Paprykowe prezentacje 

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Paprykowe prezentacje

Wśród miejsc, gdzie uprawę papryki traktuje się bardzo poważnie, na szczególną uwagę zasługują okolice Potworowa. Nie może więc dziwić, że Dzień Otwarty Papryki kolejny raz odbył się właśnie w tej okolicy, w gospodarstwie państwa Renaty i Wiesława Grotków w Kozłowie. Organizatorami imprezy były firmy Syngenta Polska i Yara Poland. W jej ramach odbyły się wykłady, zorganizowano wystawę środków produkcji i pokaz odmian w uprawie tunelowej. Spotkanie cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem, wzięło w nim udział około 300 uczestników.

Grotkowie

Rodzina państwa Grotków podczas spotkania

Higiena i profilaktyka w uprawie

W ostatnim czasie coraz większe straty w uprawach papryki pod osłonami powodują choroby odglebowe. Na pierwszy plan wyłania się wertycilioza papryki. Nawet tam, gdzie stosowane są bardzo skuteczne preparaty, takie jak Basamid 97 GR czy Nemasol 510 SL, choroba ta bywa trudna do zwalczenia – gdy zabieg nie zostanie przeprowadzony precyzyjnie, zgodnie z zaleceniami producenta środków. Ponadto odkażenie wyłącznie gleby może okazać się niewystarczające.

Odwiedzając okoliczne plantacje zauważyłem, że porażanie jest mniejsze tam, gdzie nie stosuje się folii do ściółkowania, lub tam, gdzie folia była nowa. Zacząłem więc dopytywać, co dzieje się z folią pomiędzy sezonami i w większości przypadków okazywało się, że one nie podlega ona żadnej dezynfekcji– mówił Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. Dodał, że problem ten dotyczy także palików wykorzystywanych w uprawie. W zimie są składowane najczęściej na zewnątrz, jednak brak bardzo niskich temperatur w czasie ostatnich zim sprawia, że patogeny mogą na nich przezimować. Dlatego wiosną trafiają wraz z palikami do tuneli, w odkażoną uprzednio glebę. Ponadto w czasie uprawy gleby patogeny groźnych chorób łatwo przenoszą się na maszynach na nowe kwatery. Prelegent zaapelował więc o zadbanie o czystość wszystkich środków produkcji wykorzystywanych w gospodarstwach przy uprawie papryki.

Interesujące wystawy

Jednym z wystawców była firma Haygrove, którą w Kozłowie reprezentował Marek Jamry. Podmiot dostarcza tunele zblokowane i pojedyncze wykonywane z rur ze stali o podwyższonej trwałości. W trakcie Dnia Otwartego Papryki podmiot zaprezentował jednak ciekawe rozwiązanie służące do niwelowania skutków zmęczenia gleby ciągłą uprawą papryki, trwającą w niektórych przypadkach nawet 10-15 lat. Pomył polega na adaptacji i wykorzystaniu maszyny do usypywania wzniesionych zagonów w uprawie truskawek. Urządzenie formuje wał o wysokości 30-35 cm, w którym wykonuje rów i po wyściółkowaniu zagonu folią, w zagłębienie to nasypuje substrat. W ten sposób jest on zupełnie odseparowany od gleby z której wykonano wał, a wymieniany co roku zapewnia roślinom doskonałe warunki do wzrostu bez presji ze strony patogenów występujących w glebie. Ziemna konstrukcja jest dodatkowo wyposażona w wąż irygacyjny odprowadzający nadmiar pożywki. W uprawie papryki jest to koncepcja bardzo innowacyjna. Zapraszam więc do współpracy: chętnie w jednym z pobliskich gospodarstw wykonamy takie zagony, abyśmy mogli potem wspólnie ocenić ich znaczenie dla uprawy papryki – mówił Marek Jamry.

Tunele foliowe produkuje także firma Farmer, która zorganizowała swe stoisko w Kozłowie. O produktach oferowanych przez podmiot opowiedział Krzysztof Smoter. Wśród nich na uwagę zasługują konstrukcje wyposażane w podwójne, pompowane folie i systemy cieniujące. W gospodarstwie państwa Grotków firma wzniosła dwie nawy o szerokości 9 m i długości 30 m każda. Obiekt wyposażono w podwójną, pompowaną folię i dzięki swym właściwościom izolacyjnym jest wykorzystywany wiosną jako rozsadnik, a następnie jako część produkcyjna. Szerokość i długość obiektu jest dostosowywana do indywidualnych wymagań klienta.

[reklama id=”18196″]

Głos zabrał także Tomasz Anczewski z firmy Autopolmozbyt z Grójca. Podmiot ten ma punkt sprzedaży w Klwowie wokół którego również bardzo powszechnie uprawiana jest papryka.  Na wystawie w gospodarstwie państwa Grotków zaprezentowane zostały ciągniki marki Deutz Fahr, serii T-line. Są one przystosowane do pracy w tunelach foliowych. Modele napędzane są silnikami o mocy 55, 62, 72 i 75 KM.

„Safe by choice” to hasło, którym kieruje się firma Yara, gdyż bardzo ważne jest bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Nie dziwi więc, że organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu firmę 3M, która w swym niezmiernie bogatym katalogu oferowanych produktów posiada szeroki wachlarz środków ochrony indywidualnej. W ramach projektu Akademia Rolnika firma za pośrednictwem strony internetowej udostępnia informacje o tym jak bezpiecznie pracować na roli i właściwie używać produkty firmy.Z punktu widzenia plantatorów papryki najważniejsze to odzież ochronna i maski do oprysków.

Zwiedzanie upraw tunelowych

Po części konferencyjnej uczestnicy Dnia Otwartego Papryki udali się na zwiedzanie upraw papryki prowadzonych przez rodzinę Grotków. Osobą, która oprowadzała zebranych gości po kolekcji odmian firmy Syngenta był jej pracownik, Mariusz Kwiatkowski, wspomagany przez Wojciecha Wojcieszka i Zbigniewa Chuchnowskiego. Jako pierwsza zaprezentowana została odmiana ‘Balta’, która nie należy raczej do późniejszych odmian. Tworzy jednak bardzo duże owoce, które znajdują zwłaszcza uznanie na rynkach hurtowych. Dobrze radzi sobie na gorszych stanowiskach, jest to odmiana wysoko planująca. ‘Beniel’ wykształca owoce wielkości porównywalnej do tych, które daje powszechnie znana odmiana ‘Yecla’. Plonowanie także przypada w podobnym terminie. Cechuje ją jednak wysoki stopień wyrównania oraz wyjątkowo kształtne owoce.

Trzon plantacji Grotków stanowi jednak odmiana ‘Yecla’, która także w skali całego kraju cieszy się niezmiennie bardzo dużym zainteresowaniem plantatorów i nabywców. Jej owoce są wyrównane i wczesne. Poszukiwane przez sieci handlowe. Lepiej prezentują się sprzedawane w opakowaniach kartonowych niż w foliowych workach. Odmiana żółtej papryki ‘Limone’ ma niewielkie krzewy i wyrównane owoce, ale w dużej ilości. Odmianę cechuje większa tolerancja na ewentualne błędy w sporządzaniu podawanej pożywki, jest łatwa w uprawie.

Doskonałe wyniki produkcyjne uzyskiwane w gospodarstwie Grotków są niewątpliwie także efektem stosowania dobrych praktyk w zakresie żywienia roślin. Właściciele stosują program nawożenia oparty o preparaty firmy Yara Poland. Standardowo przed sadzeniem aplikowane są tu takie produkty jak bezchlorkowy granulat z aktywnym fosforem- Yara Mila Complex oraz saletra wapniowa Tropicote, stanowiąca dobre źródło azotu szczególnie w przypadku niedoboru wapnia. Do ferygacji od lat używana jest Superba zielona Forte oraz saletra wapniowa Calcinit uzupełniane wczesną wiosną nawozem Kristalon Żółty. Dawki są zawsze ustalane w oparciu o wyniki chemicznej analizy gleby. W wypadku wystąpienia zaskakujących czynników pogodowych, lub zróżnicowania w zakresie żywienia ze względu na niejednakowe wymogi odmian, schemat żywienia jest dostosowywany do aktualnych potrzeb w oparciu o zalecenia doradcy firmy Yara Poland Wojciecha Wojcieszka, który opiekuje się gospodarstwem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet