PODosłonami.pl
Fasola tyczna w tunelach – uprawa bezglebowa
Ogrodnicy prowadzący uprawę warzyw tunelach często szukają nowych gatunków, aby poszerzyć asortyment oferowanych produktów. Od pewnego czasu w uprawach pod osłonami foliowymi, zwłaszcza w rejonach skoncentrowanej produkcji, uprawiana jest również fasola szparagowa, a ostatnio również tyczna, płaskostrąkowa. Okazuje się, że bardzo dobre wyniki uzyskują ogrodnicy prowadzący bezglebową uprawę fasoli w podłożu kokosowym. Taka produkcja prowadzona była w ubiegłym roku m.in. w okolicach Krakowa.
Czytaj dalej...Produkcja rozsady fasoli
Fasola tyczna w technologii bezglebowej jest uprawiana z rozsady. Przygotowywana jest ona w luźnym podłożu kokosowym podlewanym pożywką o EC 1,5 mS/cm i pH 5,0. Rozsada produkowana jest w wielodoniczkach o dużych komórkach (bądź w pierścieniach wypełnionych podłożem lub w doniczkach), w jedną komórkę czy doniczkę można wysiewać po dwa nasiona. Produkcja rozsady trwa około 3 tygodni. Po tym okresie rośliny z dobrze przerośniętą korzeniami bryłą podłoża sadzi się w matach kokosowych – w opisywanym gospodarstwie wykorzystano maty z firmy Grow Concept, składające się z mieszanki kokosu drobnego z czipsami kokosowymi.
Sadzenie w matach kokosowych
Rośliny sadzi się wykonując zagłębienie w podłożu wypełniającym maty i zgłębiając w nim całą bryłę podłoża rozsadowego (czyli inaczej niż w bezglebowej uprawie np. w wełnie mineralnej, gdzie rozsadę ustawia się na otworach w matach). W opisywanej uprawie na metrze posadzono po 6 roślin – czyli na matę przypadały po 3 doniczki z dwiema roślinami. Rośliny fasoli tycznej prowadzono przy sznurkach prowadzonych do przeciwległych drutów, w tzw. systemie „V”. Termin sadzenia przypadł 30 marca.
Uprawa, plonowanie
W bezglebowej uprawie fasoli ważne jest dostarczanie dużych ilości wody, rośliny w matach kokosowych podlewano pożywką o stężeniu 1,6-1,8 mS/cm. Problemy stwarzały jedynie przędziorki. Mimo, że pogoda wiosną ubiegłego roku nie była najlepsza, maj był dosyć deszczowy i pochmurny, rośliny rozwijały się prawidłowo, zaczęły kwitnąć około połowy maja. Plonowanie rozpoczęło się 29 maja. Do końca lipca z rzędu o długości 45 m zebrano około 170 kg strąków fasoli, wysokiej jakości.
Po zakończeniu pierwszego cyklu uprawy można rozpocząć kolejny cykl produkcji, a nawet można go rozpocząć nawet nieco wcześniej – wymieniając uprawę poprzez tzw. podsadzanie (nową rozsadę sadzi się pomiędzy jeszcze plonujące rośliny z pierwszego cyklu uprawy, około 3 tygodni przed jego zakończeniem).
Więcej informacji na temat uprawy:
Piotr Słomiany – Grow Concept
tel. 604 177 900
www.growconcept.pl
5 wskazówek dotyczących uprawy z wykorzystaniem lamp LED
Lampy LED są stosowane w szklarniach na coraz większą skalę – zarówno w przypadku uprawy warzyw, jak i kwiatów. Mimo iż udowodniono, że wiele upraw dobrze rośnie pod oświetleniem składającym się w 100% z lamp [...]