PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wiosenne osłanianie malin

W uprawie malin owocujących na pędach tegorocznych (tzw. powtarzających owocowanie) warto zastosować wiosenne osłanianie roślin agrowłókniną. Co można dzięki temu uzyskać? Oprócz przyspieszenia wzrostu i ochrony przed przymrozkami zastosowanie osłony pozytywnie wpływa na wielkość i jakość plonu.

Zalety okrywania malin

Pod osłoną z agrowłókniny pędy wcześniej rozpoczynają wzrost i jest on bardziej wyrównany i intensywny niż na nie okrywanych plantacjach. Okryte rośliny lepiej regenerują się po uszkodzeniach mrozowych powstałych zimą. Jednocześnie są również chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi panującymi wczesną wiosną, takimi jak chłody, zimne wiatry czy wiosenne przymrozki.

W uprawie malin powtarzających owocowanie wiosenne osłanianie roślin agrowłókniną oprócz przyspieszenia wzrostu pędów wpływa ponadto na zintensyfikowanie i skrócenie okresu kwitnienia. Dojrzewanie owoców również jest bardziej równomierne, co pozwala na zmniejszenie liczby zbiorów. W efekcie uzyskuje się wyższy plon handlowy.

Przygotowanie plantacji

Do wiosennego osłaniania malin najlepiej przygotować się jesienią poprzedniego roku. Po zbiorach owoców należy nisko skosić pędy, aby zmniejszyć ryzyko mechanicznych uszkodzeń agrowłókniny. Po skoszeniu pędów zaleca się zastosowanie herbicydów doglebowych. Przed rozłożeniem materiału należy również przeprowadzić nawożenie doglebowe oraz rozwinąć linie kroplujące.

Zastosowanie agrowłókniny

Do osłaniania malin można wykorzystać agrowłókninę o gramaturze 17, 19 lub 23 g/m2 (tę ostatnią, z uwagi na większą wytrzymałość można używać przez kilka sezonów).

Agrowłóknina jest lekka, przewiewna i przepuszczalna dla wody. Pod osłoną panują warunki termiczne korzystne dla wzrostu roślin, a jednocześnie dzięki przepuszczalności wody i powietrza, nie ma nadmiernie podniesionej wilgotności, zwiększającej ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe.

Plantację okrywa się wczesną wiosną, zazwyczaj na początku kwietnia. Materiał rozkłada się na tyle luźno, by nad roślinami pozostała wolna przestrzeń, umożliwiająca swobodny wzrost pędów. Trzeba więc pamiętać o tym, by szerokość agrowłókniny była dobrze dopasowana, tak by zostawić odpowiedni „zapas”. Zwykle do okrycia rzędu o szerokości 1,2 m stosuje się agrowłókninę o szerokości 1,6 m.

Należy dobrze zabezpieczyć brzegi osłony, mocując je do podłoża. Najlepiej wykorzystać do tego stalowe szpilki. W trakcie wzrostu pędów należy zwracać uwagę czy materiał osłony nie jest zbyt naprężony na roślinach i w razie potrzeby poluzować osłonę. Agrowłókninę pozostawia się zwykle do czasu aż minie zagrożenie przez wiosenne przymrozki, czyli do połowy maja. Zdejmowanie agrowłókniny zaleca się przeprowadzić w pochmurny dzień lub w godzinach popołudniowych, aby nie narażać roślin na zbyt intensywne nasłonecznienie i uniknąć stresu termicznego.

 

Na podstawie informacji Tomasza Poliszaka z firmy Agrimpex

Drogę owoców z plantacji na talerz zaprezentował Mikołaj Rey

Superowoce – z plantacji na talerze

W ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi pod koniec czerwca zorganizowano kulinarne pokazy z wykorzystaniem polskich owoców jagodowych – truskawek, malin [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet