Podłoże ogrodnicze z węgla brunatnego - Carbomat, polecane do uprawy warzywl, roślin jagodowych i ozdobnych

PODosłonami.pl

ENZA_3

Carbomata – mata do uprawy pod osłonami, której zastosowanie niesie realne oszczędności

Nie jest niczym nowym informacja, że węgiel brunatny wpływa korzystnie na rozwój, plonowanie i stan zdrowotny uprawianych na tym podłożu roślin. Badania nad rolniczym wykorzystaniem węgla brunatnego były prowadzone w Polsce jeszcze przed drugą wojną światową.

Czytaj dalej...

Korzystny wpływ węgla brunatnego na rośliny

Wielokrotnie udowodniono, że materia organiczna z węgla brunatnego zwiększa współczynnik wykorzystywania składników odżywczych przez rośliny, wpływając na ograniczenie fizjologicznych chorób roślin. W ostatnich lata dowiedziono również, że  rośliny rosnące na podłożach zawierających ten surowiec wykazują większą odporność zarówno na choroby systemu korzeniowego, jaki i części nadziemnych, wywoływane przez grzyby chorobotwórcze.

Podłoża uprawowe z węgla brunatnego

Firma CarboHort od kilku lat doskonali technologię produkcji nawozów organicznych oraz podłoży do uprawy roślin. Jednym z produktów  jakie oferuje CarboHort jest  mata uprawowa, która w swoim składzie zawiera opatentowane podłoże o nazwie Carbomat, którego bazą jest właśnie węgiel brunatny.

Poza dobroczynnym wpływem węgla na rośliny, dużym atutem tej maty jest jej trwałość. Z powodzeniem można ją wykorzystywać przez kilka sezonów, a po produkcji użyć jako organiczny nawóz. Technologia uprawy na tego typu podłożu nie jest trudna, a samo podłoże dodatkowo zostało wzbogacone o sztywne, krótkie włókno kokosowe, dzięki czemu jego właściwości fizyczne znacznie się poprawiły.

W dobie aktualnie trudnych  czasów,  jakie nastały dla branży rolnej, okazuje się, że mata do upraw bezglebowych firmy Carbohort, na bazie węgla brunatnego,  stanowi pewnego rodzaju ekonomiczny azyl. Trwałość tej maty, jej  czas użytkowania i właściwości (naturalnie fitosanitarne podłoże), jej korzystny wpływ na rozwój systemu korzeniowego roślin, znaczny wpływ na ograniczenie chorób oraz wpływ na lepsze wykorzystanie przez rośliny nawozów oznaczają realne oszczędności dla plantatora.

Uprawa ogórków w matach Carbomat

Trochę o uprawie ogórka w macie węglowej o nazwie Carbomat, oraz o trudnościach jakie napotyka firma CarboHort w trakcie tworzenia technologii przedstawiliśmy w filmie – zapraszamy do obejrzenia materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet