PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Czym nawozić w nowym sezonie?

Na to pytanie odpowiadali przedstawiciele firm nawozowych, które odwiedziliśmy podczas Targów TSW w Nadarzynie i Horti-Tech w Kielcach.

Duży wybór mikroelementowych nawozów dostępnych w postaci płynnej lub stałej schelatowanych opatentowanym czynnkiem IDHA oferowała firma ADOB®. Niepylące i łatwo rozpuszczalne granule można stosować zarówno nalistnie, doglebowo oraz fertygacyjnie. W uprawach, w których szczególnie ważne jest prawidłowe odżywienie wapniem polecany jest chelat Ca IDHA, zarówno do fertygacji jak i zabiegów nalistnych. Dostarcza niezbędny wapń w formie najlepiej przyswajalnej przez rośliny, dlatego jego efektywność jest bardzo wysoka. Jako dobre źródło żelaza firma polecała nawóz ADOB® Fe DTPA. Jest on polecany do nawożenia  żelazem gleb o odczynie lekko alkalicznym (pH do 7,5). Użyty czynnik chelatujący ma zapobiegać uwstecznieniu żelaza, które mogłoby następować np. w połączeniu z fosforanami w nierozpuszczalne związki żelaza. Jest łatwo dostępny nawet w warunkach niesprzyjających rozwojowi roślin. Nawóz dostępny jest w formie płynnej  niehigroskopijnego i niezbrylającego się mikrogranulatu.

Firma Intermag jest producentem serii preparatów mikrobiologicznych pod nazwą BACTIM. Do upraw pod osłonami w trakcie produkcji rozsady dobrze sprawdza się Bactim Radinet. Zawiera m.in. szczepy bakterii ryzosferowych i grzybów mikoryzowych. Do podlewania należy przeznaczyć 5 g środka (1,5-2 l cieczy roboczej) na tacę (multiplat) po siewie lub pikowaniu roślin. Po wysadzeniu roślin na miejsce stałe proponowany jest Bactim Fertimax, zawierający grzyby z rodzaju Trichoderma, jest polecany do stosowania przez system nawadniania kropelkowego, szczególnie w uprawach, w których istnieje duże ryzyko wystąpienia chorób odglebowych, takich jak m.in. werticilioza czy korkowatość korzeni. Można go stosować również w uprawach bezglebowych, np. na wełnie mineralnej. Jak przekazał Jan Wcisło najlepsze efekty uzyskuje się poprzez łączne stosowanie obu wspomnianych preparatów. W celu ograniczenia szkodliwego działania nicieni wolnożyjących i migrujących poleca się wykorzystać preparat Bactim Receptor – do opryskiwania gleby, podlewania rozsady, jak i do podawania przez systemy fertygacyjne.

Obecni na Targach Horti-Tech w Kielcach Katarzyna Słupek i Jan Wcisło reprezentujący firmę Intermag promowali rozwiązania mikrobiologiczne do upraw pod osłonami

Obecni na Targach Horti-Tech w Kielcach Katarzyna Słupek i Jan Wcisło reprezentujący firmę Intermag promowali rozwiązania mikrobiologiczne do upraw pod osłonami

Firma Hortico oferowała szeroką gamę nawozów. Promowała dwie linie produktów nawozowych. Pierwsza z nich to nawozy Plantacote, o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych – od 2 nawet do 16 miesięcy przy średniej temperaturze gleby ok. 21℃. Nawozy są przeznaczone do upraw szkółkarskich oraz dla roślin rabatowych, bylin i innych ozdobnych. W skład serii wchodzi Plantacote® Pluss (NPK = 14-9-15 + mikroelementy),
Plantacote® Top K (NPK = 10-9-19 + mikroelementy), Plantacote® Mix (NPK = 15-10-15 + mikroelementy), Plantacote® Top N (NPK = 19-6-12), Plantacote® Triple (NPK = 15-15-15), Plantacote® Triple 14 (NPK = 14-14-14) oraz Plantacote® Supra (nawóz częściowo otoczkowany).

Kolejną grupą nawozów, na którą zwracano uwagę podczas targów była produkty z firmy UralChem – rozpuszczalne, przeznaczone do fertygacji roślin uprawianych w szklarniach. Uwagę zwracano głównie na skoncentrowaną saletrę wapniową, o zawartości azotu równej 17% (w tym 0,3 w formie amonowej) i bardzo wysokiej zawartości wapnia – 33% CaO.

W ofercie firmy ICL Speciality Fertilizers, do upraw pod osłonami i w gruncie, szczególnie cenionym przez producentów np. papryki lub innych gatunków w tej technologii, jest długo działający nawóz Agromaster®. Jest to grupa produktów o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, otoczkowanych w 30 do 90%, działających od 1-2 do 5-6 miesięcy.  Granulat można stosować rzutowo lub rzędowo (ok. 15 cm od rośliny). Do upraw fertygowanych polecane są nawozy z serii Agrolution zawierające makro- i mikroelementy w postaci schelatowanej. Agrolution pHLow przeznaczone są do wody twardej, zmiękczając ją zwiększają przyswajalność dla roślin składników pokarmowych. Polecany jest także nawóz fosforowo-potasowy Nova PeKacid (0-60-20) o działaniu zakwaszającym, zwiększający przyswajalność nawozów i skuteczność środków ochrony roślin (fungicydy). Skutecznie oczyszcza systemy nawadniające rozpuszczając osady zatykające kapilary. Stosowanie Agrolution pHLow oraz Nova Pekacid pozwala w znacznym stopniu ograniczyć stosowanie niebezpiecznych kwasów mineralnych (azotowy, fosforowy, siarkowy). Pekacid może być także stosowany z nawozami dolistnymi Agroleaf® Power, składy można dostosować do każdej fazy wzrostu roślin, od rozsady do owocowania. Zalecane dawkowanie tej linii produktów pod osłonami jest w stężeniu 0,5% to jest 0,5 kg na 100 litrów wody. Na rośliny w pełni ukorzenione w odpowiednich warunkach możemy stosować dawkowanie do 1%.

Do wzbogacania gleby w składniki pokarmowe firma Timac Agro Polska polecała wykorzystanie nawozów granulowanych i płynnych z kompleksami biostymulującymi, pochodzącymi z alg morskich. Substancje te mają wpływać na lepsze ukorzenianie się roślin i wytwarzanie większej liczby korzeni włośnikowych, dzięki czemu rośliny mają większe możliwości pobierania wody i składników pokarmowych z gleby oraz lepiej rosną również w warunkach stresowych. Nawozem polecanym do produkcji rozsady oraz w początkowym okresie uprawy na miejscu stałym jest Fertiactyl® Starter o działaniu nalistno-doglebowym. Oprócz składników NPK (odpowiednio 13, 5 i 8%) zawiera Glicynę-Betainę, Zeatynę oraz kwasy huminowe i fulwowe. Kompleks ten korzystnie wpływa na środowisko antystresowe roślin, poprawia właściwości gleby i rozbudowuje system korzeniowy Z kolei nawozy typowo nalistne z gamy Fertileader z kompleksem Seactiv® są polecane do stosowania w późniejszym okresie uprawy. Oprócz dostarczania pierwiastków, wykazują silnie działanie antystresowe oraz poprawiają pobieranie i transport składników w roślinie nawet o 35%. Do fertygacji polecamy natomiast nawozy krystaliczne z gamy KSC z kompleksem Phyt-actyl, który zwiększa aktywność metaboliczną roślin dzięki prekursorom fitohormonów, działa antystresowo i zawiera schelatowane mikroelementy. W ofercie znajdują się również nawozy do upraw ekologicznych np. Ecovigor, który zawiera 3% azotu organicznego.

Karol Majchrowski z firmy Timac Agro, obchodzącej w tym roku 60-lecie działalności polecał nawozy z serii Fertiactyl

Karol Majchrowski z firmy Timac Agro, obchodzącej w tym roku 60-lecie działalności polecał nawozy z serii Fertiactyl

Podczas targów TSW firma Yara Poland promowała nowy brand – Yara Tera, obejmujący nawozy polecane do fertygacji. Jak wyjaśniał Wojciech Wojcieszek pod tym hasłem kryją się jednak nie tylko produkty, ale szerszy pakiet, w którego skład wchodzi również doradztwo i szczegółowe zalecania dotyczące fertygacji. Nawozy przeznaczone do sporządzania pożywek i płynnego nawożenia roślin będą (a niektóre już są) opatrzne nowym znakiem Yara Tera, co zapewne ułatwi ogrodnikom orientację w bogatym asortymencie firmy).

Tematowi fertygacji i wprowadzeniu nowego brandu poświęcona była również konferencja zorganizowana przez firmę Yara podczas targów TSW – więcej na ten temat w odrębnym artykule.

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

1 komentarz do “Czym nawozić w nowym sezonie?

  1. Pingback: Aplikacja mobilna firmy ICL fertilizers ułatwia pracę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet