PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Żarłoczny entomofag

Do zestawu pożytecznych organizmów oferowanych do biologicznej ochrony upraw przed mączlikami, wciornastkami, a także przędziorkami dołączył nowy roztocz – Amblydromalus limonicus. Informacje na temat tego entomofaga, który będzie dostępny od przyszłego roku, można było uzyskać na stoisku firmy Koppert, podczas targów Horti Fair w Amsterdamie.

Amblydromalus limonicus ma szansę stać się skutecznym rozwiązaniem w kontroli populacji szkodników. Jest to gatunek bardzo żarłoczny – odżywia się zarówno jajami i wszystkimi stadiami larwalnymi mączlika, jak i larwami L1 i L2 wciornastków – może zatem zapewnić lepszą skuteczność w ich zwalczaniu, niż dotychczas używane entomofagi. Dodatkową jego zaletą jest aktywność w większym zakresie temperatury – już od 13C do 30C – oraz duże zdolności rozmnażania się.

Nowy roztocz może być wykorzystywany w różnych uprawach – polecany jest m.in., do ochrony róż, ogórków i gerber. Prace nad wdrożeniem A. limonicus trwały 10 lat (m.in. ze względu na trudności w hodowli wynikające z jego kanibalistycznych skłonności). Obecnie jest on po pierwszym roku testów w gospodarstwach, a do sprzedaży będzie wprowadzony w przyszłym roku. Będzie dobrym uzupełnieniem dla innego pożytecznego roztocza, jakim jest Amlyseius swirskii, obecnie zalecany jako podstawowy pożyteczny gatunek do zwalczania wciornastków i mączlika.

HortiAdNet