Kocioł na zrębki drzewne i trociny, bardzo sprawny kocioł na biomasę

PODosłonami.pl

Wystarczą zrębki drzewne…

… pod warunkiem, że ma się dobry piec. Małgorzata i Edward Belka z Międzybłocia w województwie wielkopolskim specjalizują się w produkcji pomidorów szklarniowych (uprawiają odmianę Barteza F1). Obecnie wraz z synem Damianem i jego partnerką Adrianną (fot. 1) prowadzą uprawę na 3,2 ha, w szklarniach typu Venlo z 2004 r. i z 2015 r. (fot. 2). Co ciekawe – całą powierzchnię obiektów ogrzewają spalając tylko i wyłącznie zrębki drzewne (fot. 3) i trociny.

Czytaj dalej...
Zrębki drzewne są obecnie najtańszym paliwem, przy wykorzystaniu dobrego pieca można nimi ogrzewać duże obiekty

Zrębki drzewne są obecnie najtańszym paliwem, przy wykorzystaniu dobrego pieca można nimi ogrzewać duże obiekty

Szklarnia opalana drewnem

W gospodarstwie w Międzybłociu drewno do ogrzewania wykorzystywane jest już od 25 lat. Powód jest oczywisty – jest to najtańsze źródło ciepła. Czy zrębki drzewne mogą być jednak jedynym paliwem do ogrzewania tak dużej powierzchni? Okazuje się, że bez najmniejszego problemu. Tym bardziej, gdy spalanie następuje w kotle o bardzo wysokiej sprawności, przewyższającej tę, jaką charakteryzują się kotły węglowe. Od trzech lat szklarnie w gospodarstwie Edwarda Belki ogrzewane są przez automatyczny kocioł z firmy Compte For-Tech (fot. 4), reprezentowanej przez Pawła Mizgajskiego (fot. 5). Dlaczego wybór padł na ten właśnie kocioł? – Jak zobaczyłem ich rozwiązania, to przemówiło do mnie. Już przez wiele lat ogrzewałem szklarnie zrębkami i trocinami, więc mam wyobrażenie o tym, jak proces ten powinien przebiegać i wiedziałem, że kotły oferowane przez Compte For-Tech będą miały tę moc, którą mają na tabliczce znamionowej – stwierdził pan Edward.

Jak mówi E. Belka spalanie zrębków i trocin jest znacznie, nawet o 50% tańsze, niż ogrzewanie miałem węglowym (który ostatnio mocno drożeje i jest coraz trudniej dostępny). Fakt, że kocioł nie jest tani, jednak jest to inwestycja na lata (kocioł może pracować przez 25 lat), która przy tak dużej różnicy cen węgla i zrębków bardzo szybko się zwraca. Oczywiście cena zrębków i trocin zależy od ich dostępności w danym rejonie. Obecnie według informacji przekazanych przez ogrodników z Międzybłocia wynosi ona od 20 do 30 zł/m3, ich cena zależy od lokalnej lub chwilowej dostępności tego materiału. Ponadto zrębki częściowo wytwarzają oni we własnym zakresie mieląc odpady drzewne w rębaku, wówczas ich koszt jest znacznie niższy i wynosi mniej więcej ¼ podanej ceny.

Wysokiej sprawności kocioł na zrębki i trociny

Mimo, że w gospodarstwie jest obecnie rezerwowy 1,6 MW kocioł na miał węglowy, to Edward Belka podkreślał mocno, że 3,2 ha szklarni ogrzewane są obecnie jedynie przez wspomniany wyżej kocioł na zrębki o mocy 2,6 MW (w układzie grzewczym jest również zbiornik buforowy o pojemności 700 000 l). Jest to możliwe dzięki bardzo wysokiej sprawności, wynikającej z budowy kotła z firmy Compte For-Tech. Zarówno kocioł, jak i urządzenia peryferyjne (przenośniki, silosy) mają bardzo solidną konstrukcję. W przypadku spalania biomasy bardzo ważny jest fakt, że w kotle wykorzystano ruszt schodkowy o dużej powierzchni. Ponadto podzespoły są trwałe i wysokiej jakości. Szafa sterująca kotła wyposażona jest w sterownik programowalny, przyjazne menu pozwala na wybór 5 programów dla różnych paliw np. zrębki trocin, odpadów wilgotnych lub bardziej suchych.

Jak informuje Paweł Mizgajski kotły wyposażone mogą być dodatkowo w zintegrowany z paleniskiem system podgrzewania powietrza. Dzięki temu świeże, potrzebne do spalania powietrze ma ponad 120C (a nie np. -20C zimą). To rozwiązanie ulepsza spalanie mokrych zrębków i obniża ich zużycie. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania szklarni.

Opcje dodatkowe – ekonomizer, rekuperator

W gospodarstwie Edwarda Belki wykorzystane jest także inne rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty ogrzewania – tzw. ekonomizer. Polega ono na schładzaniu spalin do 120C, przy wykorzystaniu wody powracającej z obiegu grzewczego szklarni. W ten sposób 5% energii pierwotnie zawartej w paliwie jest odzyskiwane.

Jak informuje Paweł Mizgajski jest także możliwość zainstalowania rekuperatora, w którym następuje odzysk ciepła kondensacji. Spaliny z kotła na biomasę są w nim schładzane do temperatury 45C, dzięki użyciu wody powracającej ze szklarni. W ten sposób odzyskuje się 25% energii pierwotnie zawartej w paliwie. Inwestycja zwraca się w krótkim czasie. – Jeżeli tonę paliwa o wartości opałowej 10GJ kupimy za np. 150 zł, to uzyskamy z niej dodatkowo do 2,5GJ ciepła. Dla szklarni o powierzchni 4 ha, zapotrzebowaniu na ciepło wynosi ok. 56.000GJ/rok, a oszczędność wyniesie 210.000 zł rocznie – wyjaśnia P. Mizgajski.

Inną, ważną cechą, na którą zwraca uwagę ogrodnik z Międzybłocia jest niemal bezobsługowa praca kotła (czyszczony jest pneumatycznie). Odkąd go używa nie musi zatrudniać palaczy. Wystarczy raz na dobę zasypać zasobnik zrębków i wywieźć popiół – co daje dodatkowe oszczędności.

Ze względu na dobre doświadczenia związane ze współpracą z firmą Compte For-Tech kolejny kocioł – potrzebny ze względu na rozbudowę powierzchni uprawowej o 2 hektary, również będzie pochodził z tej firmy. Będzie miał 4 MW. Całe 5 hektarów szklarnia będzie obsługiwane tylko przez dwa piece na zrębki, a awaryjny kocioł na miał „zakończy karierę” w tym gospodarstwie.

Paweł Mizgajski – dyrektor handlowy Compte For-Tech : tel. +48 662 211 532

Edward Belka – ogrodnik, użytkownik kotła: tel. + 48 600 534 788

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet