PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Popraw kondycję swoich upraw szklarniowych z produktami firmy Roam Technology

Początek tegorocznego sezonu uprawowego w szklarniowych był niezwykle trudny i wymagający dla ogrodników i dla uprawianych roślin. Mieliśmy do czynienia z dużym deficytem światła, co wymuszało utrzymywanie niskich temperatur. Sytuacja z cenami miału węgla wymusiła oszczędne podejście do sterowania klimatem. Brak odpowiedniego wietrzenia i wysoka wilgotność powietrza przy niskich temperaturach były czynnikami stresowymi dla roślin i osłabiły ich kondycję. Taki początek może zaważyć na całym sezonie i dlatego chcielibyśmy zachęcić do wypróbowania i stosowania naszych produktów, które mogą pomóc roślinom wrócić do dobrej kondycji i uzyskać dobre plony. W sytuacji, gdy wirus ToBRFV stanowi szczególne zagrożenie, ważne jest, aby rośliny były w dobrej kondycji co przekłada się na mniejszą podatność na choroby.

Czytaj dalej...
Ivan Casteels (z lewej) i Wojciech Juńczyk z Roam Technology podczas targów promowali m.in. produkt Sili-Fert P, z prawej ich kolega z firmy - Danny Dresselaerts

Ivan Casteels (z lewej) i Wojciech Juńczyk z Roam Technology podczas targów promowali m.in. produkt Sili-Fert P, z prawej ich kolega z firmy - Danny Dresselaerts

Sili-Fert P skuteczne dokarmienie krzemem

Pierwszy z produktów to wprowadzony w 2021 roku na rynek polski Sili-Fert P nawóz zawierający krzem i dodatkowo zestaw mikroelementów. Sili-Fert P to innowacyjny nawóz, który zapewnia 100% przyswajalność zawartego w nim krzemu dla roślin, co przekłada się na ich lepszy wzrost i plonowanie. W przypadku pomidorów uprawianych w szklarniach, gdzie rośliny są narażone na wiele czynników stresowych, związanych z niewłaściwymi parametrami klimatu w obiekcje oraz z błędami w nawadnianiu i nawożeniu upraw, stosowanie Sili-Fert P – czyli dokarmianie roślin krzemem – jest szczególnie wskazane. Krzem, jak pokazują wyniki doświadczeń, odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju i wzroście roślin. Zwiększone ilości krzemu w strukturze komórkowej rośliny przyczyniają się do poprawy tolerancji na stres środowiskowy, rośliny w dobrej kondycji wykazują też mniejszą podatność na choroby i szkodniki. Sili-Fert P zawiera kwas ortokrzemowy w stabilnej, monomerycznej formie, co zapewnia maksymalną przyswajalność krzemu dla roślin, to odróżnia Sili-Fert od innych produktów na rynku. Sili-Fert P dostarcza też roślinie najważniejsze mikroelementy np. bor, razem z głównym składnikiem krzemem, przy regularnym stosowaniu przeciwdziała opadaniu niedojrzałych owoców pomidora.

Dzięki swojej specjalnej formule, Sili-Fert P może bardzo pomóc w poprawie jakości i wydajności uprawy ogórków szklarniowych. Wrażliwość ogórków na niekorzystne warunki klimatu w szklarni do których należy niska , oraz często latem niska wilgotność powietrza, jest dobrze znana. Regularne stosowanie Sili-Fert P może znacznie zmniejszyć  stres wywołany tymi niekorzystnymi czynnikami. Rośliny ogórka bardzo szybko reagują na dokarmienie krzemem w połączeniu z mikroelementami zawartymi w Sili-Fert P – co pokazało wiele doświadczeń wykonanych w Belgii podczas wdrażania produktu na rynek europejski. Korzyści, w porównaniu do upraw kontrolnych, jakie zaobserwowano dzięki regularnemu stosowaniu Sili-Fert P (co dwa tygodnie 300 ml/ha) to przede wszystkim: lepsza twardość i jędrność owoców, wolniejsza utrata wody i masy owoców po zbiorze, wydłużony okres trwałości owoców, lepszy wigor roślin, lepsza zdrowotność uprawy, lepiej rozbudowany zdrowszy system korzeniowy. Te wszystkie łatwo obserwowalne korzyści i dobra kondycja roślin we wszystkich doświadczeniach przekładała się na wyższe plony.

System korzeniowy z uprawy ogórka, gdzie regularnie był stosowany Sili-Fert P

System korzeniowy z uprawy ogórka, gdzie regularnie był stosowany Sili-Fert P

Zdjęcia przedstawiają systemy korzeniowe roślin ogórków. Powyżej system korzeniowy z uprawy, gdzie regularnie był stosowany Sili Fert P, poniżej – kontrola, bez dokarmiania krzemem. Korzenie upraw dokarmianych Sili Fert P przez system nawadniania są w znacznie lepszej kondycji przy identycznej strategii nawadniania obu upraw rosnących w identycznych podłożach.

System korzeniowy pomidora z uprawy kontrolnej

System korzeniowy ogórka z uprawy kontrolnej

Stosowanie Sili-Fert P

Sili-Fert P doskonale nadaje się do opryskiwania roślin jak i do aplikacji przez system nawadniania. Aplikacja dolistna umożliwia przenikanie rozpuszczonych składników odżywczych przez powierzchnię liścia i tworzenie warstwy krzemu pod kutikulą. Warstwa ta działa jak fizyczna bariera i wzmacnia roślinę. Aplikacja poprzez nawadnianie prowadzi do efektywnego wchłaniania krzemu, wraz z mikroelementami. Krzem po wchłonięciu przez korzenie jest transportowany do pędów, gdzie jest gromadzony i polimeryzowany w komórkach. Po wysyceniu i polimeryzacji w struktur komórkowych (ściany komórkowe) krzem nie jest już transportowanych do młodych pędów i liści i dlatego zaleca się regularne stosowanie środka Sili -Fert P co tydzień lub co dwa tygodnie, w dawce 300-500 ml/ha do opryskiwania, a także podobnej dawce poprzez system nawadniania. Produkt należy stosować w temperaturze powyżej +8°C. W upalne dni zaleca się opryskiwanie roślin tylko po południu/wieczorem.

Sili-Fert można mieszać z większością środków ochrony roślin. Do zbiornika napełnionego wodą do 50% objętości jako pierwszy dodajemy nawóz Sili-Fert P, a następnie środek ochrony roślin. Zaleca się jednak przed decyzją użycia Sili-Fert P razem ze środkiem ochrony zrobić próbę mieszania.  W uprawach hydroponicznych najlepiej podawać produkt przez urządzenia dozujące do mieszalnika lub do linii nawadniającej, można też dawać go do zbiornika A z saletrą wapniową, ale nie należy dodawać wtedy do zbiornika A kwasu azotowego. Preparaty krzemowe są wrażliwe na niskie pH.

Bisteran – Stabilizowany srebrem nadtlenek wodoru również do aplikacji dolistnej.

Bisteran to środek produkowany przy zastosowaniu unikatowej technologii stabilizacji nadtlenku wodoru srebrem, tak jak środek Huwa-San TR 50 jest produkowany przez firmę Roam Technology. Bisteran jako jedyny w kraju produkt na bazie nadtlenku wodoru posiada rejestrację Ministerstwa Rolnictwa nr S-253/11 do opryskiwania roślin we wszystkich uprawach. Właścicielem rejestracji i wyłącznym dystrybutorem środka Bisteran na terenie Polski jest firma Desio Holding Sp. z o. o. W aplikacji dolistnej  Bisteran przede wszystkim: podnosi jakość upraw i wielkość plonów wzmacnia odporność na stresowe warunki środowiska i czynniki chorobotwórcze, przyspiesza gojenie ran i regenerację roślin po uszkodzeniach mechanicznych jak i po uszkodzeniach spowodowanych przez szkodniki i patogeny. Skuteczność zastosowania nadtlenku wodoru stabilizowanego srebrem w produkcji szklarniowej jest udowodniona w praktyce i wielu ogrodników wykonuje takie zabiegi regularnie. Zalecenie stężenie 0,1% do maksymalnie 0,3% (1 l do 3 l na 1000 l wody). Opryskiwanie zranień  i uszkodzeń na łodygach zagrożonych rozwojem szarej pleśni może być przeprowadzone punktowo wyższym stężeniem nawet do 3%, ale należy zwrócić uwagę aby ciecz nie padała na liście i owoce. Bisteran może też być stosowany jako środek dezynfekcyjny. Czyści i uzdatnia system nawadniania w uprawach ogrodniczych podczas całego cyklu uprawowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pompy dozujące w fertygacji – kluczowe aspekty wyboru

Fertygacja, czyli podawanie nawozów wraz z wodą podczas nawadniania, jest niezwykle istotnym procesem w uprawach ogrodniczych. Aby zagwarantować optymalne warunki dla roślin, konieczne jest dokładne i skuteczne dozowanie pożywki nawozowej. W tym kontekście kluczową rolę [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet