PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Warszawskie popołudnie z „Lidią”

W sobotę 26 sierpnia Mirosław Gimla wraz żoną Lidią, właściciele firmy Lidia Horti-Logistic, zaprosili swoich klientów do Warszawy na seminarium i… wieczór w Teatrze Sabat. Spotkanie zostało zorganizowane przy współudziale firm kooperujących – Cultilene, Koppert, Syngenta, Yara, a także wraz z Grupą Producentów Rozsad Krasoń.

Uczestnicy spotkania w Warszawie mieli okazję poznać nowego "członka załogi" firmy Koppert - w tle gigantyczny trzmiel, który w Warszawie po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności

Uczestnicy spotkania w Warszawie mieli okazję poznać nowego "członka załogi" firmy Koppert - w tle gigantyczny trzmiel, który w Warszawie po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności

Będzie więcej rozsady

Krótkie wystąpienie Andrzeja Szymańskiego z Grupy Producentów Rozsad Krasoń dotyczyło historii rozwoju firmy, obchodzącej w tym roku 20-lecie działalności oraz oferty rozsad. w ubiegłym roku w Złotowie i Piaskach w mnożarkach Grupy  wyprodukowano łącznie 8 mln rozsad warzyw szklarniowych i 250 mln szt. rozsad gatunków polowych. Tegoroczne wyniki powinny być wyższe. A. Szymański podkreślał, że w czasie produkcji rozsady w ich firmie ważnym procesem jest sortowanie siewek – bardzo istotne przed szczepieniem, gdyż ułatwia wykonanie tego zabiegu. Ponadto właściwe sortowanie od początku procesu produkcji pozawala uzyskać wyrównany produkt końcowy. W firmie przestrzega się ściśle zasad higieny produkcji rozsady – m.in. w czasie szczepienia po cięciu każdej tacy zmienia się żyletkę, między cyklami produkcji rozsady dezynfekuje się posadzki betonowe, na bieżąco dezynfekowane są także wózki duńskie używane do transportu.

 

Ze względu na ciągle rosnące zapotrzebowanie na rozsadę w Grupie Producentów Rozsad Krasoń zapadła decyzja o powiększeniu powierzchni produkcji – nowe szklarnie o powierzchni 9 ha mają być wybudowane w przyszłym roku w miejscowości Kisiele, około 6 km od siedziby firmy w Piaskach.

Odmiany pomidora w filmowym skrócie

Firmę Syngenta reprezentował Marek Sowa, który krótko przypomniał ofertę odmian firmy, a raczej przedstawił serię filmów na temat pomidorów z tej firmy – m.in. wielkoowocowej odmiany Altadena F1, „dużego standardu” Edamso F1, standardu Epundo F1 i śliwkokształtnej Romanelli F1. W tym zestawie był także fragment odcinka HortiWizji z Siechnic, poświęcony pomidorom cherry i koktajlowym z Syngenty – m.in. Belido F1, Angelle F1 i Bambelo F1.

Dlaczego polifosforany?

Henryk Wilczyński z firmy Yara omówił znaczenie polifosforanów w nawożeniu warzyw szklarniowych. Podkreślał, że fosfor w tej formie jest dobrze przyswajalny dla roślin, w szerszym zakresie temperatur niż w formie ortofosforanowej. W doświadczeniach prowadzonych w gospodarstwie braci Chrzan i u rodziny Floriańczyk stosowanie nawozu Antibloc Mineral, zawierającego 100% fosforu w formie polifosforanowej dało bardzo dobre efekty. Podawano 5 litrów tego nawozu na 1000 litrów 100 krotnie stężonej pożywki od czasu postawienia roślin na maty przez 5 lub 7 miesięcy). Tak nawożone rośliny wytworzyły lepiej rozbudowany system korzeniowy, z większą liczbą włośników, większy wczesny plon. Ponadto uzyskano równomierny wydatek pożywki z emiterów.

Kilka słów o podłożach uprawowych

Firmę Cultilene reprezentował Wojciech Juńczyk, zachęcał ogrodników do zobaczenia odcinków HortiWzji o przebiegu produkcja rozsady w kostkach Rootmaxx i uprawie pomidorów na matach uprawowych Exact Air – od początku sezonu ekipa programu produkowanego przez nasz portal odwiedzała kilka gospodarstw prowadzących uprawę w tych podłożach. W filmach na poszczególnych etapach uprawy omawiany był wzrost i rozwój roślin oraz rozwój systemu korzeniowego.

O nowościach z firmy Cultilene mówił Wojciech Juńczyk

O nowościach z firmy Cultilene mówił Wojciech Juńczyk

Oprócz mat z firmy Cultilene Wojciech Juńczyk zwracał także uwagę na podłoża marki Hortisil (jest to tańszy brand koncernu Saint-Gobain), znajdujące się m.in. w ofercie firmy Lidia Horti-Logistic. Specjalista podkreślał, że ze względu na zagrożenie ze strony chorób zaleca się wymianę podłoża co roku, lepiej więc zdecydować się na zakup tańszych mat uprawowych, niż na pozostawianie tego samego podłoża na drugi rok i narażanie uprawy na porażenia systemu korzeniowego.

Ciekawostki o pomidorach i trzmielach

Wystąpienie Pawła Kloca z firmy Koppert utrzymane było w lekkiej formie, rozpoczęło się od quizu na temat historii pomidorów, wykładowca przedstawił wiele ciekawostek na temat historii uprawy tego warzywa oraz uprawy pod osłonami – jak informował pewna forma zabezpieczania gatunków ciepłolubnych przed chłodami pojawiła się już w Cesarstwie Rzymskim w I wieku naszej ery, natomiast szklarnie przypominające obecne pojawiły się w Korei w XV wieku i uprawiano w nich mandarynki.

Kolejny temat omówiony przez Pawła Kloca dotyczył wykorzystania trzmieli do zapylania pomidorów i początków ochrony biologicznej. Badania nad użyciem do tego celu trzmieli prowadzono w Polsce w latach 70. Ub. wieku w Instytucie w Puławach, w ich wyniku wykazano, że najlepiej sprawdza się w tej roli trzmiel ziemny. Pod koniec lat 80. ub. wieku w Holandii wprowadzono do szklarni pierwsze komercyjne ule, ich budowa z czasem zmieniała się. Najważniejszą innowacją ostatnich lat jest opracowanie ula Natupol Excel, dostosowanego do sposobu widzenia przez trzmiele.

Historia rozwoju biologicznej metody ochrony roślin sięga natomiast 1967 roku, wówczas Jan Kopert, założyciel firmy, wprowadził do użycia dobroczynka szklarniowego, kilka lat później bo w 1972 dołączyła do niego dobrotnica szklarniowa.

***

Zakończenie wieczoru w teatrze - pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania zorganizowanego przez firmę Lidia Horti-Logistic wraz z aktorami i twórczynią Teatru Sabat - Małgorzatą Potocką

Zakończenie wieczoru w teatrze – pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania zorganizowanego przez firmę Lidia Horti-Logistic wraz z aktorami i twórczynią Teatru Sabat – Małgorzatą Potocką

Wyjazdowe seminaria organizowane przez firmę Lidia-Horti Logistic dla klientów wpisały się już na stałe w kalendarze jesiennych wydarzeń w branży. Jest to okazja do przypomnienia oferty środków produkcji, przeznaczonych do upraw szklarniowych, a także do miłego spędzenia czasu – organizatorzy zawsze dbają o ciekawy program po wykładach. Tym razem główną atrakcją pierwszego dnia był spektakl  w Teatrze Sabat, prowadzonym przez Małgorzatę Potocką.  Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu – w programie była m.in. wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet