PODosłonami.pl
Ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa ToBRFV w trakcie uprawy za pomocą kwasu podchlorawego – skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi
Wyniki badań przeprowadzonych na Wydziale Medycyny Roślin na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie wykazały, że wirus ToBRFV bardzo łatwo rozprzestrzenia się w gospodarstwie ogrodniczym. Najczęściej zanieczyszczonymi powierzchniami w szklarni były drogi, folie ściółkujące i wycieraczki. Co więcej, najbardziej eksponowane na działanie patogenu przedmioty, takie jak wycieraczki, noże czy sekatory, uzyskały pozytywny wynik testu na obecność ToBRFV we wszystkich pobranych próbkach.
Czytaj dalej...![Objawy ToBRFV cztery tygodnie od (inokulacji) infekcji](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2024/02/Fot.-4.-Objawy-ToBRFV-cztery-tygodnie-od-inokulacji-infekcji.jpg)
Objawy ToBRFV cztery tygodnie od inokulacji (fot. B. Komorowska)
Badania naukowe potwierdzają skuteczność kwasu podchlorawego wobec ToBRFV
Do tej pory nie była znana skuteczna metoda ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa ToBRFV w trakcie uprawy pomidorów. Wyniki badań przeprowadzonych pod koniec 2023 roku w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach – Państwowym Instytucie Badawczym przez dr hab. Beatę Komorowską świadczą, że kwas podchlorawy jest bardzo dobrym rozwiązaniem w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa ToBRFV w trakcie uprawy pomidorów.
Dezynfekcja preparatami zawierającymi ustabilizowany kwas podchlorawy poprzez opryskiwanie i zamgławianie preparatem wykazała wysoką skuteczność w dezaktywacji wirusa ToBRFV znajdującego się na powierzchniach (wykres).
W badaniu wykorzystano ekstrakt z pomidora zainfekowanego ToBRFV. Z liści pomidora zainfekowanego ToBRFV przygotowano ekstrakt, który następnie został użyty w kilku kombinacjach:
- Kontrola: Inokulacja (zakażenie) zainfekowanym ekstraktem 21 zdrowych sadzonek pomidora. Po 21 dniach z każdej rośliny pobrano próbkę pojedynczego, nowo wyrastającego liścia i przetestowano indywidualnie testem RT-PCR. ToBRFV wykryto w 18 roślinach (86%).
- Dezynfekcja poprzez opryskiwanie: Ekstrakt zawierający ToBRFV naniesiono na powierzchnię stołu szklarniowego (1 ml naniesiono na obszar 4 cm na 4 cm). Następnie powierzchnię opryskano 4% roztworem Agro ECA Protect (fot. 1). Po 30 minutach ekstrakt z powierzchni stołu został rozpuszczony w 1 ml wody destylowanej. Taki ekstrakt został użyty do inokulacji 21 sadzonek pomidora. Po trzech tygodniach tylko w trzech sadzonkach stwierdzono obecność ToBRFV. W 18 roślinach (86%) nie wykryto wirusa.
![Agro ECA Protect skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa ToBRFV oraz ogranicza choroby bakteryjne i grzybowe](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2024/02/Fot.-1.png)
Agro ECA Protect skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa ToBRFV oraz ogranicza choroby bakteryjne i grzybowe
- Inaktywacja wirusa w zainfekowanym ekstrakcie roślinnym: Do 10 ml ekstraktu zawierającego ToBRFV dodano 0,25 ml Agro ECA Protect (2,5% stężenie roztworu). Mieszaninę soku infekcyjnego i preparatu pozostawiono na 30 minut, a następnie zainokulowano 21 sadzonek pomidorów. Po trzech tygodniach obecność ToBRFV stwierdzono w czterech roślinach. W 17 roślinach (81%) nie wykryto wirusa.
- Dezynfekcja poprzez zamgławianie: Ekstrakt zawierający ToBRFV naniesiono na powierzchnię stołu szklarniowego oraz plastikowego pojemnika. W przypadku każdej powierzchni naniesiono 1 ml ekstraktu na obszar: 4 cm na 4 cm. Następnie szklarnię zamgławiano 15% roztworem Agro ECA (fot. 2). Po godzinie od zakończenia zamgławiania ekstrakt został rozpuszczony w 1 ml wody destylowanej dla każdej badanej powierzchni. Tak przygotowany ekstrakt z powierzchni stołu został użyty do inokulacji 16 zdrowych sadzonek pomidorów. Ekstrakt z pojemnika plastikowego został użyty do zainokulowania 13 sadzonek pomidora. Po 21 dniach z każdej rośliny pobrano próbkę pojedynczego, nowo wyrastającego liścia i przetestowano indywidualnie testem RT-PCR. ToBRFV został wykryty w sześciu na 13 roślin zainokulowanych ekstraktem z plastikowego pojemnika (54% skuteczności). Natomiast nie wykryto wirusa ToBRFV w żadnej z 16 roślin zainokulowanych ekstraktem odzyskanym z powierzchni stołu (100% skuteczności).
Ograniczanie chorób wirusowych i bakteryjnych w trakcie uprawy
Firma Agro Smart Lab opracowała, na podstawie badań naukowych oraz wielu testów wdrożeniowych w gospodarstwach szklarniowych, procedury ograniczania chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych za pomocą kwasu podchlorawego (Agro ECA/Agro ECA Protect). Szczegółowe informacje można znaleźć w poniższej prezentacji (kliknij w zdjęcie).
Produkty Agro ECA/Agro ECA Protect można nabyć w firmie Royal Brinkman oraz na stronie www.agrosmartlab.com
Mirosław Maziarka
Prezes Agro Smart Lab
- Objawy ToBRFV dwa tygodnie od infekcji (fot. 1, 2 B. Komorowska)
- Objawy ToBRFV cztery tygodnie od inokulacji (infekcji)
![Wykrywalność ToBRFV w roślinach pomidora (real time PCR), za firmą Bayer, publikacja Plant Patologhy](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2025/01/oie_EflZQ1pih0bl-710x458.jpg)
ToBRFV i wigor roślin pomidora przez cały rok – co robić, gdy dojdzie do infekcji?
Gdy większa liczba roślin pomidora wykazuje wyraźne objawy ToBRFV, a wzrost zwalnia, musimy zmienić normalną strategię uprawy, aby w jak największym stopniu wesprzeć zainfekowane rośliny. Ogrodnicy eksperymentują wdrażając środki, które pomogą roślinie w życiu z [...]
![FLORENSIS_10 (2023)](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2023/01/33.jpg)
![FLORENSIS_10 (2023)](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2023/01/22.jpg)
![FLORENSIS_10 (2023)](https://www.podoslonami.pl/wp-content/uploads/2023/01/11-1.jpg)