PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Bylinowy szlak ISU – w Polsce (cz. II)

W drugiej połowie lata odbył się w Polsce zjazd Międzynarodowego Towarzystwa Bylinowego (Internationale Stauden-Union, ISU), którego działalność przyczynia się do poszerzania asortymentu produkowanych bylin i rozwijania rynku tych roślin. Przy okazji wizyty w naszym kraju uczestnicy spotkania pod nazwą ISU Summer Days zwiedzili kilka miejsc związanych z uprawą bądź kolekcjonowaniem bylin.

Tegoroczne spotkanie Międzynarodowego Towarzystwa Bylinowego - ISU Summer Days - odbyło się w Polsce (na fot. kolekcja przy szkółce Grochowscy, jednego ze zwiedzanych miejsc

Tegoroczne spotkanie Międzynarodowego Towarzystwa Bylinowego - ISU Summer Days - odbyło się w Polsce (na fot. kolekcja przy szkółce Grochowscy, jednego ze zwiedzanych miejsc), fot. A. Cecot

ISU w atrakcyjnych miejscach

Oprócz Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz będącego jego filią Arboretum w Wojsławicach, gdzie wręczono tegoroczne ISU Awards, uczestnicy Letnich Dni ISU zwiedzili 4 szkółki, w których produkowane są byliny.

Katarzyna i Tomasz Grochowscy z Radkowa na Dolnym Śląsku specjalizują się przede wszystkim w produkcji traw. Zajmują się również ich hodowlą – wśród roślin ocenianych w testach ISU w latach 2017-2018 (w Wojsławicach) znalazł się m.in. wyselekcjonowany w Radkowie Miscanthus sinensis ‘Fen’. Właściciele tej niewielkiej szkółki, a zarazem pasjonaci, szczycą się też – sąsiadującymi z nią – ogrodami modelowymi, w których nie brakuje ciekawych gatunków i odmian roślin. Jeśli chodzi o trawy i turzyce, mają w kolekcji ok. 300 taksonów, w tym wiele bardzo rzadkich, które mogą zainteresować koneserów.

Z rozmachem prowadzona szkółka Blabuś stawia natomiast na masową produkcję wyrównanego materiału wysokiej jakości: krzewów, drzew, pnączy i bylin (głównie mnożonych z nasion). Gospodarstwo, które ma centralę w miejscowości Biała – Kopiec niedaleko Częstochowy, zajmuje w sumie ok. 50 ha, z czego 30 ha przypada na kontenerownie i uprawy pod nowoczesnymi osłonami – wysokie tunele zblokowane i szklarnię Venlo. W tej ostatniej odbywa się ukorzenianie sadzonek w ściśle kontrolowanym klimacie, z zamgławianiem i doświetlaniem asymilacyjnym. W przypadku bylin, których produkcja ma tendencję wzrostową, pod względem liczby sprzedawanych roślin (w pojemnikach) wyróżnia się lawenda wąskolistna. Właściciel Andrzej Blabuś postawił na precyzyjne programowanie kalendarza wszystkich upraw i na mechanizację, w tym automatyzację, możliwie wielu prac. Na przykład do przesadzania materiałów wyjściowych do większych pojemników służą roboty – transplantery z serii Cube firmy Tea.

Szkółka Barcikowscy z Pakości k. Inowrocławia to z kolei jeden z największych w Polsce producentów bylin. Gros upraw tych roślin prowadzone jest na kontenerowni, która zajmuje 5 ha. Gospodarstwo ma w ofercie ok. 3000 gatunków i odmian, wśród których wyróżniają się trawy (najszybciej rozwijający się dział, ze względu na stale rosnący popyt), żurawki, funkie, liliowce, sukulenty (rozchodniki, rojniki), jeżówki, zioła. Firmy urządzające tereny zieleni zamawiają masowo w tej szkółce m.in. trawę wydmuchrzycę piaskową, barwinek czy bodziszek korzeniasty. Właściciel Włodzisław Barcikowski uruchomił parę lat temu sklep internetowy, którego klienci często szukają rarytasów oraz nowości.

Szkółka Dobrepole z Poznania – przedsiębiorstwo prowadzone od 1996 roku przez rodzinę państwa Grocholskich – oferuje byliny w pojemnikach: małych i dwulitrowych. Asortyment obejmuje ponad 1200 gatunków i odmian, również ziół. W wyborze towaru pomaga klientom wyszukiwarka, która znajduje się na stronie internetowej gospodarstwa, pozwalająca znaleźć rośliny o pożądanych parametrach.

Prywatna kolekcja roślin pod nazwą „Arboretum Trojanów” zlokalizowana jest koło Kalisza i należy do Marzeny i Jacka Bąkowskich. Znajduje się na terenie o powierzchni ok. 14,5 ha, z czego obsadzone jest 6 ha. Łączy dwa sąsiadujące ze sobą ogrody o dużej różnicy poziomów. Jest to zarazem bogata kolekcja drzew, krzewów, a przede wszystkim bylin (ponad 3000 gatunków i odmian), w tym traw ozdobnych (m.in. ok. 200 taksonów z rodzaju Miscanthus).

Postępy w Vitroflorze

Punktem kulminacyjnym podróży ISU po Polsce była wizyta u współorganizatorów tegorocznego spotkania – w siedzibie firmy Vitroflora w Trzęsaczu k. Bydgoszczy. To nowoczesne przedsiębiorstwo, które w 1977 roku założył Karol Pawlak, dziś znane jest w całej Europie (i nie tylko) – głównie dzięki bylinom. Mając ponad dwudziestu przedstawicieli handlowych na naszym kontynencie, oferuje profesjonalnym ogrodnikom materiał wyjściowy do dalszej produkcji. Gros młodych bylin pochodzi z laboratorium in vitro, które posiada Vitroflora. Firma dysponuje nowoczesnymi szklarniami i tunelami zblokowanymi (w sumie 7 ha) – w obiektach tych odbywa się m.in. aklimatyzacja roślin rozmnożonych w laboratorium oraz spedycja gotowego materiału (w szczycie sezonu – do 1,5 mln roślin tygodniowo).

W otoczeniu biura i cieplarni znajdują się bogate kolekcje bylin – nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale też stanowią „poligon doświadczalny”: pozwalają obserwować dane gatunki i odmiany w kolejnych latach, po kolejnych zimach oraz w sezonach kwitnienia. Produkcja (i sprzedaż) bylin w Vitroflorze stale się zwiększa. Firma ma od niedawna filię w Portugalii, gdzie, w lepszych niż w Polsce warunkach klimatycznych, ukorzenia sadzonki. Zakupiła też dodatkowe laboratorium w Tajlandii, aby sprostać nowym wyzwaniom rynkowym. Rozbudowywana infrastruktura (ostatnio przybył nowoczesny tunel zblokowany) wzmacnia potencjał przedsiębiorstwa, ale o jego pozycji decydują też inne czynniki. – Czterdzieści lat praktyki i wiedzy, jaką zgromadziliśmy, to nasza siła – podkreślił prezes Vitroflory Tomasz Michalik, goszcząc w Trzęsaczu koleżanki i kolegów z Międzynarodowego Towarzystwa Bylinowego, którzy byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli w Polsce. – Odbyliśmy bardzo dobrze zorganizowane spotkanie w Polsce i zobaczyliśmy świetnie zorganizowaną firmę, która nas zaprosiła do tego kraju – podsumował prezes ISU Aad Vollebregt.

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet