PODosłonami.pl

- To event minęło.
Targi spoga+gafa 2024
16 czerwca 2024 @ 09:00 - 18 czerwca 2024 @ 17:00
Wydarzenie Nawigacja

spoga+gafa, czyli największe na świecie targi ogrodniczo-lifestylowe i dotyczące sektora BBQ, od paru lat odbywają się w czerwcu (a nie – jak wcześniej, do 2019 r. – we wrześniu).
Jak zwykle, skupią uwagę przede wszystkim przedstawicieli handlu detalicznego, takich jak właściciele centrów ogrodniczych i menedżerowie marketów DIY oraz innych sklepów wielkopowierzchniowych.
Zajmą 10 hal Targów w Kolonii (Niemcy). Spodziewają się ok. 30 tysięcy zwiedzających. Organizatorzy zapowiadają udział ponad 1850 wystawców z 58 krajów. Wśród wyróżniających się grup w tym gronie będą dostawcy mebli ogrodowych i sprzętu BBQ.
Sektory targów:
◾ garden living (meble ogrodowe, dekoracje i wyposażenie, sport i gry, kemping i wypoczynek)
◾ garden creation & care (rośliny, podłoża i produkty „bio” do pielęgnacji, maszyny i akcesoria, narzędzia i akcesoria, sprzęt ogrodowy i wiaty, woda i światło);
◾ garden bbq (Grill & BBQ, kuchnie zewnętrzne i akcesoria);
◾ garden unique (prezentacje w sekcji dotyczącej życia w przestrzeni na zewnątrz).
„Responsible Gardens” – temat przewodni targów spoga+gafa 2024
Podczas trzydniowych targów wystawcy odwołają się na swoich stoiskach do wieloaspektowego tematu przewodniego targów spoga+gafa 2024, który podkreśla znaczenie ogrodów i ich wpływ na ludzi oraz otoczenie. „Odpowiedzialny” ogród to taki, który sprzyja jego właścicielom oraz środowisku i ma same pozytywne konotacje.
Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak producenci (roślin, sprzętów, akcesoriów…) oraz handlowcy wspierają tę właściwość ogrodu, która dotyczy różnych eksponatów – od narzędzi, przez dobór roślin i styl ogrodowego wnętrza z wyposażeniem (ze szczególnym uwzględnieniem mebli i segmentu BBQ), po działania z dziedziny zrównoważonego rozwoju – metody i produkty przyjazne środowisku.
Stefan Lohrberg, dyrektor targów spoga+gafa uważa, że temat „Responsible Gardens” (odpowiedzialne ogrody) jest naprawdę wieloaspektowy i powinien być rozpatrywany na różnych poziomach: od wyzwań społecznych, przez aspekty zdrowotne, aż po rzeczywiste produkty wykorzystywane w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Zwraca zarazem uwagę na konkrety i zapewnia, że na targach spoga+gafa 2024 szczególny nacisk zostanie położony na ogrodnictwo oszczędzające zasoby, uczciwie wytwarzane produkty, niskoemisyjne technologie grillowania, przyjazne dla klimatu tworzenie i użytkowanie ogrodów, w tym nawadnianie, ale także na właściwe relacje między właścicielami ogrodów. W przypadku dostawców chodzi o odpowiedzialność, jaka odnosi się do miejsca produkcji, jej metod i użytych materiałów.
Komfort i naturalność
Ogród – czy inna prywatna zielona przestrzeń – powinien być tak zaprojektowany i pomyślany, aby odpowiadał wszystkim pokoleniom. Wpisują się w to np. coraz liczniejsze narzędzia oraz sprzęty lekkie i łatwe w obsłudze, ergonomiczne meble, w tym leżaki dostosowane do wieku użytkownika, stoliki dla dzieci lub modułowe sofy, które można łączyć zgodnie z bieżącymi wymaganiami.
Jednocześnie umacnia się trend „nowa naturalność” – poszukiwane są: meble ogrodowe o zaokrąglonych, organicznych kształtach, wykonane z naturalnych surowców (rattan, bambus, drewno), a jeśli wciąż stosowany jest metal lub plastik, to wraz z naturalnymi materiałami o ciepłym wyglądzie, które przełamują sztuczny wygląd sprzętów. Modne jest przy tym wzornictwo retro. Rośliny, pszczoły i motyle to popularne motywy akcesoriów ogrodowych, wykorzystywane na przykład jako dekoracje poduszek, dywaników, lamp.
Pionowe systemy roślinne (wertykalne ogrody) zamieniają nawet najmniejsze balkony w zielone oazy, a rośliny w wiszących pojemnikach pozwalają dodatkowo ożywić zewnętrzne enklawy oraz wnętrza.
Ogród – zmiany na czasie
Rośliny w „zielonym salonie” także coraz częściej nawiązują do trendu „bliżej natury”. I tak np. popularnością w przydomowych ogrodach cieszą się rośliny dzikie oraz przyjazne owadom zapylającym.
Ponadto zioła, owoce i warzywa są produkowane na własny użytek przez posiadaczy ogrodów, a nawet balkonów.
Dostępna jest też poszerzająca się gama przyjaznych środowisku produktów, które służą do nawożenia roślin i ich ochrony przed chorobami i szkodnikami.
W obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze i długotrwałe upały, chętniej wybiera się rośliny łatwe w uprawie i odporne na wysoką temperaturę. Oprócz tego, przyszłościowe okazują się cyfrowo sterowane systemy nawadniania, które oszczędzają wodę, oraz biologiczne metody oczyszczania wody w zbiornikach (naturalny zbiornik wodny może być przy tym alternatywą dla klasycznego basenu o wysokim zużyciu wody).
„Zielone” produkty, narzędzia i sprzęty, segment BBQ
Wielu dostawców produktów ogrodowych wykorzystuje zieloną energię elektryczną do produkcji. Coraz szerszy asortyment tych produktów nadaje się w 100% do recyklingu. Co więcej, doniczki są często wykonywane z naturalnych materiałów (m.in. wodorosty, wiklina) lub odzyskanego plastiku.
Narzędzia i sprzęty potrzebne do pielęgnacji ogrodu stają się wszechstronniejsze. Na przykład nowe urządzenia elektryczne zaopatrzone są w wiele przystawek. Stopniowo coraz powszechniejsza staje się też możliwość korzystania z tego samego akumulatora do obsługi różnych narzędzi od różnych producentów.
Zwiększone wymagania w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji powodują wzrost popytu na grille elektryczne, przede wszystkim w środowisku miejskim. Współczesne modele mają zwiększoną wydajność, precyzyjną cyfrową regulację parametrów i mogą osiągać temperaturę do 500°C. Także kompaktowe modele oferują wiele funkcji, m.in. gotowanie warzyw na parze. Gadżety, takie jak termometry sterowane za pomocą aplikacji lub porty USB do ładowania smartfonów sprawiają, że korzystanie z grilla z zasilaczem jest atrakcyjne również dla młodszego pokolenia.
