Kogeneracja w ogrodnictwie szklarniowym - rozwiązanie przynoszące co najmniej potrójną korzyść!

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Kogeneracja w ogrodnictwie szklarniowym, to nie tylko ogrzewanie i oświetlenie. Dlaczego to rozwiązanie jest strzałem w dziesiątkę?

Zastosowanie kogeneracji w ogrodnictwie szklarniowym, szczególnie tej zasilanej LNG, niesie za sobą wiele korzyści. Zaczynając od bezpieczeństwa, poprzez niskie koszty, a kończąc na redukcji złego wpływu na środowisko. Dlaczego to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i jakie są jego główne zalety?

Zbiorniki z gazem LNG używanym do zasilania kogeneratorów są coraz częściej wykorzystywane w gospodarstwach szklarniowych

Zbiorniki z gazem LNG używanym do zasilania kogeneratorów są coraz częściej wykorzystywane w gospodarstwach szklarniowych

Jak zminimalizować koszty?

Wiele osób prowadzących uprawy szklarniowe na przemysłową skalę zastanawia się nad tym, w jaki sposób zminimalizować koszty i zredukować negatywny wpływ na środowisko. Jednym ze sposobów jest kogeneracja, czyli proces, który łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła podczas spalania na przykład gazu lub biogazu. Z początku kogeneracja w ogrodnictwie szklarniowym może wydawać się trudna, jednak jest to tylko pozór.

Decydując się na wprowadzenie kogeneracji (ang. CHP – Combined Heat and Power) mamy do wyboru różne technologie. Przykładowo, w branży ogrodniczej najczęściej wybiera się silnik spalinowy. Do jego zasilenia najczęściej wykorzystuje się gaz z sieci, a w przypadku braku jego dostępności można wykorzystać skroplony gaz ziemny (LNG). Dostawcą paliwa w takiej formie jest DUON, firma która oferuje oba te rozwiązania.

Zalety przejścia na kogenerację w szklarni

Dzięki premii gwarantowanej, czyli dopłaty do produkowanej energii elektrycznej w CHP, uniknięciu konieczności zakupu energii elektrycznej z sieci i opłaty mocowej, okres zwrotu nakładów finansowych wynosi kilka lat. Dodatkowym elementem wpływających na poprawę ekonomii zastosowania CHP jest możliwość odzysku CO2 ze spalin i wykorzystanie go do wspomagania procesu fotosyntezy. Ciepło, w postaci gorącej wody, które można przeznaczyć na ogrzewanie szklarni jest traktowane jako wartość dodana, która dopełnia efektywność ekonomiczną inwestycji.

Dzięki kogeneracji zredukowany jest zły wpływ na środowisko, w tym emisja pyłów oraz szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzieje się tak, bo zużywamy mniej paliwa do pozyskania tej samej ilości energii a dodatkowo przynajmniej z części procesu eliminujemy paliwa stałe, co przekłada się na obniżenie emisji dwutlenku węgla (każda niewykorzystana tona węgla to o ok. 2 tony mniej CO2 wyemitowanego do atmosfery). Sprzyja to obniżeniu opłat środowiskowych dla przedsiębiorcy.

Kogeneracja to także bezpieczeństwo i mniejsza zależność od zakładów energetycznych. Dzięki temu ograniczamy ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej z sieci dystrybucyjnej. Ponadto, jeśli operator sieci nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy, możemy wesprzeć się układem CHP.

W związku ze wzrostem świadomości ekologicznej wśród odbiorców, coraz częściej stawiają oni na produkty pochodzące z przedsiębiorstw wspierających zrównoważony rozwój. Firma, która wybiera kogenerację jest dużo bardziej konkurencyjna, ponieważ jej produkty są częściej kupowane np. przez duże sieci handlowe, gdyż w cyklu produkcyjnym emitowane jest znacznie mniej CO2 niż produkowanych w tradycyjny sposób.

Warto pamiętać także, że DUON jako dostawca paliwa wspiera swoich klientów w doborze instalacji gazowej pod potrzeby CHP, doradza przy wyborze odpowiedniej jednostki kogeneracyjnej, pomaga w formalnościach, a także może sfinansować inwestycję.

Więcej o wykorzystaniu LNG w kogeneracji znajdziesz pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet