PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wysokociśnieniowe zwiększanie wilgotności powietrza

W przypadku niektórych upraw, konieczne jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza wokół roślin, ale bez podnoszenia wilgotności podłoża. Do tego celu przydatne są systemy zraszaczy wysokociśnieniowych, które wprowadzają do powietrza wodę w postaci bardzo drobnych kropli, średnicy około 10 mikrometrów. W ten sposób można podwyższyć wilgotność względną powietrza w uprawie, bez zwilżania roślin i podłoża.
 

Podczas wystawy Zieleń to Życie system zraszanie wysokociśnieniowego zaprezentowała m.in. firma PHU Farmer. Składa się on z jednostki sterującej z pompą napędzaną silnikiem elektrycznym oraz instalacji rozprowadzającej wodę w obiekcie. Ta ostatnia wykona jest z rury sztywnej (stal nierdzewna) z odpowiednio rozmieszczonymi dyszami. Niezbędnym elementem takiego systemu są filtry, których zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych (ich obecność w wodzie powodowałaby zapychanie się dysz). Podczas pracy takiego systemu ciśnienie robocze wynosi 80-140 Atm. Jedna jednostka centralna może obsługiwać nawet 2 ha obiekt (wtedy pracuje sekcjami). Tego typu system może pracować w obiekcie samodzielnie, a uruchamianie zraszaczy może się odbywać według programu czasowego lub na podstawie pomiarów wilgotności powietrza. Podstawowa jednostka sterująca pracą takiego systemu kosztuje od 11 tys. zł netto, a za instalację rozprowadzającą wodę trzeba zapłacić 11-14 zł netto za 1 m2 powierzchni uprawnej.

 

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

HortiAdNet