PODosłonami.pl

Cultilene8
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Na zimno i inne problemy

Uprawa roślin pod osłonami pozwala zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a dzięki temu wydłużyć okres produkcji. W nowoczesnych wysokich szklarniach i tunelach, wyposażonych w instalacje grzewcze nie ma problemów z zapewnieniem roślinom możliwie optymalnych warunków. Znacznie trudniejsza jest niskonakładowa uprawa w tunelach nieogrzewanych, popularna w wielu rejonach Polski. Osłony takie chronią przed chłodami, ale przy dłużej utrzymującej się niekorzystnej pogodzie temperatura wewnątrz często spada poniżej optymalnej dla ciepłolubnych gatunków, takich jak pomidory, papryka i ogórki. Wtedy warto mieć możliwość dodatkowego wsparcia roślin. Do tego celu polecane są nawozy, które oprócz składników mineralnych, zawierają ekstrakty z glonów morskich, bogate w substancje odżywcze i biostymulujące.

Ekstrakt z glonów na trudne przypadki

W trudnych warunkach uprawowych dobre efekty można uzyskać stosując płynny nawóz z oferty firmy Tradecorp – Phylgreen® Mira. Zawiera on azot, magnez, bor oraz molibden, a także w naturalny ekstrakt uzyskany ze świeżo zabranych brunatnic (Ascophyllum nodosum), uzyskany w procesie ekstrakcji niskotemperaturowej, co zapewnia wysoką jego wartość. Phylgreen® Mira wpływa korzystnie na wiele procesów życiowych roślin. Między innymi zwiększa tolerancję na warunki stresowe – takie jak susza, nadmierne zasolenie czy temperatura odbiegająca od optymalnej. Poprawia także liczbę i jakość kwiatów oraz zawiązywanie owoców, co w efekcie przekłada się na większy plon.

Potwierdzone w doświadczeniach

Wpływ dolistnych zabiegów nawozem Phylgreen® Mira był testowany w doświadczeniach prowadzonych w uprawie pomidorów, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Po posadzeniu rozsady utrzymywano temperaturę obniżoną o kilka stopni w stosunku do optymalnej, aby sprawdzić antystresowe działanie produktu. Pomidory były nawożone standardową pożywką z dodatkiem nawozu Phylgreen ® Mira. Podawano go od piątego dnia po posadzeniu roślin, w dwóch schematach:

6 aplikacji po 1 l/ha, co 14 dni oraz

6 aplikacji po 2 l/ha, co 14 dni.

Oceniano plon z 6 gron. Okazało się, że rośliny traktowane nawozem Phylgreen® Mira dały znacznie większy, w stosunku do kontroli, plon ogólny i handlowy, zarówno przy podawaniu 1, jak i 2 litrów produktu na hektar (wykres 1). Podanie na 1 ha 2 litrów badanego nawozu (wykres 2) znacznie zwiększyło plon handlowy (o 8%) oraz plon w klasie ekstra (o 9%).

Zaletą nawozu Phylgreen® Mira jest możliwość podawania go łącznie z większością nawozów i agrochemikaliów stosowanych w uprawach, z wyjątkiem aplikowanych dolistnie preparatów zawierających miedź. Zabiegi należy wykonywać, gdy liście są suche.

Phylgreen Mira PL NEW

Jubileusz 30-lecia polskiego producenta nawozów

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB, największy polski producent nawozów dolistnych, obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości schelatowanych nawozów mikroelementowych, saletry wapniowej oraz siarczanu i azotanu magnezu przeznaczonych do fertygacji w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet