Pomidory malinowe De Ruiter - Tomimaru Muchoo oraz nowości: DRGT4801 i DRTG4821

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Tomimaru Muchoo – jedyny taki malinowy!

O rozmowę na temat odmian pomidorów marki De Ruiter, z której wywodzi się pomidor malinowy Tomimaru Muchoo, poprosiliśmy Annę Wojciechowską – menedżera handlowego De Ruiter w Polsce. Jakie standardy i nowości specjalistka poleca uwadze ogrodników (red. Pod Osłonami).

Pomidor malinowy Tomimaru Muchoo

– Popularność pomidora malinowego w Polsce jest bardzo duża i jest to zjawisko wyjątkowe w Europie. W dużej mierze jest ono związane z Waszą firmą i pomidorem Tomimaru Muchoo. Jak się zaczęła kariera tej odmiany?

– Największy wzrost produkcji pomidora malinowego zaczął się od 2014 i trwa nadal, powierzchnia uprawy rosła bardzo szybko, była niekiedy podwajana z roku na rok. Obecnie jest to najpopularniejszy typ pomidora uprawianego w Polsce, bardzo charakterystyczny dla naszego rynku. Poza tym w Europie jest jeszcze dosłownie parę hektarów pomidora malinowego w Belgii i trochę we Francji, ale to są ilości niszowe. Są też uprawy w Hiszpanii i we Włoszech, ale są tam produkowane inne typy pomidora malinowego, głównie z przeznaczeniem na eksport.

Popularność pomidorów malinowych w Polsce zapoczątkowała nasza odmiana Tomimaru Muchoo, z czego jesteśmy bardzo dumni. Zyskała ona duże grono zwolenników głównie dzięki bardzo dobremu smakowi, ale nie bez znaczenia był również atrakcyjny wygląd owoców. Do tej pory smak Tomimaru Muchoo jest niedościgniony, jest w nim nutka smaku umami, wysoki stopień Brix, odpowiednio zbalansowany smakiem kwaśnym, w odpowiedniej ilości substancje lotne i to wszystko składa się na unikatowy smak. Poza tym je się też oczami a te pomidor są wyjątkowe ze względu na ładny kolor i efektowną rozłożystą szypułkę.

Tomimaru Muchoo - jedyny taki malinowy!

Tomimaru Muchoo – jedyny taki malinowy!

– Jak oceniany jest smak tej i innych odmian z Waszego portfolio?

– Na nasze zlecenie kilka razy w roku prowadzone są w pełni profesjonalne badania smaku, wykonywane przez niezależną firmę. Badane są nasze odmiany oraz inne z danego segmentu, dostępne na rynku. Od wielu sezonów zdecydowanym liderem smaku jest pomidor malinowy Tomimaru Muchoo.

– Domyślam się, że takie wyniki mają też wpływ na produkcję?

– Tak, okazuje się, że Tomimaru Muchoo jest też liderem rynku, zajmuje około 60% całości produkcji pomidora malinowego w polskich szklarniach. Stał się tak popularny, bo nasi konsumenci pokochali te pomidory. Dlatego też odmiana ta jest rekomendowana przez markety i sieci. Uprawiają ją największe gospodarstwa w Polsce. Tomimaru Muchoo stało się swego rodzaju marką, wokół tej odmiany zawiązało się ponad rok temu Stowarzyszenie Malinowy Król. Marka ta jest obecna w wielu marketach i jest rozpoznawana przez konsumentów – kojarzy się z pomidorem dobrej jakości i przede wszystkim smacznym.

Pomidor malinowy Tomimaru Muchoo dominuje również w produkcjach doświetlanych, stanowi w naszej ocenie 99% nasadzeń pod lampami w Polsce. Jest to odmiana która najlepiej się sprawdziła się w tego typu uprawach i dzięki temu w zimie tego roku nasz krajowy pomidor malinowy stał się standardem wśród malinowych oferowanych w tym czasie na naszym rynku. Wcześniej zimą pojawiały się pomidory malinowe z Hiszpanii, a teraz import został bardzo zredukowany.

– Jest to też pomidor dosyć drogi, jakie jest zainteresowanie ogrodników tą odmianą w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa?

– Teraz jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości, wszystko mocno się zmieniło. Producenci myślą raczej krótkoterminowo, wszystko zmienia się bardzo dynamicznie – ceny i trendy rynkowe. Wiele jest niewiadomych przed nami. Mamy informacje z różnych części Europy, że teraz poszukiwane są głównie produkty i towar podstawowe, a nie luksusowe. Wdać to w trendach zakupowych różnych sieci, ale też w wyborze odmian na kolejne nasadzenia. Widać, że luksusowe, droższe odmiany pomidora raczej ustępują tym bardziej podstawowym. Pomidora malinowego nie traktujemy jednak jako produktu luksusowego. W Polsce stał się on standardem, dzięki temu bronimy się w pewnym stopniu przed napływem z krajów Beneluksu pomidorów gronowych, których cena bywa ostatnio bardzo niska. W Polsce wypromowaliśmy pomidory malinowe i ich ceny są na wyższym poziomie, niż ceny czerwonych oraz nie poddają się tak mocno wpływom cenowym z krajów Beneluksu. Czasami różnica w cenie między pomidorem czerwonym a malinowym wynosi nawet 100%.

– Pod wieloma względami pozycja malinowego lidera jest bardzo mocna, ale ciągle trwają poszukiwania i testowane są nowe odmiany. Jakie są rezultaty ostatnich testów uprawowych?

– Staramy się ulepszać nasze produkty, żeby sprostać wymaganiom rynku, żeby producent dostał takie pomidory, którego będzie chciał produkować i nie będą one sprawiać kłopotów w uprawie, a jednocześnie będą dawać wysoki plon, ich owoce będą smaczne, o atrakcyjnym w wyglądzie. Testujemy wiele odmian malinowych ale dwie są szczególnie bliskie naszemu sercu.

Jedna z nich oznaczona jest numerem DRTG4801, druga to DRTG4821. Obie mają zdecydowanie mniej suchej zgnilizny wierzchołków owoców, nie mają żółtych przebarwień, są łatwe w prowadzeniu, o ładnym kolorze. Badamy je te też pod kątem smaku i wyniki są satysfakcjonujące.

Pomidor DRTG4801 to odmiana wczesna, o owocach zbliżonych smakiem do Tomimaru Muchoo, atrakcyjnych, z ładną szypułką. DRTG4821 to odmiana bardzo wczesna, szybko wiąże owoce, plenna i wczesna, z odpornością na mączniaka prawdziwego. Owoce są ładne, o dobrym smaku. Obie te odmiany będą prawdopodobnie od przyszłego sezonu w sprzedaży.

– A jakie nowości zapowiadają się w kolejnym segmencie pomidorów lubianych na naszym rynku – czerwonych wielkoowocowych?

– Nowe odmiany wielkoowocowych pomidorów czerwonych wprowadzanych na polski rynek powinny mieć dobry smak i intensywny kolor. Z nowości proponujemy odmianę Inspired oraz DRTH5024, która jest jeszcze w testach. Są to pomidory typu beef, o masie powyżej 200 g, o wyjątkowym smaku, dużej zawartości cukrów oraz bardzo ładnym kolorze zewnętrznym i wewnętrznym.

Nowy pomidor wielkoowocowy DRTH5024

Nowy pomidor wielkoowocowy DRTH5024

1 komentarz do “Tomimaru Muchoo – jedyny taki malinowy!

  1. / Odpowiedź

    Hola moge kupic semilie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet