PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Zbiory pomidorów już rozpoczęte….

Zbiory pomidorów z nasadzeń grudniowych bez doświetlania rozpoczęły się w tym roku już pod koniec lutego. Najwcześniejsze nasadzenia pomidorów miały miejsce już na początku grudnia. Powodzenie upraw przy tak wczesnych nasadzeniach zależy przede wszystkim od ilości dostępnego światła.

Grudzień, zwłaszcza pierwsza połowa charakteryzowała się dość dobrymi warunkami świetlnymi, co też przełożyło się na dobre zawiązanie pierwszego i drugiego grona. W grudniu 2015 roku mieliśmy w rejonie Kalisza 8% więcej światła. Styczeń podobnie charakteryzował się dobrymi warunkami świetlnymi, odnotowano aż 15% więcej światła. Niestety luty i marzec już nie był taki optymistyczny jeśli chodzi o światło.

Wzrost roślin, przybieranie masy owoców jest ściśle powiązane z ilością dostępnego światła. Temperaturę powietrza, nawadnianie, nawożenie jesteśmy w stanie kontrolować, jednak światła już nie! Właśnie światło jest czynnikiem limitującym prawidłowy wzrost i rozwój roślin pomidora. Należy pamiętać, że roślina ma określone potrzeby świetlne, aby prawidłowo rozwijała się wymaga na każde grono około 100 Juli/cm2 + około 100 Juli/cm2 dla masy wegetatywnej codziennie! Zapotrzebowanie na światło wzrasta wraz ze wzrostem roślin. Już przy 4 gronach, roślina będzie potrzebowała 500 Juli/cm2 dziennie, przy 7 gronach potrzebuje przynajmniej 800 Juli/cm2 każdego dnia. W marcu (1-20) 2016 roku takich dni było tylko 5. Poniżej przedstawione zostało zestawienie radiacji od grudnia do 20 marca 2014-2015 roku i analogicznie dla 2015-2016 roku.

Na wykresie wyraźnie widać różnicę. W lutym było 20% światła mniej, a marzec do 20 dnia charakteryzował się sumą radiacji niższą aż o 42% !!!

 Średnia z 10 komputerów z rejonu Kalisza

Średnia z 10 komputerów z rejonu Kalisza

Przy tak dużym niedoborze światła muszą być zakłócenia we wzroście roślin, co objawia się słabszym zawiązywaniem owoców i słabszym przyrastaniem owoców na dolnych gronach.

W grudniu i styczniu rośliny rosły prawidłowo, gdyż były pokryte ich potrzeby świetlne. Problemy z zawiązywaniem owoców rozpoczęły się na etapie 3 – 4 grona na początku lutego i w marcu, kiedy to nastąpił poważny deficyt światła.

Radiacja-suma radiacji dla poszczególnych miesięcy (J/cm2)
2015

2016

Różnica
Grudzień 4920 5390 8%
Styczeń 5307 6115 15%
Luty 13474 11121 -20%
Marzec (1-20) 12650 8911 -42%

W większości gospodarstw zostało zebrane pierwsze grono. Owoce miały pożądane rozmiary, w przypadku odmian wielkoowocowych miały rozmiar BBB, malinowe BB i BBB. Owoce, które zaczynają się dojrzewać na drugim gronie są nieco mniejsze. Związane jest to z faktem, iż dorastały one przy niedoborze światła. Jakie będą owoce na pozostałych gronach również zależy od przebiegu pogody, czyli ilości dostępnego światła. Należy pamiętać, że w okresie kiedy nie jesteśmy w stanie pokryć potrzeb świetlnych roślin musimy obniżyć temperatury dobowe. Istotne są tutaj dwa procesy: fotosynteza i oddychanie. Pierwszy proces przebiega tylko w dzień przy udziale energii świetlnej i polega na produkcji asymilatów. Oddychanie natomiast przebiega całą dobę i polega na spalaniu wyprodukowanych asymilatów. Cała idea polega na tym aby rośliny więcej wyprodukowały asymilatów w procesie fotosyntezy niż spaliły w procesie oddychania. Przy niższych temperaturach i deficycie światła należy również pamiętać o odpowiedniej strategii podlewania. Konieczne jest dostosowanie ilości nawodnienia i wielkości cykli do kondycji roślin, a w zasadzie do temperatury i światła.

dr Tomasz Górniak

HortiExpert

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet