PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wojsławice – model raju

W Arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku świętowano pod koniec lipca 30 lat obecności tej jednostki w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, którego jest ono filią. W spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Reprezentowali wszystkie grupy miłośników i przyjaciół wojsławickiego arboretum – niezwykłego miejsca, znakomicie prowadzonego od 30 lat, obecnie pod kierownictwem mgr inż. Hanny Grzeszczak-Nowak. Licznie przybyli producenci roślin, z którymi to arboretum od trzech dekad owocnie współpracuje.

Arboretum w Wojslawicach_lipiec-2018

Migawka z Arboretum w Wojsławicach - pełnia lata 2018 r. - które w ciągu ostatnich 30 lat zmieniło się z zaniedbanego obiektu w perłę, fot. A. Cecot

Trzydzieści lat pracy i wyjątkowe rezultaty

Były dyrektor Ogrodu Botanicznego UWr i poprzedni – od 1988 roku – szef Arboretum w Wojsławicach prof. dr hab. Tomasz Nowak przypomniał historię wojsławickiego zabytkowego parku i roślinnych kolekcji (zwłaszcza różaneczników), która zaczęła się w XIX w.

Pokazał też na zdjęciach, jak wielkich zmian dokonali w ciągu zaledwie trzech dekad dzisiejsi gospodarze Arboretum w Wojsławicach, które powiększyło się z 4,4 ha do 62 ha, jest znane i cenione na całym świecie (między innymi z jednej z największych w Europie kolekcji liliowców, z ponad 3000 odmian), a w naszym kraju nie ma sobie równych. Ocenił bieżącą wartość obiektu na 77 mln zł, z czego 14 mln zł przypada na rośliny.

Warto dodać, że obok kolekcji liliowców, w Wojsławicach znajdują się dwie inne Kolekcje Narodowe – Historycznych odmian różaneczników (Rhododendron) rasy łużyckiej oraz Rodzaju bukszpan (Buxus). Arboretum to jest celem podróży specjalistów z różnych stron, m.in. Niemieckiego Towarzystwa Różanecznikowego (Deutsche Rhododendron Gesellschaft), Niemieckiego Towarzystwa  Bluszczowego (Deutsche Efeu Gesellschaft), Międzynarodowego Towarzystwa ds. Bylin (ISU), Australijskiego Towarzystwa ds. Róż, by wymienić tylko kilka.

W latach 2005-2007 założono również na terenie Arboretum Wojsławice unikatowy, 12-hektarowy sad jako bank genów historycznych odmian czereśni, pobierając w tym celu zrazy z obszaru Dolnego Śląska.

Twórcy wojsławickiego „raju” i ich przyjaciele

Podczas lipcowych uroczystości padały różne ważne słowa podsumowujące minione 30 lat arboretum. Na przykład JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adam Jezierski powiedział m.in., że współczesna nauka często tworzy modele i na nich pracuje; w Wojsławicach stworzono zaś „model raju, który działa”.

Ze sceny padały też inne słowa oddające rangę i poziom tego arboretum: „niezwykła atrakcja turystyczna Dolnego Śląska”, „perła w koronie Uniwersytetu Wrocławskiego”, „duma UWr”,  „wielkie dzieło naukowo-dydaktyczne”.

Gospodarze uroczystości przekazali specjalne podziękowania osobom, które szczególnie wspierały Arboretum Wojsławice w ciągu minionych 30 lat (a nawet wcześniej). Wśród uhonorowanych w ten sposób gości znaleźli się szkółkarze (przekazali wiele roślin, które wzbogaciły wojsławicką kolekcję). W ich imieniu podziękowania odebrał prezes Związku Szkółkarzy Polskich Wojciech Wróblewski, który stwierdził, że Wojsławice to wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju.

Blisko nauki oraz praktyki ogrodniczej

Arboretum w Wojsławicach, pełniąc przede wszystkim funkcje naukowe i dydaktyczne, umiejętnie też rozwija rynek ogrodniczy i działa w rytm przemian zachodzących w naszej branży. Świadczą o tym chociażby organizowane tam imprezy poświęcone popularnym roślinom: cyklicznie (np. lipcowa HEMEROmania, wrześniowy Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni) bądź sporadycznie (np. dwukrotnie odbyły się tam Dni Otwarte Firmy Florensis, z prezentacją gatunków balkonowo-rabatowych i bylin znajdujących się we współczesnym obrocie).

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet