PODosłonami.pl

EUROFLORA 2025
kwiecień 24 - maj 4
Wydarzenie Nawigacja

Od 24 kwietnia do 4 maja 2025 r. w dzielnicy Genui – Eastern Waterfront (Waterfront di Levante) odbędzie się wystawa roślin ozdobnych Euroflora, która gości w tym włoskim mieście co 2 lata. Lejtmotyw tegorocznej odsłony wydarzenia to „Odrodzenie”, a jej nadrzędnymi hasłami są sztuka i zrównoważony rozwój.
Organizatorzy to spółka Porto Antico di Genova, gmina Genua, region Liguria i Izba Handlowa Genui.
- Część terenu wystawienniczego Euroflory 2025 (fot. Euroflora)
Od prawie 60 lat
Euroflora – włoska wystawa roślin ozdobnych typu expo, adresowana do szerokiej publiczności – odbywa się od 1966 roku. Zyskała rekomendację AIPH – Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych.
Promuje rośliny i kwiaty oraz podpowiada ich dobór, a także możliwości zastosowania w życiu codziennym.
Prezentuje również rozwiązania techniczne dla właścicieli ogrodów – ostatnio zwłaszcza takie, które umożliwiają oszczędność wody.
W 2025 roku
W br. Euroflora powróci do swojego pierwotnego miejsca, dawnego centrum targowo-wystawienniczego, które jest obecnie poddawane szeroko zakrojonym pracom rewitalizacyjnym na podstawie projektu urodzonego w Genui architekta Renza Piano.
Organizatorzy zapowiadają w „starej”, choć przekształconej lokalizacji, nowe dla tej wystawy miejsca, takie jak nowy park miejski (30 000 m2), spektakularne wnętrze pawilonu Palasport, tereny zewnętrzne nad brzegiem Morza Liguryjskiego czy nawet na wodzie ! (51 pontonów zainstalowanych w dokach). Ważna lokalizacja wystawy to duży pawilon Jeana Nouvela, którego powierzchnia odpowiada prawie 14 boiskom piłkarskim.
Projekt
Projekt Euroflory – autorstwa architekta Matteo Fraschiniego (URGES – Gruppo Valagussa) – ogniskuje się wokół idei natury stopniowo odzyskującej przestrzenie miejskie.
Wystawa ma zarazem stanowić dialog natury ze sztuką, który zaangażuje wszystkie ludzkie zmysły, jednocześnie zwracając uwagę zwiedzających na współczesne zagadnienia i wyzwania, takie jak: niedobór wody, interakcja między krajobrazem dzikim i zabudowanym, potrzeba prostszego stylu życia bliżej natury.
Projekt podkreśla znaczenie gleby – jako elementu, który symbolizuje pierwotny kontakt człowieka z naturą, cennego podstawowego zasobu. Glebę – jako plastyczną, nadającą się do obróbki substancję – będzie też uosabiać seria rzeźb w formie dużych origami, które mają zarazem pełnić funkcję punktów orientacyjnych, identyfikujących główne tematy różnych działów wystawy.
Przyjazna środowisku
Ostatnio Euroflora jest nastawiona na maksymalizację selektywnej zbiórki odpadów, ograniczenie zużycia plastiku i innych przedmiotów z tworzyw sztucznych – zarówno w strefach wystawienniczych, jak i gastronomicznych – a także papieru dla celów promocyjnych (w większym stopniu polega się na kanałach komunikacji online niż na materiałach drukowanych).
Potencjalni zwiedzający będą zachęcani do korzystania z transportu publicznego w celu przybycia na wystawę – miejsca parkingowe przy Euroflorze organizatorzy przeznaczą wyłącznie dla pojazdów serwisowych i niepełnosprawnych gości.
Wystawcy
Udział w wystawie jest otwarty dla indywidualnych firm ogrodniczych, a także włoskich i zagranicznych rejonów produkcyjnych, regionalnych kolektywów i organizacji, gmin (które obecnie dokonują znacznych inwestycji w celu odtworzenia miejskich terenów zieleni), innych instytucji, uniwersytetów, szkół zawodowych i ośrodków badawczych, architektów krajobrazu oraz florystów.
Konkursy
Istotną częścią Euroflory są konkursy, w których mogą wziąć udział wystawcy. Na przykład w konkursach „projektowych” nagradzane jest piękno, oryginalność i prezentacja roślin, a konkursy „techniczne” służą ocenie jakości oraz innowacyjności eksponowanych produktów.
Specjalny konkurs, dotyczący nowych trendów adresowany jest do projektantów (zieleni) i organizowany we współpracy z profesjonalnymi stowarzyszeniami branżowymi. Dla prac konkursowych zarezerwowano spore powierzchnie wystawiennicze: 10 dla architektów poniżej 30. roku życia i 10 dla uczestników ponad 30-letnich.
