PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W nocy nad Polską przejdą wichury

W nocy z niedzieli na poniedziałek między godziną 21:00 a 6:00 spodziewamy się wichur. Na północy kraju porywy wiatru mogą osiągać 80-100 km/h, a nad Bałtykiem 120 km/h. Wiatr będzie zrywać dachy, pozbawiać prądu i łamać gałęzie.

To będą pierwsze wichury tej jesieni. Do tej pory panujące nad regionem spokojne wyże chroniły nas przed porywistym wiatrem. To jednak zmieni się dzisiaj, ponieważ ciśnienie gwałtownie spada, w dodatku mamy do czynienia z coraz większym jego zróżnicowaniem.

W ciągu dnia wiatr systematycznie będzie przybierać na sile, zwłaszcza począwszy od godzin popołudniowych. Wszędzie porywy przekraczające 70-75 km/h, na północy i północnym wschodzie 80 km/h, a nad Bałtykiem 100 km/h. Apogeum siły wiatru spodziewane jest w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28.11). To właśnie wtedy niż o imieniu Yoda przejdzie znad południowej Skandynawii nad środkowy Bałtyk i będzie zmierzać w kierunku południowej Finlandii. Ciśnienie w jego centrum spadnie do 965 hPa. Na obszarze Polski ciśnienie w momencie największej prędkości wiatru wynosić będzie od 994 hPa na Suwalszczyźnie do 1024 hPa na krańcach południowych i południowo-zachodnich Polski.

Na południu kraju porywy południowo-zachodniego wiatru będą dochodzić między godziną 1:00 a 4:00 do 60-75 km/h, w większości regionów do 70-80 km/h, na północy i północnym wschodzie do 80-90 km/h, a na linii wybrzeża do 100-120 km/h i więcej. Na Bałtyku sztorm w porywach do 10-12 stopni w skali Beauforta. W nocy lepiej nie wychodzić z domu i nie poruszać się samochodem po drogach. Wiatr może łamać gałęzie i zrywać linie energetyczne, które mogą upadać na drogi i chodniki. Porywy przekraczające 80 km/h mogą także uszkadzać lub zrywać dachy z budynków.

Prognozy wskazują na słabnięcie wiatru począwszy od poniedziałkowego (28.11) wczesnego poranka. Mimo to na północy, wschodzie i w centrum kraju nadal porywy mogą sięgać 60-70 km/h, zwłaszcza na wschodnim Pomorzu, Warmii, Mazurach, Mazowszu i Podlasiu. Wychodząc do pracy lub szkoły w tych regionach należy wykazać się ostrożnością. Przede wszystkim nie stawać pod drzewami, tablicami reklamowymi i słupami energetycznymi. Zmniejszyć prędkość jazdy po drogach, ponieważ mogą być one zatarasowane przez powalone drzewa. Po południu silniej powieje na północy i wschodzie, poza tym już dużo spokojniej. Dzisiaj i w nocy silnym podmuchom wiatru będą towarzyszyć przelotne opady deszczu, których najwięcej będzie w województwach północnych, ale mogą się one pojawić także w pozostałych regionach kraju.

Przygotowując się na wichury warto przestawić samochody spod drzew i uprzątnąć wszystkie rzeczy leżące luzem przed domem i na balkonach, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Więcej szczegółów poniżej w naszych ostrzeżeniach dla poszczególnych województw na portalu www.twojapogoda.pl

HortiAdNet