Pomidory gronowe z Axia Vegetable Seeds w szklarniach braci Zdunek

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Odmiany pomidora w szklarniach w Ludwinie – wysoka jakość i dobry smak

Szklarnie należące do Grupy Producentów Warzyw Zdunek zlokalizowane są w Ludwinie i Kowalewie w Wielkopolsce. Łączna ich powierzchnia wynosi około 12 ha. Od lat producenci są znanymi dostawcami pomidorów na polski rynek, m. in do sieci supermarketów, część ich produkcji jest eksportowana. Ze względu na wysokie wymagania odbiorców ogrodnicy starannie wybierają odmiany pomidorów do swojej produkcji. Przed wprowadzeniem do uprawy na większą skalę odmiany są najpierw testowane na mniejszych powierzchniach. W tym sezonie w szklarniach w Ludwinie uprawianych i testowanych było kilka ciekawych odmian pomidorów gronowych z firmy Axia Vegetable Seeds.

Czytaj dalej...
Pomidory w opakowaniu firmowym Grupy Producentów Warzyw Zdunek

Pomidory w opakowaniu firmowym Grupy Producentów Warzyw Zdunek

Uprawa pomidorów w szklarniach Grupy Producentów Warzyw Zdunek jest prowadzona w  technologii bezglebowej, w wełnie mineralnej (w tym sezonie były to maty Exxellent z firmy Cultilene). Rozsada została posadzona w styczniowym terminie. Pomidory są chronione w wykorzystaniem metod biologicznych, do zapylania „zatrudnia się” trzmiele.

Pomidory zbierane są ręcznie w całych gronach lub luzem, bez szypułek. Te zbierane luzem są sortowane na sortownicy Greefa, która precyzyjnie przygotowuje towar do sprzedaży. Owoce są oferowane w 3 rozmiarach i w dziesięciostopniowej skali barw. Sprzedawane są w opakowaniach z logo gospodarstwa lub firmowych opakowaniach sieci sklepów, do których trafiają.

Wysoki standard w produkcji Grupy Producentów Warzyw Zdunek jest potwierdzony certyfikatem GLOBALG.A.P. Jest to także potwierdzenie ochrony zdrowia pracowników, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uprawy przy użyciu minimalnych ilości nawozów i środków ochrony roślin – możemy przeczytać na stronie Grupy.

Pomidory gronowe standardowe

W szklarniach w Ludwinie w tym sezonie na dużej powierzchni (około 5 ha) uprawiana jest odmiana pomidora Xaverius. Zaliczana jest  do segmentu tzw. dużego grona, o masie owoców mieszczącej się w przedziale od 130 do 160 g. W polskich szklarniach pomidory te mają najczęściej 135-145 g. Są ciemnoczerwone. Odmiana ta cechuje się dobrym zawiązywaniem owoców, ich liczbę w gronach redukuje się najczęściej pozostawiając po 5 sztuk. Grona pomidora Xavierius są bezkolankowe, dlatego owoce są zbierane w całych gronach lub luzem, bez szypułek. Plon jest wysoki, owoce są trwałe, przez większą część plonowania mają regularnie kulisty kształt (początkowo są nieco spłaszczone, nieznacznie karbowane, w czasie upałów nieco wydłużone). Rośliny tej odmiany rosną równomiernie, są silne i mają otwarty, przejrzysty pokrój, łatwo się je prowadzi. Bardzo ważną cechą odmiany jest odporność na mączniaka prawdziwego.

Kolejnym „standardem” gronowym z oferty firmy Axia Vegetable Seeds jest pomidor Xandor, o ciemnoczerwonych owocach, nieco mniejszych niż u poprzednika – w gronach zaleca się pozostawiać po 5 lub 6 owoców, mają wówczas masę od 125 do 150 g. Pomidor ten daje wysoki plon, jakość pomidorów jest wysoka, wyróżniają się dobrym smakiem. Grona odmiany Xandor są bezkolankowe – polecane na zbiór w gronach lub luzem bez szypułek. Rośliny są bardzo silne, odporne na mączniaka prawdziwego. Odmiana ta była uprawiana w szklarniach braci Zdunków w ubiegłym roku.

W testach uprawowych był pomidor pod numerem HTL1709336 o ciemnoczerwonych, dużych owocach – ich średnia masa wynosi 150-170 g. Jej grona są bezkolankowe, zaleca się ich regulację do 5 owoców. Odmiana daje wysoki plon owoców o bardzo dobrej jakości, trwałych. Rośliny są odporne na mączniaka prawdziwego, mocne, o otwartym pokroju.

Małe grono

Xantara to kolejny ciemnoczerwony pomidor gronowy z oferty Axii. Jej owoce zebrane są w grona kolankowe, mają około 100-110 g, zaleca się pozostawiać po 6-7 sztuk w gronie. Pomidory te można zbierać w gronach lub luzem, z szypułkami lub bez. Plon jest wysoki. Owoce Xantary wyróżniają się bardzo dobrym smakiem i dobrą trwałością. Rośliny są silne, mają otwarty pokrój. Podobnie jak dwie poprzednie odmiany są odporne na mączniaka prawdziwego.

Małe pomidory na zbiór luzem

Do tego segmentu należy pomidor Axirady. Jego owoce o masie około 80-90 g przeznaczone są do zbioru luzem. Ponieważ odmiana ma grona tzw. kolankowe owoce łatwo zbiera się wraz z szypułkami. Rośliny bardzo dobrze zawiązują owoce, dają wysoki wczesny i całkowity plon owoców dobrej jakości. Rośliny Axirady są silne, łatwe w obróbce, odporna na mączniaka prawdziwego.

Pomidor śliwkowy

Jedną z odmian uprawianych w szklarniach GPW Zdunek na większej powierzchni jest Prunaxx. Ten śliwkokształtny pomidor wyróżnia się bardzo dobrą jakością owoców i wysokim plonem. W gronach zaleca się pozostawiać po 5 owoców, osiągają wówczas około 100-120 g, grona są kolankowe – owoce można więc łatwo zbierać luzem. Odmiana Prunaxx  jest odporna na wirus TSWV oraz na mączniaka prawdziwego. Jej rośliny są silne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kwas podchlorawy w ochronie pomidorów przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi

Rak bakteryjny pomidorów wywoływany przez bakterię Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis jest najgroźniejszą chorobą bakteryjną pomidorów pod osłonami. Z poniższego filmu można dowiedzieć się jak w gospodarstwie szklarniowym w Pawonkowie, zarządzanym przez firmę Amplus, skutecznie wyeliminowano [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet