PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Na zimno i inne problemy

Uprawa roślin pod osłonami pozwala zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a dzięki temu wydłużyć okres produkcji. W nowoczesnych wysokich szklarniach i tunelach, wyposażonych w instalacje grzewcze nie ma problemów z zapewnieniem roślinom możliwie optymalnych warunków. Znacznie trudniejsza jest niskonakładowa uprawa w tunelach nieogrzewanych, popularna w wielu rejonach Polski. Osłony takie chronią przed chłodami, ale przy dłużej utrzymującej się niekorzystnej pogodzie temperatura wewnątrz często spada poniżej optymalnej dla ciepłolubnych gatunków, takich jak pomidory, papryka i ogórki. Wtedy warto mieć możliwość dodatkowego wsparcia roślin. Do tego celu polecane są nawozy, które oprócz składników mineralnych, zawierają ekstrakty z glonów morskich, bogate w substancje odżywcze i biostymulujące.

Ekstrakt z glonów na trudne przypadki

W trudnych warunkach uprawowych dobre efekty można uzyskać stosując płynny nawóz z oferty firmy Tradecorp – Phylgreen® Mira. Zawiera on azot, magnez, bor oraz molibden, a także w naturalny ekstrakt uzyskany ze świeżo zabranych brunatnic (Ascophyllum nodosum), uzyskany w procesie ekstrakcji niskotemperaturowej, co zapewnia wysoką jego wartość. Phylgreen® Mira wpływa korzystnie na wiele procesów życiowych roślin. Między innymi zwiększa tolerancję na warunki stresowe – takie jak susza, nadmierne zasolenie czy temperatura odbiegająca od optymalnej. Poprawia także liczbę i jakość kwiatów oraz zawiązywanie owoców, co w efekcie przekłada się na większy plon.

Potwierdzone w doświadczeniach

Wpływ dolistnych zabiegów nawozem Phylgreen® Mira był testowany w doświadczeniach prowadzonych w uprawie pomidorów, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Po posadzeniu rozsady utrzymywano temperaturę obniżoną o kilka stopni w stosunku do optymalnej, aby sprawdzić antystresowe działanie produktu. Pomidory były nawożone standardową pożywką z dodatkiem nawozu Phylgreen ® Mira. Podawano go od piątego dnia po posadzeniu roślin, w dwóch schematach:

6 aplikacji po 1 l/ha, co 14 dni oraz

6 aplikacji po 2 l/ha, co 14 dni.

Oceniano plon z 6 gron. Okazało się, że rośliny traktowane nawozem Phylgreen® Mira dały znacznie większy, w stosunku do kontroli, plon ogólny i handlowy, zarówno przy podawaniu 1, jak i 2 litrów produktu na hektar (wykres 1). Podanie na 1 ha 2 litrów badanego nawozu (wykres 2) znacznie zwiększyło plon handlowy (o 8%) oraz plon w klasie ekstra (o 9%).

Zaletą nawozu Phylgreen® Mira jest możliwość podawania go łącznie z większością nawozów i agrochemikaliów stosowanych w uprawach, z wyjątkiem aplikowanych dolistnie preparatów zawierających miedź. Zabiegi należy wykonywać, gdy liście są suche.

Phylgreen Mira PL NEW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Właścicielka plantacji OVOC Aleksandra Pietruszka z córką Amelią

Truskawki w tunelach od maja do listopada

W gospodarstwie OVOC Farma Owocowa w miejscowości Studzieniec pod Chodzieżą (woj. wielkopolskie) sezon zbiorów truskawek pod osłonami trwa od maja do listopada. Poniżej o tym, w jakich technologiach i jakie odmiany truskawek uprawiają w tunelach [...]

BANER 28
HortiAdNet