PODosłonami.pl
Florensis: nowości balkonowo-rabatowe i bylinowe na sezon 2024/2025
Świetnym miejscem do zapoznania się z ofertą firm hodowlanych na kolejny sezon są pokazy pod nazwą FlowerTrials, które odbywają się w czerwcu w Holandii. W tym ważnym wydarzeniu, o charakterze dni otwartych bierze corocznie udział Florensis. W 2024 r. przedsiębiorstwo to, jak zwykle przedstawiło szeroki asortyment roślin balkonowo-rabatowych, a także bylin, zwracając szczególną uwagę na nowe odmiany, które powinny zainteresować ogrodników.
Czytaj dalej...![Dahlia_Dalina Maxi Starburst Pink_Florensis_FlowerTrials 2024_fot. A-Cecot](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2024/07/IMG_8785_FLORENSIS_O-710x458.jpg)
Dalia Dalina Maxi Starburst Pink była jedną z najważniejszych nowości FlowerTrials
Balkonowo-rabatowe
Dalie – FleuroStar i inne ciekawostki
W grupie roślin balkonowo-rabatowych szczególnie interesujący asortyment nowości dotyczył dalii (Dahlia sp.) przeznaczonych do produkcji w doniczkach.
Nowa odmiana Dalina Maxi Starburst Pink okazała się ogólnie jedną z najpopularniejszych roślin zaprezentowanych podczas FlowerTrials 2024. Została bowiem uznana za najlepszą z kandydatek do tytułu FleuroStar (rynkowej gwiazdy) w konkursie organizowanym w trakcie FT przez Fleuroselect. Na pokazach przedsiębiorstwa Florensis w Hendrik-Ido-Ambacht poświęcono tej oryginalnej dalii sporo miejsca, toteż zwracała uwagę, niezależnie od konkursu. Jej zalety potwierdził menedżer ds. sprzedaży Mariusz Federowicz, wyróżniając odmianę Starburst Pink spośród pięciu tegorocznych nowości, które wzbogaciły pełnokwiatową serię Dalina Maxi.
Inną pełnokwiatową serią dalii, którą charakteryzują dość duże rozmiary zgrabnych roślin, jest Gardenetta – nowość w asortymencie firmy Florensis, odznaczająca się m.in. tolerancją na mączniaka prawdziwego. Zaprezentowane podczas Flower Trials odmiany (Lavender, Golden Yellow, Orange) miały ciemne liście, z którymi ładnie kontrastowały ciekawie zabarwione, efektowne kwiatostany. Podobnie jak Dalina Maxi, również Gardenetta polecana jest do uprawy w większych doniczkach – co najmniej 13-15 centymetrowych; obie serie się uzupełniają.
- Ważna nowość: ciemnolistne, pełnokwiatowe odmiany dalii z serii Gardenetta, polecane do większych doniczek
- Dahlia Gardenetta Lavender
- Dahlia Gardenetta Golden Yellow (fot. 1-3 A. Cecot)
Ciemnolistne wyżliny, czyli lwie paszcze
Na pokazowej rabacie w firmie Florensis wzrok przykuwały oryginalne wyżliny większe, czyli lwie paszcze (Antirrhinum majus), należące do nowej serii Snap in Black o bardzo ciemnych, prawie „czarnych” liściach. Składa się ona z czterech odmian rozmnażanych wegetatywnie: Pink, Hot Pink, Raspberry, Apricote.
Mariusz Federowicz rekomendował produkcję tych roślin w większych pojemnikach, najlepiej 3-litrowych – w których umieszcza się po 3 ukorzenione, uszczknięte już sadzonki – rozpoczynaną w 15. tygodniu roku, następnie uprawę przez 3-4 tyg. pod osłonami (w niskiej temperaturze), a później – na zewnętrznej kontenerowni. Zalecane jest powtórne uszczykiwanie roślin, jeśli chce się uzyskać wizualnie atrakcyjny towar wysokiej jakości.
- Efektowna rabata z wyżlinów z serii Snap in Black podczas FlowerTrials 2024 w firmie Florensis (fot. A. Cecot)
- Antirrhinum majus Snap in Black Pink
- Antirrhinum majus Snap in Black Hot Pink
- Antirrhinum majus Snap in Black Apricote
- Antirrhinum majus Snap in Black Raspberry (fot. 1-4 Florensis)
Petunia GO!Tunia – nowe otwarcie
Wraz z rosnącą ostatnio popularnością rozmnażanych wegetatywnie petunii, wynikającą w dużej mierze z coraz większej liczby odmian odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne lub ciekawie zabarwionych, Florensis odświeża wizerunek serii GO!Tunia. Wprowadzono jej nową graficzną identyfikację, co można było łatwo dostrzec podczas czerwcowych pokazów. Przy okazji wyszczególniono zalety GO!Tunii, takie jak: bardzo wczesne kwitnienie, szybkość produkcji, wielkość kwiatów, zwarty i wzniesiony pokrój roślin (które nadają się do uprawy w doniczkach 10,5-12-centymetrowych), atrakcyjny wygląd na etapie sprzedaży detalicznej, a także ciągłe kwitnienie na miejscu stałym.
Zaprezentowano 5 nowych odmian w tej serii (która składa się teraz z 21 kreacji), między innymi Light Pink Vein.
- Petunia GO!Tunia – rebranding marki
- GO!Tunia to bardzo wczesna seria rozmnażanych wegetatywnie petunii
- Light Pink Vein – jedna z nowych odmian z serii GO!Tunia (fot. 1-3 A. Cecot)
Lantana inna niż wszystkie
Lantana zmienna (Lantana camara) to również produkt o rosnącym znaczeniu (na świecie), ze względu na wytrzymałość tego gatunku na słońce, upał, niedobór wody, a także z uwagi na atrakcyjność jego kwiatostanów dla pszczół i innych owadów zapylających oraz motyli.
Nowością w ofercie firmy Florensis jest odmiana PassionFruit – o przewieszających się pędach, szczególnie więc przydatna do uprawy w koszach i skrzynkach balkonowych. – Lantana o takim pokroju to przełom w hodowli – podkreślał M. Federowicz.
- Lantana PassionFruit (fot. Otaldo Cuevas, Florensis)
Byliny
Jeżówki z kultur in vitro
Jednym z tematów przewodnich FlowerTrials w firmie Florensis była również promocja bylin rozmnażanych in vitro, pozwalających ogrodnikom uzyskać wyrównane produkty wysokiej jakości. W tej grupie zaprezentowano przede wszystkim jeżówki (Echinacea) Sombrero, ale także rudbekie (Rudbeckia) Rudy i żurawki (Heuchera). Mariusz Federowicz poinformował, że oferowane producentom materiały wyjściowe pochodzą głównie z firmowego laboratorium w Portugalii i tam też są aklimatyzowane.
W obrębie wspomnianego asortymentu jeżówek warto wymienić dwie „podserie” – Sombrero Compact, o zwartym pokroju oraz Sombrero Double, o pełnych kwiatostanach. Pierwsza zawiera cztery odmiany, a druga trzy (nowością jest Sombrero Double Pink).
M. Federowicz podkreślił, że jeżówki Sombrero Compact są bardzo wczesne (zakwitają w połowie czerwca, w pierwszym roku uprawy), intensywnie się krzewią od samej podstawy i dobrze prezentują się w pojemnikach na etapie handlu detalicznego, a następnie w ogrodzie u klienta finalnego. Powiedział, że główną ich zaletą jest mniejsza niż u standardowych odmian wysokość roślin, co pozwala na wypełnienie towarem dodatkowej półki na wózku cc.
- Centralna część prezentacji podczas FlowerTrials w firmie Florensis, poświęcona bylinom rozmnażanym in vitro (na 1. planie – jeżówki)
- Jeżowka Sombrero Double Pink (fot. M. Federowicz)
- Jeżowka Sombrero Compact Hot Pink (fot. 1, 3 A. Cecot)
- Echinacea purpurea Sombrero Compact White
- Echinacea purpurea Sombrero Compact Hot Pink
- Echinacea purpurea Sombrero Compact Red
- Echinacea purpurea Sombrero Compact Yellow (fot. 1-4 Florensis)
Kwitnące żurawki
Żurawka owłosiona (Heuchera villosa) Hip Hip Hooray była pozycjonowana przez przedsiębiorstwo Florensis jako jedna z jego topowych premier tegorocznych FlowerTrials. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo obfitym, długotrwałym kwitnieniem – w 1. roku uprawy. Jak zapewniał M. Federowicz, trwa ono od początku czerwca do końca lata. Zaczyna się już po 12 tygodniach produkcji roślin w pojemnikach. O wizualnej atrakcyjności żurawki Hip Hip Hooray decyduje skontrastowana kolorystyka – kwiatostany są intensywnie różowe, a liście bardzo ciemne, błyszczące.
Liczne, okazałe kwiatostany wyróżniają też inną nową odmianę tego samego gatunku – Candlelights Red. Mają one mocniejszą budowę i czerwoną barwę, natomiast liście są zielone.
- Heuchera villosa Hip Hip Hooray
- Heuchera villosa Candlelights Red (fot. 1, 2 A. Cecot)
Kompaktowa naparstnica
Mariusz Federowicz chwalił ponadto nową serię Hanabee naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea), zawierającą 3 odmiany o różnych barwach kwiatostanów. Cechuje ją zwarty pokrój, dzięki któremu można zintensyfikować produkcję tej rośliny w doniczkach, a jednocześnie uzyskać towar dobrze nadający się do spedycji na wózkach duńskich.
Podczas FlowerTrials zaprezentowano okazy w 19-centymetrowych pojemnikach, w których posadzone były po 3 rośliny. Mariusz Federowicz polecał jednak uprawę przede wszystkim w doniczkach o średnicy 15 cm i sadzenie do nich po jednej naparstnicy. Podkreślał, że seria Hanabee zakwita w 1. roku uprawy i, gdy zaczyna się produkcję w 11.-13. tygodniu roku, pozwala już po upływie 10-12 tygodni otrzymać gotowe do sprzedaży rośliny. Dodał, że po pierwszym kwitnieniu, szybko pojawiają się kolejne pędy kwiatostanowe, co gwarantuje długotrwały efekt dekoracyjny. Co więcej, rośliny są mało wrażliwe na mączniaka, a więc liście ładnie wyglądają do końca sezonu wegetacyjnego.
- Digitalis purpurea Hanabee – o zwartym pokroju, na poletkach pokazowych w firmie Florensis (fot. M. Federowicz)
Po prostu kosmos!
Ciekawostką pokazów w Hendrik-Ido-Ambacht był kosmos krwistoczerwony (Cosmos atrosanguineus) Cherry Chocolate o karminowych, stosunkowo dużych kwiatostanach, które lekko pachną czekoladą. Kwitnienie u tej nowej odmiany ma trwać nawet 5 miesięcy.
Mariusz Federowicz rekomendował uprawę roślin w dużych doniczkach.
- Cosmos atrosanguineus Cherry Chocolate (fot. A. Cecot)
Krzewy
Florensis wprowadza do swojej oferty budleje Davida (Buddleja davidii) – krzewy, które uzupełniają podstawowy asortyment roślin jednorocznych oraz bylin, sprzedawanych wiosną i latem.
Oferowane są dwie serie zwartych odmian budlei. Pierwsza z nich to Chrysalis™ – odpowiednia do zagęszczonej uprawy w doniczkach o średnicy 15-19 cm. Charakteryzuje się dużą liczbą kwiatostanów i nieprzerwanym kwitnieniem od lata do jesieni.
Z kolei serię Little Rockstars wyróżniają kompaktowy pokrój roślin oraz piękne, duże kwiatostany w kształcie stożka. Polecana jest do doniczek 12-15-centymetrowych.
- Buddleja davidi Little Rockstars Blue – na etapie uprawy w doniczkach, w których tworzy zgrabne rośliny (fot. A. Cecot)
![Wykrywalność ToBRFV w roślinach pomidora (real time PCR), za firmą Bayer, publikacja Plant Patologhy](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2025/01/oie_EflZQ1pih0bl-710x458.jpg)
ToBRFV i wigor roślin pomidora przez cały rok – co robić, gdy dojdzie do infekcji?
Gdy większa liczba roślin pomidora wykazuje wyraźne objawy ToBRFV, a wzrost zwalnia, musimy zmienić normalną strategię uprawy, aby w jak największym stopniu wesprzeć zainfekowane rośliny. Ogrodnicy eksperymentują wdrażając środki, które pomogą roślinie w życiu z [...]
![FLORENSIS_10 (2023)](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2023/01/33.jpg)
![FLORENSIS_10 (2023)](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2023/01/22.jpg)
![FLORENSIS_10 (2023)](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2023/01/11-1.jpg)