, pomagający uatrakcyjnić i unowocześnić ich wystrój. Poziom designu i jakość ekspozycji ZtŻ z roku na rok zaś rośnie i w 2016 r. znowu był bardzo wysoki. Widać przy tym, że wystawcy są na bieżąco z trendami obowiązującymi w dekoratorstwie wnętrz i architekturze krajobrazu.

Innym charakterystycznym segmentem, ze względu na rynkowe znaczenie i sprzyjającą porę „ZtŻ” są wrzosy, zwłaszcza „pączkowe”, których i tym razem nie zabrakło w kilku miejscach wystawy (szkółki: Jacka Wolskiego, I. P. Winiarczyków, Wągrodzki – z „rzeźbami” z wrzosów – oraz firma Calluna, która szczególnie promowała kilkuodmianowe „miksy”). Krzewinki te były mocnym akcentem ekspozycji w największej hali wystawowej warszawskiego EXPO XXI.

Sezonowe jednoroczne

Na tegorocznej wystawie ZtŻ prawie nie było natomiast firm dystrybucyjnych z typową ofertą dla producentów roślin sezonowych (przede wszystkim balkonowo-rabatowych i kwitnących doniczkowych). Nie pojawiła się – obecna jeszcze rok temu firma Florensis, od kilku lat nie biorą już udziału w wystawie Vitroflora i Plantpol.

Taki asortyment pokazała w 2016 r. – na niewielkim stoisku – spółka Haubitz Polska, prezentując jako nowość szczepione rozsady warzyw do uprawy amatorskiej, które stają się coraz popularniejszym uzupełnieniem oferty „rabatówki”.

Warzywa o smacznych owocach produkowane w doniczkach, pokazało, po raz gospodarstwo Panek, którego ekspozycję wyróżniały też ciekawie zaprezentowane zioła ozdobno-użytkowe oraz, jak zwykle w przypadku tej firmy – pomysłowe urządzenie całej ekspozycji.

 

 

1 komentarz do “Zieleń z kwiatami

  1. Pingback: Kwiaty z czterech kontynentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet