Pelargonie wciąż na topie! Od Calliope po Rosebud Astrid

PODosłonami.pl

Pelargonie wciąż na topie! Od Calliope po Rosebud Astrid

W asortymencie roślin balkonowo-rabatowych wciąż króluje pelargonia. W jej przypadku prawdziwym hitem jest Calliope, z asortymentu firmy Syngenta Flowers – co roku bardzo chętnie kupowana przez klientów. Przebojem ostatnich lat stała się też odmiana Rosebud Astrid, która szybko zrobiła karierę. Syngenta Fowers może się także pochwalić innymi wyróżniającymi się na rynku pelargoniami, w tym nowościami, na które warto zwrócić uwagę przygotowując się do kolejnego sezonu produkcji i handlu.

Czytaj dalej...
Pelargonium Calliope L Dark Red_Syngenta Flowers

Calliope L Dark Red

Calliope – marka numer 1

Pelargoniową marką, która jest powszechnie rozpoznawalna, a zarazem najbardziej kojarzy się z firmą Syngenta Flowers, jest Calliope. Innowacyjna seria mieszańców międzygatunkowych (Pelargonium zonale × P. peltatum), wprowadzona na rynek w 2008 r., stanowiła przełom w hodowli i do dziś jest niepokonana w tym segmencie produktów. Ceniona za wigor roślin, okazałe kwiatostany w wyrazistych barwach oraz niezawodne, spektakularne kwitnienie przez cały sezon, nieustająco podoba się klientom i jest przez nich chętnie wybierana. Hitem pozostaje czerwona odmiana Calliope L Dark Red (do uprawy w większych doniczkach i wiszących koszach), ale wysokie notowania w Polsce mają również: Calliope L Rose Splash, Calliope L Hot Rose, Calliope L Deep Coral.

Marka Calliope obejmuje też mieszańce o przewadze cech pelargonii bluszczolistnej – Calliope Landscape (przewieszający się pokrój roślin, duże płatki kwiatów). W tym asortymencie pojawiła się nowość – oryginalna odmiana Calliope Landscape Rock’n Rose o zmieniających się odcieniach różowoliliowych kwiatów i ciemnych liściach. – Ta i inne odmiany z serii Calliope Landscape są bardzo wytrzymałe, a także bezobsługowe dla klienta finalnego: nie wymagają czyszczenia przekwitłych kwiatostanów i cieszą oczy feerią kolorów – podkreśla Bartłomiej Pierzchalski, specjalista ds. agrotechnicznych w firmie Syngenta Flowers.

Ogólnie Calliope, jako uznana i rozpoznawalna marka pozwala ogrodnikom – zwłaszcza tym, którzy prowadzą własną sprzedaż detaliczną – uzyskać wyższe ceny za pelargonie na wymagającym rynku roślin balkonowo-rabatowych.

Mojo – ciemnolistne, o rosnącej popularności

Ciemnolistne mieszańce międzygatunkowe, ale o bardziej zwartym pokroju niż typowa Calliope, należą do serii Mojo, którą cechuje charakterystyczny dla nich wigor, intensywne krzewienie się, żywe barwy kwiatostanów. Ze względu na mniejsze rozmiary roślin, seria Mojo pozycjonowana jest pod względem użytkowym w segmencie Pelargonium zonale i polecana do uprawy w doniczkach 11-12-centymetrowych. Nowością jest odmiana Mojo Violet, którą można było niedawno podziwiać podczas tegorocznych FlowerTrials w firmie Syngenta Flowers w De Lier (Holandia).

– Seria Mojo zyskuje coraz większe uznanie polskich producentów i konsumentów, którzy bardzo lubią pelargonie o ciemnych liściach. Można ją uprawiać w niższej temperaturze niż P. zonale, a dodatkowo lepiej się rozkrzewia i szybciej wypełnia doniczki. U klientów finalnych rośliny dobrze zachowują zgrabny pokrój przez całe lato – podsumowuje B. Pierzchalski.

Pretty Little – „bukiet” kwiatów dla konsumenta 

Mieszańcem międzygatunkowym, wyróżniającym się wyjątkowo obfitym kwitnieniem i prezentacją roślin w punkcie sprzedaży oraz na balkonie czy tarasie jest też pelargonia Pretty Little. Jedyna w swoim rodzaju! Potrafi oczarować klienta! W pełni kwitnienia przypomina bukiet kwiatów, spod których prawie nie widać liści. Rośliny są nieduże, ale z nieprzeciętnym potencjałem. Wymagają jednak szczególnego podejścia podczas produkcji – takiego, by odpowiednio rozbudować masę wegetatywną roślin zanim rozpocznie się kwitnienie, i aby skierować towar do handlu w fazie dobrze rozwiniętych przynajmniej dwóch kwiatostanów.

Pelargonia Pretty Little, dwubarwna, amarantowo-biała odmiana, obecna na rynku od 2019 roku (ale w katalogu firmy Syngenta Flowers – od sezonu 2020/21), polecana jest głównie wyspecjalizowanym ogrodnikom, którzy zaopatrują sieci handlowe i są w stanie opanować jej odmienne zasady uprawy (przede wszystkim nawożenie).

Rosebud Astrid – przebój ostatnich sezonów 

Pelargonium zonale Rosebud Astrid, która miała premierę w 2022 r., to również niepowtarzalny produkt z oferty przedsiębiorstwa Syngenta Flowers. Nic dziwnego, że odmiana ta szybko zrobiła karierę na rynku, a jej sprzedaż regularnie rośnie.

Rosebud Astrid uwodzi pełnymi, różyczkowatymi kwiatami mocnej budowy, które na etapie sprzedaży detalicznej mają łososiowy kolor, a w trakcie rozwoju różowieją. Niezawodnie przykuwają wzrok w centrum ogrodniczym, markecie czy innym punkcie detalicznym. Kolejne zalety tej pelargonii to: długotrwałe kwitnienie – aż do jesiennych przymrozków, trwałość kwiatów i ich odporność na szarą pleśń, zdrowe liście, zgrabny pokrój roślin, który zachowują one do końca wegetacji.

Exotica Starry White – oryginalna nowość

Godna uwagi ogrodników, którzy chcą się odróżnić na rynku, jest pelargonia (P. zonale) Exotica Starry White, która wnosi coś odmiennego do standardowej oferty. Może przekonać klientów, którzy poszukują oryginalnych nowości. Zaskakuje budową czysto białych kwiatów, które są gwiazdkowate i liczne, a ponadto trwałe, w tym odporne na deszcz. Odmiana ta wpisuje się w trend „bliżej natury”. Świetnie sprawdza się w kompozycjach. Jest średnich rozmiarów.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że pelargonia Exotica Starry White została Rośliną Roku w Bawarii, co świadczy o jej walorach nie tylko dekoracyjnych, ale też uprawowych i jakościowych na etapie handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet