Porównanie systemów doświetlania w uprawach szklarniowych

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Porównanie różnych systemów doświetlania roślin w uprawach szklarniowych

Od kilku lat w Polsce rośnie zainteresowanie uprawami doświetlanymi. W kilku gospodarstwach z powodzeniem prowadzona jest produkcja pomidorów z doświetlaniem. Najczęściej używane są lampy HPS, ale są też pierwsze nasadzenia na dużych powierzchniach doświetlane LED-ami, przy czym testowanie doświetlania różnymi lampami LED powoli, ale zdecydowanie zyskuje na popularności. Różne są sposoby uprawy i różne źródła światła – jak zatem ogrodnik odbiorca może obiektywnie ocenić wybraną technologię doświetlania i źródła światła?

Czytaj dalej...
Szklarniowa uprawa pomidora pod lampami LED z firmy Signify

Grupa Vegapol - szklarniowa uprawa pomidora pod lampami LED z firmy Signify (fot. M. Król)

Oceniając system oświetlenia używanego w szklarni, należy zwrócić uwagę na niektóre z bardzo ważnych aspektów tego zagadnienia. Co należy brać pod uwagę – podpowiada Maciej Król, specjalista z firmy Signify.

Jednostka światła – bardzo ważny czynnik!

PO PIERWSZE – do porównywania światła do doświetlania roślin nie używaj lumenów, a mikromoli. Pierwsza jednostka jest odpowiednia dla wrażliwości ludzkiego oka, a więc określa widzialne dla człowieka spektrum światła. Druga jednostka określa ważniejszą dla roślin ilość energii dostarczanej w strumieniu światła. Nie oceniaj pojedynczego pomiaru światła bezpośrednio pod jego źródłem, lecz oceniaj światło na całym interesującym cię obszarze szklarni. Pamiętaj, że interesuje cię zarówno właściwy poziom światła na zakładanej powierzchni roboczej, jak i jego odpowiednia równomierność (nigdy nie powinna być ona mniejsza niż 80%!).

Okres użytkowania lamp LED

PO DRUGIE – zwróć uwagę na informacje dotyczące spodziewanego realnego okresu użytkowania produktu. Systemy LED pozwalają na długotrwałą bezproblemową pracę, podczas gdy systemy wykorzystujące tradycyjne źródła światła dla zapewnienia porównywalnego okresu ich właściwego funkcjonowania zazwyczaj wymagają regularnej wymiany lamp. Prowadzi to do odpowiednio zwiększonego, choć rozciągniętego w czasie kosztu ich użytkowania.

Magiczne widma i cudowne „recepty”

PO TRZECIE – nie daj się zwieść dostawcom, którzy twierdzą, że dysponują „magicznym widmem światła” czy „cudowną receptą uprawy”. Nie akceptuj teorii, a żądaj dowodów z wyników uprawowych z innych, wcześniejszych projektów tych firm.

Nie chodzi o waty, lecz o mikromole

NA KONIEC ZNOWU JEDNOSTKI – do właściwego porównywania źródła światła do uprawy NIGDY nie używaj mocy elektrycznej. Dla roślin nie jest ważna wprowadzana do systemu energia elektryczna, lecz uzyskiwane z niej promieniowanie aktywne fotosyntetycznie (w skrócie PAR – od ang. photosyntetically active radiation)!

Odpowiednia energia światła przy możliwie małym zużyciu energii elektrycznej

Doświetlanie asymilacyjne w uprawach szklarniowych ma wspomagać wzrost i rozwój roślin. Zadaniem każdej firmy będącej dostawcą systemu oświetleniowego jest zapewnienie ogrodnikowi wymaganej dla uprawy ilości światła (w mikromolach), przy możliwie najniższych kosztach początkowych inwestycji oraz – co równie ważne, a przy galopująco rosnących kosztach prądu może nawet ważniejsze – przy możliwie najmniejszym zużyciu energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania instalacji.

Przy podejmowaniu decyzji zakupowej wymagaj więc od producenta systemu oświetleniowego podania następujących informacji kluczowych: strumień światła PPF, rodzaj optyki zastosowanej w pojedynczym urządzeniu oświetleniowym oraz symulacja światła dla planowanego obszaru pokrycia (tzw. LightPlan), spodziewany okres użytkowania produktu, „waty” wejściowe źródła światła i zainstalowana moc całej instalacji. Na podstawie tych informacji można obliczyć pewne kluczowe wskaźniki inwestycji. takie jak: PPF/€, μmol/J, wzorce poziomu siły i równomierności zainstalowanego światła. A to powinno pozwolić na właściwą ocenę podejmowanej inwestycji. Pamiętaj – porównuj „jabłka z jabłkami”, nie pozwalając na skróty i uproszczenia, bo diabeł zawsze tkwi właśnie w szczegółach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pompy dozujące w fertygacji – kluczowe aspekty wyboru

Fertygacja, czyli podawanie nawozów wraz z wodą podczas nawadniania, jest niezwykle istotnym procesem w uprawach ogrodniczych. Aby zagwarantować optymalne warunki dla roślin, konieczne jest dokładne i skuteczne dozowanie pożywki nawozowej. W tym kontekście kluczową rolę [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet