Konkurs nowości targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022 – rośliny zgłoszone do oceny

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Konkurs nowości targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022 – rośliny zgłoszone do oceny

Targi PLANTARIUM|GROEN-Direkt, które powołano w bieżącym roku, ale są kontynuacją dobrze zakorzenionych w rejonie Boskoop (Holandia) wydarzeń o charakterze wystawienniczym oraz handlowym, odbędą się 24 i 25 sierpnia w Hazerswoude. Nie zabraknie przy tej okazji konkursu nowości, który jednak będzie miał odświeżoną formułę, w porównaniu z tym organizowanym dotąd podczas Plantarium. Prezentujemy wybrane rośliny – nowe odmiany bylin i krzewów, które zakwalifikowano do tegorocznego konkursu.

Czytaj dalej...
Do konkursu nowości targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt zgłoszono sporo bylin (tu: Coreopsis grandiflora SOLAR JEWEL)

Do konkursu nowości targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt zgłoszono sporo bylin (tu: Coreopsis grandiflora SOLAR JEWEL)

Nowy konkurs nowości

Konkurs nowości przeznaczony jest wyłącznie dla uczestników targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt.

W obecnej  formule rośliny będą oceniane w trzech kategoriach: Best Market Release (najlepsza premiera rynkowa), Best KVBC Novelty (najlepsza nowość w ocenie KVBC) oraz Visitors’ favourite (faworyt zwiedzających).

Wszystkie zgłoszone rośliny zostaną automatycznie ocenione w kategorii Best Market Release. Na życzenie (i za dodatkową opłatą) mogą one również zostać ocenione przez KVBC (Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen – Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze z Boskoop) w kategorii Best KVBC Novelty – takiego wyboru dokonało wielu uczestników konkursu. Organizatorzy targów nominują nowości do konkursu na faworyta zwiedzających.

Najlepsza premiera rynkowa

Do tej kategorii zgłaszano rośliny ogrodowe (nowe odmiany) i/lub koncepcje marketingowe. Zgłoszenia będą oceniane z punktu widzenia handlowca, który skupia się na takich aspektach, jak stabilna jakość, dostępność produktu, odpowiedzialne metody produkcji i to, w jakim odpowiadają one obecnym potrzebom rynku. W skład jury wejdą specjaliści z różnych krajów, reprezentujący różne działy handlu ogrodniczego: • Luc De Bruyne (przewodniczący jury), Impact Creator w ympa i współzałożyciel The Green Community (Belgia); • Harald van Meurs, właściciel firmy AllGreen (Holandia), kompleksowego dostawcy dla sieci centrów ogrodniczych; • Gilles Cailleau, szef działu zakupów w Grupie Sévéa (VillaVerde, Francja); • Erwin Meier, właściciel centrum ogrodniczego Meier Garten Center (Szwajcaria); • Peter Paul Kleinbussink, dyrektor zarządzający sieci centrów ogrodniczych Intratuin Nederland; • Brenda Horstra, zastępca dyrektora Tuinbranche Nederland.

Najlepsza nowość wg KVBC

Również w tej kategorii zgłaszano nowe odmiany do oceny. Oceny dokona jednak inne gremium – eksperckie jury KVBC, które wizualnie oceni walory ozdobne roślin, takie jak np. kolor kwiatów, czas i okres kwitnienia, barwa liści, kształt rośliny itp. oraz takie cechy, jak zdrowotność i łatwość rozmnażania.

Faworyt zwiedzających targi PLANTARIUM|GROEN-Direkt

Spośród wszystkich nowości zgłoszonych w kategorii Best Market Release organizatorzy targów wybiorą 10-15 roślin do oceny przez publiczność (profesjonalną – bo dla takiej przeznaczone jest PLANTARIUM|GROEN-Direkt). Głosowanie odbędzie się za pomocą zielonych kul.

Wybrane zgłoszenia, czyli kandydatki do medali

• Najlepsza rynkowa premiera i Najlepsza nowość wg KVBC

Fargezja parasolowata (Fargesia murieliae) ‘JAN W3M’ ELEGRASS BOOBUX MOONTEARS

To nieinwazyjny bambus o zwartym pokroju polecany na żywopłoty i topiary. Ma ciemnozielone liście, łatwo się rozkrzewia i dobrze odrasta po przycięciu. Rośliny są zdrowe i bardzo wytrzymałe. Odmiana ta została wyhodowana przez Wilfrieda Jansena z Edewecht (Niemcy) i jest prawnie chroniona. Firma Hoogeveen Plants będzie sprzedawała tę roślinę od 2023 roku i zgłosiła ją do konkursu.

Jarzmianka większa (Astrantia major) ‘Noastone’ PINK BUTTON

Jest to bylina o zwartym pokroju (osiąga wysokość około 50 cm) i, w porównaniu z dotychczasowymi odmianami A. major – bardzo obficie kwitnąca. Innowacyjne są także grube, zielone liście. Roślina kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty są jasnoróżowe i atrakcyjne dla pszczół. Ta jarzmianka nadaje się do uprawy w ogrodzie w miejscu słonecznym do półcienistego, może też być sadzona do donic balkonowo-tarasowych. Odmiana hodowli Marco van Noorta z Holandii. Do konkursu nowości zgłosiła ją firma F.N. Kempen V.O.F.

Jarzmianka większa (Astrantia major) ‘Noastwo’ CERISE BUTTON

Odmiana siostrzana wobec poprzedniej, różniąca się od niej kolorem kwiatów, które są  malinoworóżowe.

Kortaderia pampasowa (Cortaderia selloana) ‘Day2’ TINY PAMPA GOLD

Jest to odmiana o liściach z ciemnożółtym obrzeżeniem i jedna z najbardziej zwartych kortaderii na rynku – rośliny osiągają, wraz z kwiatostanami około 60 cm wysokości. Mutant – wyróżnionej w 2020 roku Złotą Nagrodą KVBC (KVBC Award Gold) oraz srebrnym medalem Plantarium Digital Expo odmiany ‘Day1’ TINY PAMPA. Tworzy wiele pędów, a tym samym wiele wiech kwiatostanowych – od drugiej połowy lata aż do jesieni. Kwiatostany nieco tylko wystają ponad wąskie liście, których końcówki są zawsze widoczne pomiędzy wiechami. Rośliny kwitną już w 1. lub 2. roku uprawy. Odmiana do mniejszych ogrodów lub na tarasy (w donicach). Wartościowa także z punktu widzenia handlowców, ze względu na możliwości logistyczne nieosiągalne w przypadku większości innych, wysokich odmian kortaderii. Zgłosiła ją do konkursu holenderska firma-agencja Van Vliet New Plants, która wprowadza ten produkt na rynek, wraz z firmami Hoogeveen, Gernee, Gerard Dekkers i Fleurizon. TINY PAMPA GOLD została wyselekcjonowana przez Kwekerij Daylight VOF z Boskoop i jest prawnie chroniona.

Malina (Rubus idaeus) ‘Hararasp’ RASPBEARY

Odmiana charakteryzuje się grubymi, mocnymi pędami, które nie zamierają w zimie. Stąd roślina ta nazywana jest również maliną „drzewiastą”. Ma wyprostowany pokrój, kwitnie w kwietniu, maju na biało, a w maju, czerwcu wytwarza liczne smaczne owoce. RASPBEARY to odmiana odporna na upały i suszę, zdrowa. Cechuje się wczesnym dojrzewaniem owoców i długim okresem zbiorów. Jej hodowcą jest Toshihiko Hara z Japonii. Nowość ta została zgłoszona do prawnej ochrony. Na rynku oferowana jest w markowych kolorowych doniczkach, ze specjalną etykietą i logotypem. Firmy Joh. Stolwijk & Zonen Boomkwekerijen B.V. z Holandii oraz Heinje Pflanzenhandelsgeselschaft mBH & Co KG z Niemiec wprowadzają roślinę do obrotu i również zgłosiły ją do konkursu.

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) ‘LP1’ MAGIC BALL

Krzew o atrakcyjnej barwie liści, który ma ponadto zwarty pokrój i intensywnie się rozgałęzia (nawet bez przycinania). Łatwa w uprawie roślina, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Odmiana MAGIC BALL ma wiosną jasnopomarańczowe liście i pędy, a latem żółte, pomarańczowe i czerwone. Jesienią liście przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Latem pojawiają się też duże, jasnoróżowe kwiaty. Odmiana ta bardzo dobrze nadaje się do handlu detalicznego, ale również do zieleni miejskiej. Została wyhodowana przez szkółkę Leena Plant Boomkwekerijen BV i zgłoszona do prawnej ochrony, a także do konkursu nowości targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022.

Tawuła japońska (Spiraea japonica) ‘BB’

Odmiana o nietuzinkowych, nietypowych dla tawuły kształtach liści i kwiatów, które mają ciemnoczerwoną barwę. Krzew dorasta do wysokości 60 cm i nie jest podatny na mączniaka. Odmiana ‘BB’ została wyhodowana przez SAPHO (Francja) i zgłoszona do prawnej ochrony. Do konkursu nowości targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022 zaproponowała ją firma-agencja Van Vliet New Plants.

• Najlepsza nowość wg KVBC

Agapant (Agapanthus) ‘AMDB002’ EVERPANTHUS POPPIN’ STAR

Odmiana ta jest dodatkiem do grupy (serii) Everpanthus®, którą charakteryzuje długie i efektowne kwitnienie roślin. POPPIN’ STAR ma okazałe kwiatostany, zbudowane z licznych kwiatów – fioletowoniebieskich z białymi pasami. Rośliny znoszą temperaturę do -12°C. Osiągają wysokość około 60 cm i szerokość ok. 70 cm – nadają się do donic tarasowych. Odmiana POPPIN’ STAR została wyhodowana przez firmę De Wet Plant Breeders z RPA (z tej samej hodowli pochodzi odmiana ‘POPPIN’ PURPLE’, nagrodzona w konkursie Florall Award 2021). Agapant POPPIN’ STAR jest kierowany do handlu przez przedsiębiorstwa BVBV Leybaert (z Belgii) i Hoogeveen Plants BV (z Holandii), które zgłosiły tę nowość do konkursu.

Chaber górski (Centaurea montana) ‘TP2022’ TINI’S PINK

Ma jaśniejszy i intensywniejszy różowy kolor kwiatów niż C. montana ‘Carnea’. Kwiaty sprawiają wrażenie dwubarwnych dzięki purpurowym pręcikom. Bylina ta osiąga wysokość 25-40 cm (m.in. w zależności od podłoża). Odmiana TINI’S PINK została wyhodowana przez przedsiębiorstwo Rijnbeek and Son Perennials Export B.V. z Holandii, które również zgłosiło ją do konkursu nowości, a także do prawnej ochrony.

Dąbrówka (Ajuga) ‘Fanfin’ FEATHERED FRIENDS FANCY FINCH

Bylina ta ma niewielkie, efektowne trójkolorowe liście oraz niebieskie kwiaty. Dorasta do wysokości 15 cm i osiąga szerokość 45 cm. Preferuje cień lub półcień, znosi temperaturę do -30°C. Odmiana FANCY FINCH należy do grupy (serii) FEATHERED FRIENDS®, która składa się z czterech drobnolistnych i trzech wielkolistnych odmian dąbrówki o atrakcyjnej, niepowtarzalnej kolorystyce. Rośliny obficie kwitną wiosną (wabią motyle i pszczoły), ale i później – przez cały sezon wegetacyjny – dodają koloru w ogrodzie, dzięki liściom. Odmiana ta została wyhodowana przez firmę Garden Solutions, LLC z USA i jest prawnie chroniona. Do konkursu zgłosiła tę nowość szkółka Mulders Sierteelt.

Dąbrówka (Ajuga) ‘Petpar’ FEATHERED FRIENDS PETITE PARAKEET

Odmiana siostrzana wobec poprzedniej. Ma pomarańczowozłote liście, z wyraźnie zaznaczonymi głównymi nerwami, oraz niebieskie kwiaty.Figowiec pospolity (Ficus carica) ‘LMF01’ LITTLE MISS FIGGY

Odmiana figi o krótkich międzywęźlach, a więc bardziej zwartym pokroju. Nadaje się do uprawy w donicy na balkonie lub tarasie. Wytwarza wiele słodkich, bordowych owoców. Na zewnątrz (w ogrodzie) wytrzymuje do -15C. Odmiana ta jest prawnie chroniona, została wyhodowana przez PDSI z USA i jest sprzedawana przez firmę Van der Peijl Tuinplanten, która zgłosiła ją do konkursu nowości.

Floks (Phlox) ‘Olympus’

Jest to pstrolistna odmiana z Grupy Paniculata, o dużych liliowych kwiatostanach. Początkowo wczesną wiosną liście są zielono-czerwone i już wizualnie atrakcyjne. Po osiągnięciu wysokości około 10 cm roślina wykształca biało-kremowe liście, z wciąż tym samym czerwonym odcieniem. Ostatecznie dorasta do wysokości 50-70 cm. Odmiana ‘Olympus’ jest prawnie chroniona; została wyhodowana przez Kwekerij Geerlings-Meyer z Holandii. Do konkursu nowości zgłosiła ją szkółka  Rijnbeek and Son Perennials Export B.V., wraz z agencją Compass Plants BV.

Gailardia oścista (Gaillardia aristata) ‘Dogailspinman’ SPINTOP MANGO

Kolejna odmiana z grupy (serii) SpinTop, hodowli firmy Dümmen Orange, która zgłosiła tę nowość do konkursu. Rośliny mają zwarty, mocny pokrój oraz liczne duże i atrakcyjne kwiatostany w kolorze pomarańczowym. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Odmiana ta jest prawnie chroniona.

Klon palmowy (Acer palmatum) ‘Opstal11’ ROYAL GARNET

Ma ciemnoczerwone 5-klapowe liście, mocno powcinane do nasady blaszki, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo-czerwono. Roślina o dużym wigorze oraz rozłożystym i przewieszającym się pokroju. Dorasta do wysokości 90 cm po dwóch latach (do 2 m – po siedmiu latach). Lubi wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę i miejsce słoneczne lub półcieniste. Znosi temperaturę do -15ºC. Odmiana ROYAL GARNET została wyhodowana przez szkółkę Ron van Opstal Holding BV z Zundert i jest prawnie chroniona. Zarządzaniem licencjami zajmuje się firma Plantipp BV, która zgłosiła ten klon do konkursu nowości.

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) ‘Dolavladibini’ LA DIVA BIG NIGHT

Jest to odmiana z grupy LaDiva, hodowli przedsiębiorstwa Dümmen Orange, które zgłosiło tę nowość do konkursu. Roślina charakteryzuje się zwartym i mocnym pokrojem oraz efektowną kolorystyką kwiatostanów (ciemnofioletowa, z jaśniejszym żagielkiem), które tworzy obficie na krótkich pędach. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Odmiana jest prawnie chroniona.

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) ‘MVNC1902’ SOLAR JEWEL

Bylina o licznych, jaskrawo i kontrastowo zabarwionych, czerwono-żółtych kwiatostanach, które pojawiają się od czerwca do października. Rośliny mają zwarty kulisty, rozkrzewiony pokrój. Osiągają wysokość 50 cm i szerokość 45 cm. Preferują słoneczne stanowiska. Znoszą temperaturę do -20°C.  Charakteryzują się wysoką odpornością na choroby, a także upały i suszę oraz nadmiar wilgoci. Odmiana ta należy do grupy (serii) Solar – hodowli przedsiębiorstwa Van Noort Vaste Planten – wyróżniającej się efektownymi, a zarazem naturalnie wyglądającymi kwiatostanami. Nachyłki z tej serii mają nie tylko zgrabny pokrój, ale i zdrowe zielone liście oraz są wytrzymałe. Są prawnie chronione. Zarządzanie licencjami prowadzi firma Plantipp BV, która zgłosiła odmianę SOLAR JEWEL do konkursu nowości.

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) ‘MVNC1906’ SOLAR MOON

To siostrzana odmiana wobec poprzedniej, o jasnożółtych kwiatostanach z ciemnoczerwonym środkiem.

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) ‘Kuperba’ BLUE ARROW

Półkrzew o wyprostowanym pokroju i dużej sile wzrostu. BLUE ARROW jest ulepszeniem w stosunku do starej, cenionej odmiany ‘Blue Spire’ (wprowadzonej do handlu w 1961 r.), która jest raczej rozłożysta. Kwiaty BLUE ARROW są lilaniebieskie, liście i pędy szarozielone i silnie pachnące. Roślina została wyhodowana przez firmę H.J.M. Kuijf z Boskoop, która zgłosiła ją do prawnej ochrony oraz do konkursu nowości.

Rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) ‘Belsemmag1’ COCONUT CRYSTAL

Bylina ta ma wiosną na gruboszowatych liściach limonkowozielone i czerwone odcienie, które w trakcie sezonu wegetacyjnego zmieniają się w spektakularną kombinację kolorów kremowego i winnej czerwieni. Roślina rośnie szybko i tworzy bardzo dużą rozetę. Kwitnie od końca wiosny przez lato. Nadaje się m.in. na obwódki rabat. Dorasta do wysokości 10 cm i osiąga szerokość 15 cm. Preferuje piaszczyste, dobrze zdrenowane podłoże i stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wytrzymuje temperaturę do -35°C. Odmiana COCONUT CRYSTAL jest prawnie chroniona,  wyhodowany przez firmę Belgicactus bvba. Zarządzaniem licencjami zajmuje się spółka Plantipp BV, które zgłosiła tę nowość do konkursu.

Rozchodnik wielki (Sedum telephium) ‘Olek 6’ GLOBE PINK

Odmiana o kompaktowym pokroju i ciemnobrązowych liściach. Kwitnie obficie i długo. Kwiatostany są kuliste, różowe. Roślina osiąga wysokość około 25 cm. Odmiana GLOBE PINK jest prawnie chroniona, została wyhodowany przez firmę AB Cultivars, a do konkursu zgłosiła tę nowość firma Florizon Plants.

Róża (Rosa) ‘GEUS1713’ EVERGLOW RUBY

Ma pojedyncze, czerwone kwiaty z białym środkiem. Roślina jest zwarta i dobrze się rozgałęzia. Osiąga po 3 latach wysokość 60-80 cm i szerokość 40-50 cm. Lubi stanowiska słoneczne i żyzne, przepuszczalne podłoże. Wytrzymuje temperaturę do -180C. EVERGLOW RUBY to odmiana, która nadaje się do uprawy w ogrodzie (jako rabatowa), ale również polecana jest na balkony czy tarasy (jako róża patiowa). Jest prawnie chroniona; wyhodowana przez holenderską firmę Select Breeding BV. Zarządzanie licencjami prowadzi spółka Plantipp BV, która zgłosiła tę nowość do konkursu.

Szałwia (Salvia ×sylvestris) ‘GRUSALRP’ RIANNE PURPLE

Fioletowoniebiesko kwitnąca bylina o mocnych pędach. Liście są ostro zakończone i mają ciemnozielony kolor. Kłosowate kwiatostany mają długość 20-25 cm. Są zbudowane z wielu kwiatów, które zakwitają jednocześnie na prawie całej długości. Pierwsze kwitnienie przypada na maj i czerwiec. Ścięcie przekwitłych kwiatostanów sprzyja powtórnemu kwitnieniu, po upływie 4-5 tygodni, ale jest ono mniej obfite niż pierwsze. Odmiana RIANNE PURPLE jest prawnie chroniona; wyhodowana została przez firmę Andre de Gruyter B.V., która zgłosiła tę nowość do konkursu targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022.

Szydlica japońska (Cryptomeria japonica) ‘Tomahawk’

Na jednej roślinie są pędy ogoniaste (jak u odmiany ‘Dinger’, której jest mutantem), a także grzebieniaste. Grzebienie przypominają kształtem topór, stąd nazwa odmiany – ‘Tomahawk’. Roślina ma świeży, zielony kolor i zwarty, krzewiasty pokrój. Nowość ta została wyselekcjonowana w firmie Kwekerij Meuter, która zgłosiła ją do konkursu. Jak każda szydlica, w Polsce nadaje się do sadzenia tylko w najcieplejszych rejonach kraju (strefa 7a). Może być uprawiana w pojemnikach tarasowych.

 

Zwycięzców konkursu poznamy 24 i 25 sierpnia.

 

Źródło: materiały targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tulip Trade Event to niepowtarzalny przegląd produkcyjnych odmian tulipana, który organizowany jest w marcu w Holandii - w kilkunastu lokalizacjach (fot. A. Cecot)

Tulip Trade Event 2022 – wracają tulipanowe dni otwarte

Po spowodowanym pandemią, dwukrotnym – w 2020 i 2021 r. – odwołaniu holenderskich tulipanowych dni otwartych, organizatorzy tego niepowtarzalnego międzynarodowego wydarzenia postanowili w tym roku je przywrócić. Tulip Trade Event 2022 ma się odbyć już [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet