młoda plantacja truskweek po posadzeniu - działania wspomagające ukorzenianie się roślin

PODosłonami.pl

Signify_3Signify_3

Młoda plantacja truskawek. Jak wspomóc nowo posadzone rośliny?

Po zakończonych zbiorach truskawek plantatorzy już myślą o sezonie 2025. Stanowisko przygotowane, zagony uformowane, sadzonki gotowe do posadzenia. Tymczasem pogoda z temperaturą powyżej 30°C i niedostateczną sumą opadów nie ułatwia zadania. Jak zatem zadbać o truskawki po posadzeniu? Jak zniwelować stres i wspomóc budowę zdrowego i silnego systemu korzeniowego? Poniżej kilka niezbędnych zabiegów, jakich wymaga młoda plantacja truskawek.

Czytaj dalej...

Optymalne terminy sadzenia

Zanim jednak przejdziemy do tego, czego potrzebuje młoda plantacja truskawek, zastanówmy się nad optymalnym terminem ich sadzenia. Mianowicie w przypadku sadzonek typu frigo rekomendujemy wysadzać je najpóźniej do 1 lipca. Później bowiem to już czas na usuwanie kwiatów i rozłogów. Zabieg ten przygotuje rośliny do zawiązywania pąków kwiatowych w połowie sierpnia na kolejny sezon.

Natomiast w lipcu wybór sadzonek powinien już paść na te doniczkowane, typu plug plants. Należy przy tym mieć na uwadze dość trudne warunki pogodowe, szczególnie okresy suszy i wysokiej temperatury. Takie warunki są stresem dla młodych roślin i mogą utrudniać budowanie systemu włośnikowego. Jednak plantator może zniwelować ten stres i wspomóc procesy odpowiedzialne ukorzenianie się sadzonek.

Sadzonka doniczkowana truskawki to bezpieczny-wybór jeśli zakładamy plantację w okresie upałów

Sadzonka doniczkowana truskawki to bezpieczny-wybór jeśli zakładamy plantację w okresie upałów

Zadbaj o odpowiednią wilgotność

W momencie sadzenia truskawek dopilnujmy, aby sadzonka wyjęta z multiplatu nie była nadmiernie podlana, powinna być lekko przesuszona. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Nie chcemy przecież narazić roślin na dodatkowy stres, a jedynie „zachęcić” je do „poszukiwania” wody poprzez penetrację korzeniami podłoża. Dlatego też  gleba, w którą sadzimy młode truskawki, powinna być z kolei delikatnie nawodniona. Jednym słowem lekko suchą bryłę korzeniową sadzimy w lekko wilgotną glebę. To pozwala na lepsze wnikanie korzeni w podłoże i sprzyja rozwojowi systemu włośnikowego.

optymalne-nawadnianie-nowo-posadzonej-truskawki-decyduje-o-rozwoju-systemu-korzeniowego

Optymalne nawadnianie nowo posadzonej truskawki decyduje o rozwoju systemu korzeniowego

Stymulacja wzrostu i rozwoju korzeni u nowo posadzonych truskawek

Na młodej plantacji truskawek budowę zdrowego i silnego systemu korzeniowego wspomoże stosowanie specjalnych preparatów, które można podać wraz z fertygacją. W tym przypadku sprawdzą się HUMIK oraz ASKAN.

HUMIK zawiera kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy. Jest to produkt typu „combo”, który  wspiera zdrowy rozwój korzeni, poprawia strukturę gleby oraz wspomaga rośliny w trudnych warunkach środowiskowych.

Kwasy humusowe wspomagają rozwój systemu korzeniowego truskawki

Kwasy humusowe wspomagają rozwój systemu korzeniowego truskawki

Doskonałym uzupełnieniem dla tego produktu będzie ASKAN, czyli źródło aminokwasów, polisacharydów i wyciągów z alg. Tym samym dostarczymy roślinom energii potrzebnej do wzrostu oraz wzmocnimy ich naturalną odporność na stres środowiskowy.

Oba preparaty można stosować łącznie. Przy pierwszym zastosowaniu rekomendujemy dawki połowiczne: HUMIK 2,5 l/ha + ASKAN 3 l/ha. Zabieg warto powtórzyć po 14-21 dniach, zwiększając dawki do pełnych: HUMIK 5 l/ha + ASKAN 6 l/ha. Takie połączenie zwiększy efektywność zabiegu. Ponadto stosowanie tych preparatów poprzez fertygację pozwala na skuteczne dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio w obręb strefy korzeniowej.

Fertygacja plantacji truskawek – pierwiastki kluczowe w pierwszym okresie po posadzeniu roślin

Młoda plantacja truskawki wymaga szczególnej troski. Z jednej strony jest to niwelowanie stresu, z drugiej zaś dostarczenie pierwiastków biorących udział w procesach budowy systemu korzeniowego. Zatem tuż po posadzeniu należy zaopatrzyć plantację w fosfor i wapń.

mloda-plantacji-truskawki-wymaga-szczegolnej-troski

Młoda plantacja truskawki wymaga szczególnej-troski

Dobrym źródłem fosforu są wieloskładnikowe nawozy wysokofosforowe, zawierające również azot, potas i mikroelementy. Przykładem takiego produktu jest  FERTYGOLD 9-45-15, który wspomaga tworzenie silnego i zdrowego systemu korzeniowego oraz zwiększa efektywność fotosyntezy i przemian energetycznych w roślinach.

Magnez w tym nawozie można uzupełnić, dodając SUPERMAG. Jest to siarczan magnezu z dodatkiem mikroelementów.

Natomiast w drugim zbiorniku lub w drugiej aplikacji (po przepłukaniu całej instalacji wodą), warto podać wapń w formie saletry wapniowej. Pierwiastek ten również będzie wpływał na wzrost i rozwój systemu korzeniowego.

Młoda plantacja truskawek: 3 praktyczne wskazówki na dobry start

Wspieranie nowo posadzonych truskawek w rozwoju systemu korzeniowego jest kluczowe w budowaniu przyszłorocznego plonu. Pamiętajmy zatem o:

  1. odpowiednim przygotowaniu materiału nasadzeniowego do sadzenia w glebę,
  2. stosowaniu specjalistycznych preparatów, takich jak HUMIK i ASKAN, stymulujących budowę silnego i zdrowego systemu korzeniowego,
  3. zaopatrzeniu plantacji w fosfor i wapń poprzez fertygację z użyciem nawozu FERTYGOLD 9-45-15, SUPERMAG i saletry wapniowej.

Jednocześnie jednak należy zachować umiar w ustalaniu dawek polewowych wody i nawozowych. W tym przypadku najważniejsza jest regularność. Jeśli teraz, na starcie zapewnimy młodej plantacji komfort i optymalne warunki do rozwoju, owoce tej pracy zbierzemy już w kolejnym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów - LED plus HPS (fot. Signify)

5 wskazówek dotyczących uprawy z wykorzystaniem lamp LED

Lampy LED są stosowane w szklarniach na coraz większą skalę – zarówno w przypadku uprawy warzyw, jak i kwiatów. Mimo iż udowodniono, że wiele upraw dobrze rośnie pod oświetleniem składającym się w 100% z lamp [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet