PODosłonami.pl
Rozwój technologii pod osłonami
Rozwój technologii w uprawach pod osłonami napawa nadzieją, że już wkrótce rośliny będą „uprawiały się” same.

Robot do zbierania papryki
O japońskim robocie zbierającym pomidory pisaliśmy już TUTAJ. W Europie również prowadzi się podobne projekty, ponieważ systematycznie spada liczba osób chętnych do pracy w szklarniach. Instytut Wagenigen UR wraz z międzynarodowym zespołem ekspertów stworzył prototyp robota do zbioru papryki. Robot wykonuje zdjęcia 3D owoców, ocenia ich kolor, kształt i zbiera, jeśli są już w odpowiedniej fazie. Jego praca możliwa jest o każdej porze dnia, także gdy jest bardzo gorąco.
Komnaty klimatyczne LED w Duńskim centrum badawczym Proeftuin Zwaagdijk
Na całym Świecie wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem lamp LED w uprawach pod osłonami. Instytut Proeftuin Zwaagdijk prowadzi badania wpływu oświetlenia lampami LED na kiełkowanie i rozwój roślin. Ze względu na postęp badań instytut otworzył nowy obiekt – w komnacie klimatycznej LED można stworzyć różne warunki świetlne dzięki umieszczeniu w niej lamp generujących światło czerwone, białe, niebieskie i dalekiej czerwieni. Kontroluje się je niezależnie i ustala kompozycje światła.
Izraelska firma przedstawia szklarnię o nowej budowie
Producenci uwielbiają światło, ale nienawidzą strat energii. Firma Azrom, izraelski konstruktor, przeanalizowała konstrukcję współczesnych szklarni i przekształciła na bardziej ekonomiczną i ekologiczną. Zbadała zmiany klimatu na świecie i stworzyła konstrukcję szklarniową wzorowaną na dachach gotyckich świątyń. Dzięki temu osiągnięto najwyższy poziom naturalnej wentylacji. Materiału do przykrycia szklarni dostarczyła firma F-Clean, która stworzyła pokrycie o właściwościach mechanicznych folii, ale o przepuszczalności dla promieni słonecznych szkła.
W szklarniach Eco-Clima przepuszczalność światła wyniosło 94% przy „zwykłej” folii F-clean i 93% przy dyfuzyjnej. Producent zapewnia, że pokrycie szklarni wytrzyma w nienaruszonym w stanie ponad 20 lat.
Źródło: hortibiz.com, hortidaily.com

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?
W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]
1 komentarz do “Rozwój technologii pod osłonami”
Pingback: Czy dron pod osłonami może znaleźć zastosowanie? - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami