Pergola ogrodowa - gdzie ją zlokalizować, czym obsadzić?

PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Gdzie postawić pergolę ogrodową? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim ją zamontujesz

Projektując ogród, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie elementów architektury, takich jak pergole. Tego typu konstrukcje obrośnięte pięknymi roślinami bez wątpienia dodadzą uroku każdemu ogrodowi, a przy tym mogą także pełnić bardzo praktyczne funkcje. W jakim miejscu postawić pergole ogrodowe? Z czego powinny być wykonane? Jakie rośliny mogą na nich rosnąć? Podpowiadamy!

Czytaj dalej...

W jakim miejscu postawić pergolę ogrodową?

Wybór miejsca, w którym ma stanąć pergola, nie może być przypadkowy. Pod uwagę należy wziąć kwestie praktyczne, a więc to, czy ma być ona jedynie ozdobą, czy też stanowić element osłony np. przed słońcem i wiatrem. Istotne jest także to, jakie gatunki roślin mają oplatać pergolę, gdyż niektóre pnącza rosną dobrze w nasłonecznionych miejscach, inne zaś potrzebują więcej cienia.

Możliwości jest całkiem sporo. Pergola ogrodowa może stanowić centralny punkt ogrodu, stając się jego ozdobą, a jednocześnie wyznaczać miejsce, wokół którego ustawiane będą krzesła i stół np. podczas spotkań z bliskimi na świeżym powietrzu. Drugą opcją jest wykorzystanie tego elementu architektury do osłonięcia tarasu i nadania mu bardziej dzikiego charakteru, bliższego naturze. Bardzo często pergola jest też wykorzystywana do tworzenia romantycznych alejek w ogrodach, ozdabiania wejść na teren działki lub oddzielania poszczególnych części ogrodu. Ciekawym pomysłem jest też zasłonięcie przy pomocy porośniętej roślinnością ściany miejsc, które z jakiegoś powodu nie są zbyt reprezentacyjne. W ten sposób można ukryć np. domek narzędziowy lub nawet garaż.

Wykorzystując pergolę jako osłonę przed wiatrem czy słońcem w miejscu przeznaczonym do wypoczynku na łonie natury, należy wziąć pod uwagę jej ustawienie względem stron świata.

Pergola metalowa czy drewniana?

Kształt oraz materiał, z którego wykonana jest pergola, musi korespondować ze stylem, w jakim urządzony jest ogród. Do wyboru są zarówno konstrukcje drewniane, jak i metalowe. Te pierwsze świetnie sprawdzą się np. w ogrodach rustykalnych, romantycznych, czy angielskich. Drugie natomiast są idealne do ogrodów minimalistycznych i nowoczesnych. Oczywiście nie są to sztywne zasady, których nie można złamać, dużo zależy również od ewentualnych zdobień czy koloru pergoli.

Należy też pamiętać o konserwacji tego typu elementów. Pergole są stale narażone na zmienne warunki atmosferyczne, a do tego obciąża je ciężar pnącz, które na nich rosną. Zwłaszcza konstrukcje drewniane narażone są na gnicie, dlatego co jakiś czas należy je impregnować przy użyciu odpowiednich środków.

Co posadzić na pergoli ogrodowej?

Pomysł, by upiększać ogrody roślinami pnącymi, zrodził się już w starożytności. Świetnie sprawdzały się w tym celu winorośle. Z powodzeniem można rozsadzić je właśnie na pergolach. Doskonale sprawdzą się także takie rośliny jak:

– wisteria,

– powojnik,

– wiciokrzew,

– kobea pnąca,

– aktinidia chińska,

– pnąca róża,

– kokornak wielkolistny,

– psianka,

– hortensja,

– groszek pachnący,

– męczennica.

To tylko kilka propozycji spośród popularnych pnącz, które warto wykorzystać w swoim ogrodzie, a nawet na balkonie czy tarasie. Warto wspomnieć, że za najpiękniejsze pnącze na świecie uznaje się wisterię. Rośnie ona bardzo szybko i przepięknie kwitnie. Do aranżacji pergoli można wykorzystać także rośliny w donicach, sprawdzi się m.in. lobelia, czy dzwonki.

Pergola gotowa czy na wymiar?

Decydując się na wykorzystanie pergoli w swoim ogrodzie, należy podjąć decyzję odnośnie do tego, czy zakupić gotowy, dostępny od ręki produkt, czy też zamówić konstrukcję przygotowaną na konkretny wymiar. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór gotowych pergoli jest duży, dostępne są zarówno metalowe, jak i drewniane konstrukcje, które pozwalają na stworzenie porośniętych roślinami łuków lub ścian. Ponadto są one solidne i przystępne cenowo.

Pergole na zamówienie sprawdzają się w przypadku nietypowych projektów, do których trudno jest dopasować gotowe konstrukcje o narzuconych z góry wymiarach. Dodatkowo jest to rozwiązanie droższe i wymaga cierpliwości, gdyż wykonanie takiego elementu trwa dłużej.

Dlaczego warto zdecydować się na pergolę ogrodową?

Pergole ogrodowe dodają uroku każdemu ogrodowi. Można je wykorzystać na wiele sposobów, dzięki czemu nadadzą otaczającej przestrzeni oryginalnego charakteru. Tego typu konstrukcje mogą posłużyć do stworzenia porośniętych kwiatami ścian, zacienionych alejek czy nawet osłoniętych przed słońcem i wiatrem miejsc, które zastąpią altankę. Pergole są wykorzystywane na tarasach i balkonach, dzięki czemu miejsca te są chłodniejsze, bardziej zielone. Istnieje wiele gatunków roślin pnących, nadających się do obsadzenia pionowych konstrukcji, tworząc w ten sposób kaskady kwiatów lub ściany zieleni, które bardzo pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie osób przebywających w ich otoczeniu.

Warto wykorzystać gotowe pergole zarówno w niewielkich ogródkach, jak i na dużych obszarach, urozmaicając w ten sposób swoje otoczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów - LED plus HPS (fot. Signify)

5 wskazówek dotyczących uprawy z wykorzystaniem lamp LED

Lampy LED są stosowane w szklarniach na coraz większą skalę – zarówno w przypadku uprawy warzyw, jak i kwiatów. Mimo iż udowodniono, że wiele upraw dobrze rośnie pod oświetleniem składającym się w 100% z lamp [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet