PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wiosna rozpoczęła się w Poznaniu – Gardenia 2019 i Konkurs dla Kwiaciarń

Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia, połączone z targami Special Days oraz Sport Events, rozpoczynjące wiosnę na rynku ogrodniczym, w dniach od 21 do 23 lutego zgromadziły w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich 550 wystawców z Polski i zagranicy (m.in. z Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii). W ciągu trzech dni targi odwiedziło 23 723 gości.

III miejsce w kategorii: Kompozycja pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego zdobyła praca Magdaleny Soloch (Zaczarowane Dekoracje)

III miejsce za kompozycję pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego zdobyła praca Magdaleny Soloch (Zaczarowane Dekoracje)

Profesjonaliści czy amatorzy?

Oferta adresowana do profesjonalnych producentów roślin ozdobnych była tym razem skromniejsza niż dotychczas. Taka była również ocena wielu stałych wystawców i ogrodniczych gości Gardenii. Miało to zapewne związek z terminem wydarzenia, pokrywającym się z targami My Palnt&Garden w Mediolanie (czyt. Myplant & Garden 2019, czyli włoskie klimaty i międzynarodowa oferta – cz. I oraz Myplant & Garden 2019, czyli włoskie klimaty i międzynarodowa oferta – cz. II). Niektórzy wystawcy zwracali uwagę, że ich zdaniem targi w Poznaniu odbywają się za późno, aby zdążyć z promocją przed sezonem wiosennej sprzedaży. Wielu z nich było już wówczas na dobre zajętych wiosenną i okolicznościową sprzedażą – trwała już m.in. sprzedaż, również wysyłki za granicę, tulipanów na Dzień Kobiet.

Dużo propozycji dla siebie mogli natomiast znaleźć przedstawiciele centrów ogrodniczych czy właściciele ogrodów oraz amatorzy pasjonujący się ogrodnictwem i florystyką. Przede wszystkim dla nich także przeznaczone były liczne wydarzenia towarzyszące targom – wykłady na temat roślin i ich pielęgnacji, pokazy florystyczne czy warsztaty przygotowane przez pracowników Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W czasie targów odbył się także konkurs dla kwiaciarń. Między innymi na edukacyjny aspekt Targów Gardenia zwracała uwagę ich nowa dyrektor – Paulina Maniecka. Podkreślała, że ich formuła sprzyja nawiązywaniu relacji, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz zdobywaniu biznesowego know-how.

Medale i nagrody

Również wśród nagród targowych przeważały produkty adresowane do ogrodników-amatorów, nagrodzonych rozwiązań dla profesjonalnych producentów roślin ozdobnych było zdecydowanie mniej. Wśród 15 złotych medalistów MTP znalazły się m.in.: „Kolekcje Nasion” z oferty firmy W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne Sp. z o.o. Są to kompozycje liczące po 5 gatunków lub odmian (np. ziół, kulistych rzodkiewek, nasion na kiełki), dopasowane pod względem terminu wysiewu, warunków uprawy, a w przypadku roślin ozdobnych – wysokości; Mieszanka bylinowa roślin miododajnych na tereny suche Bees Mixture z Przedsiębiorstwa Nasiennego TORAF Leszek, Tomasz i Rafał Węgrzynowscy Sp.j.; Ogródki BIO na taśmie „Zielona dieta” i „Naturalne antyoksydanty” z firmy Vilmorin Garden Sp. z o.o.; Rhododendron hybridum ‘Double Kiss’ z Gospodarstwa Szkółkarskiego Anna Ciepłucha-Kowalska; Thuja occidentalis ‘Sunny Smaragd’ z oferty szkółki Hoogenraad Handelskwekerijen bv, a także rozwiązanie, które szczególnie może zainteresować naszych czytelników – system sterowania nawadnianiem INTA EVO z oprogramowaniem SYSINTA, z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Adviser mgr inż. Anna Łukowicz (więcej na ten temat piszemy wkrótce).

Przyznano także dwie nagrody Grand Prix Gardenii. Głosami internautów wybrano do tego tytułu Juniperus ×pfitzeriana ‘Yellow Sapphire’ z asortymentu firmy A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie. Zwiedzający głosowali natomiast głównie na oferowany przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy wcześnie kwitnący powojnik ‘My Darling’PBR. Jak informował współwłaściciel firmy Andrzej Gruszczyński, odmiana ta została wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego, jest na rynku już od 3 lat. Jej zalety to dość zwarty pokrój (ma wysokość 1,5 m), kwitnie od drugiej połowy maja do końca czerwca, wówczas tworzy pełne kwiaty – czerwonoróżowe, z charakterystycznym pasem pośrodku płatków. Może powtarzać kwitnienie pod koniec sierpnia i na początku września – wtedy kwiaty są pojedyncze.

Do nagrody kandydowały również dwie propozycje z oferty holenderskiej firmy Plant Line z Boskoop. Jej asortyment jest bardzo duży – od traw ozdobnych i bylin po drzewa przeznaczone do finalnej sprzedaży (prowadzona jest ona głównie przez sklep internetowy). Przedstawiciel firmy Mateusz Rzytki zwracał uwagę na dwie nowości. Była to trzmielina ‘Wild Spire’PBR o wzniesionym pokroju i biało obrzeżonych liściach zachowujących kolorystykę cały sezon, nadająca się na niskie żywopłoty (może wg pana Mateusza zastąpić bukszpan, który w wielu miejscach jest poważnie zagrożony przez ćmę bukszpanową). Kolejną nowością była Sarcococca humilis ‘Winter Gem’. Jest to mały, zimozielony krzewy o ciemnozielonych, błyszczących liściach, Kwitnie od lutego do kwietnia. Białe kwiaty wyrastają z czerwonych pąków i pięknie pachną – pod względem zapachu nieco przypomina jaśminowiec.

Konkurs dla Kwiaciarń

Kolejny raz podczas targów Gardenia oraz Special Days w Poznaniu tamtejszy oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zorganizowały Otwarty Konkurs dla Kwiaciarń. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych wydarzenia. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się 22 lutego.

Floryści reprezentujący kwiaciarnie z całej Polski rywalizowali w kilku tematach. Obowiązkową pracą był bukiet dla rektora – temat ten był związany z obchodami 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Oprócz tego, do wyboru organizatorzy konkursu zaproponowali jeden z dwóch tematów: kompozycję poświęconą pamięci kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (1931-1969) – na 50. rocznicę jego śmierci lub florystyczną interpretację kornetu lub czepca Bamberki. Inspiracją dla tego zadania była 300. rocznica sprowadzenia do Poznaniu osadników pochodzących z okolic niemieckiego miasta Bamberg.

Prace florystów zostały ocenione przez jury pod przewodnictwem dr hab. Anny Lisieckiej, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz wiceprezes poznańskiego oddziału SITO. W skład jury weszli także: dr hab. Agnieszka Krzymińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wiceprezes zarządu SITO – o. w Poznaniu, międzynarodowy sędzia florystyki FLORINT; Piotr Marzec – mistrz florystyki i wykładowca; Natalia Tarachowicz – dyrektor projektu Special Days Międzynarodowych Targów Poznańskich; ​Andrzej Aumiller – prezes zarządu SITO – o. w Poznaniu; Maria Matuszczak – członek zarządu SITO – o. w Poznaniu, międzynarodowy sędzia florystyki FLORINT; Monika Bartkowiak – członek zarządu SITO – o. w Poznaniu.

W ocenie prac jury uwzględniało innowacyjność, koncepcję, dobór gatunków i rozmieszczenie elementów kompozycji, a także technikę jej wykonania. Nagrody pieniężne i rzeczowe dla zwycięzców oraz dyplomy dla autorów wyróżniających się prac w poszczególnych tematach ufundowały: Veolia Energia Poznań, Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Towarzystwo Bambrów Poznańskich oraz Filharmonia Poznańska.

Najwyższe oceny i pierwsze miejsce za bukiet dla rektora (fot. 1) zdobył Paweł Łuczak z M.P. Flower Studio z Tarnowa Podgórnego. Za najlepszą kompozycję poświęconą pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego uznano pracę Andrzeja Górkiewicza z kwiaciarni Ładne Kwiaty ze Śremu. Wśród kompozycji zainspirowanych czepcami Bambrów zdobywczynią I miejsca została Angelika Sylwia Potocka z Kwiaciarni „Potocka PL” z Pniew.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych kwiaciarń:

Nagrody pieniężne dla zwycięzców 
Konkursu dla Kwiaciarń 2019: 

I miejsce 1 500 PLN (nagroda ufundowana przez Veolia Energia Poznań)

Andrzej Górkiewicz
Ładne Kwiaty, Śrem

II miejsce 1 000 PLN (nagroda ufundowana przez Wielkopolską Gildię Rolno-Ogrodniczą w Poznaniu)

Katarzyna Cepa
Galeria Kwiatów Zuza, Leszno

III miejsce 500 PLN (nagroda ufundowana przez Veolia Energia Poznań)

Paweł Łuczak
M.P. Flower Studio, Tarnowo Podgórne

Nagrody ufundowane przez rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dyplomy oraz Albumy dla trzech laureatów Konkursu dla Kwiaciarń w kategorii 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego – bukiet dla rektora.

Andrzej Górkiewicz
Ładne Kwiaty, Śrem

Klaudia Miłodrowska
„Pod starą Lipą”, Sulechów

Agnieszka Piątek Kujawa
Kwiecisty Ogród, Jeziory Małe

Nagroda ufundowana przez Towarzystwo Bambrów Poznańskich

​Dyplomy, Albumy oraz serie znaczków dla trzech laureatów Konkursu dla Kwiaciarń 
w kategorii 300-lat Bambrów w Poznaniu – florystyczna interpretacja kornetu lub czepca Bamberki.

Dominika Wolna
Kwiaciarnia „Majka” Wolna Dominika, Dopiewo

Adrianna Sudoł
Rynek Kwiatów Sudoł, Sieraków

Agelika Sylwia Potocka
Kwiaciarnia „Potocka PL, Pniewy

Marta Kondzielnik
Kwiaciarnia DEKOR, Jastrzębie-Zdrój

Nagroda ufundowana przez Filharmonię Poznańską dla dwóch laureatów Konkursu dla Kwiaciarń w kategorii Pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (1931-1969) – kompozycja na 50. rocznicę śmierci.

Beata Gintrowicz-Sławińska
Grupa Gintrowicz Flowers, Poznań

Agnieszka Piątek Kujawa
Kwiecisty Ogród. Jeziory Małe

Dyplom Prezesa Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu

Beata Gintrowicz-Sławińska
Grupa Gintrowicz Flowers, Poznań

Laureaci Konkursu dla Kwiaciarń 2019

Kategoria: 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego – bukiet dla Rektora

I miejsce

Paweł Łuczak
M.P. Flower Studio, Tarnowo Podgórne

II miejsce

Katarzyna Cepa
Galeria Kwiatów Zuza, Leszno

III miejsce

Marta Kondzielnik
Kwiaciarnia Dekor, Jastrzębie-Zdrój

Andrzej Górkiewicz
Ładne Kwiaty, Śrem

Dominika Wolna
Kwiaciarnia „Majka” Wolna Dominika, Dopiewo

Kategoria: Pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (1931-1969) – kompozycja na 50. rocznicę śmierci

I miejsce

Andrzej Górkiewicz
Ładne Kwiaty, Śrem

II miejsce

Agnieszka Piątek Kujawa
Kwiecisty Ogród, Jeziory Małe

III miejsce

Magdalena Soloch
Zaczarowane Dekoracje
Sprzedaż Internetowa

Kategoria: 300-lat Bambrów w Poznaniu – florystyczna interpretacja kornetu lub czepca Bamberki

I miejsce

Agelika Sylwia Potocka
Kwiaciarnia „Potocka PL”, Pniewy

II miejsce

Marta Kondzielnik
Kwiaciarnia Dekor, Jastrzębie-Zdrój

Zespół Szkół w Jaworze
„Spod Igły”, Jawor

III miejsce

Paweł Łuczak

M.P. Flower Studio, Tarnowo Podgórne

Nad roślinami zamontowano moduły Philips GreenPower LED toplighting

Dlaczego warto uprawiać pomidory z doświetlaniem?

Webinarium poświęcone temu tematowi zorganizowały firmy Bayer (do którego należy marka De Ruiter) oraz Signify (d. Philips). Spotkanie prowadzili Anna Wojciechowska reprezentująca De Ruiter, oraz Michał Szymczak z Signify.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet