Dzień Pomidora w Głuchowie - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Dzień Pomidora w Głuchowie

15 maja w Gospodarstwie Ogrodniczym Damiana i Pawła Chrzanów w Głuchowie k. Łańcuta firma Monsanto-De Ruiter zorganizowała „Dzień pomidora”. Współorganizatorami były firmy Grodan (producent mat z wełny mineralnej), Venlo (konstrukcje szklarniowe), Yara Poland (nawozy) oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń.

Czytaj dalej...

W gospodarstwie uprawiane są odmiany Admiro F1 (3/4 powierzchni) i Merlice F1. Pomidory uprawiane są w szklarniach typu Venlo o łącznej powierzchni około 6 ha, z czego 4 ha zajmują obiekty pokryte szkłem tradycyjnym. W 2013 roku oddano do użytku szklarnię o powierzchni 1,25 ha z dachem ze szkła dyfuzyjnego. „Jest to obiekt  standardowej konstrukcji – kratownice 8 m, odległość pomiędzy słupami 4,5 m, wysokość słupa 5 m. Dach pokryty jest szkłem niskożelazowym z dwustronnym antyrefleksem, o dyfuzji na poziomie 20%” – informował Zbigniew Węgrzyn z firmy Venlo.

Od 2002 r rozsada dostarczana jest przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń. Rozsadę wyprodukowano w kostce Plantop Delta, a rośliny uprawiane są na wełnie mineralnej Grotop Master firmy Grodan.

Odmiany i nawożenie

Merlice to odmiana pomidora gronowego, która odpowiada zapotrzebowaniu supermarketów. Jest szczególnie popularna w Holandii, gdzie stanowi około 80% rynku – mówiła Marta Repelewicz-Szybkowska z firmy Monsanto. Merlice to odmiana bardzo plenna. Rośliny o szybkim wzroście, zwartym pokroju, regularnie zawiązują owoce przez cały sezon.  W porównaniu z odmianą Admiro F1 rośliny mają krótsze miedzywęźla i polecane są do szczepienia na podkładce Maxifort F1. W gospodarstwie Państwa Chrzanów zbierana jest na „luz”, bez szypułki. Owoce mają masę 130-160 g.

Leszek Kołtun z firmy Monsanto zapowiedział wprowadzenie od przyszłego sezonu kilka nowości. Katarzyna Tykarska-Duchovska (Monsanto – De Ruiter) polecała nową odmianę średniowocową DR3896TH F1. Zawiązuje ona regularnie owoce wielkości BB i BBB, rośliny są mocniejsze od Admiro F1 i nie muszą być szczepione. Dostosowuje się do różnych warunków produkcji i sprawdza się przy małej ilości światła. Wśród odmian wielkoowocowych (wielkości BBB) wyróżnia się DR5014TH F1 – masa owoców ponad 230 g, typ wzrostu rośliny porównywalny  z Foronti F1.



Do nawożenia roślin wykorzystuje się nawozy firmy Yara Polska, przede wszystkim Superbę Zieloną i Calcinit. Henryk Wilczyński.  podkreślał, że warto zainwestować w sprawdzone nawozy bo dzięki temu można uzyskać owoce najwyższej jakości. Państwo Chrzanowie uprawiają pomidory zgodnie z dewizą firmy Yara :„Produkuje ze smakiem, bo smaczne się sprzedaje”.

Nowe, przenośne urządzenie pomiarowe  

GroSens to bezprzewodowe urządzenie firmy Grodan przeznaczone do pomiaru  wilgotności, EC i temperatury strefy korzeniowej w macie. Od maja tego roku dostępna jest w sprzedaży wersja  ręczna. GroSens składa się z urządzenia pomiarowego (Rider)  i czujnika (sensora) bezprzewodowego.  Przed wykonaniem pomiaru konfigurujemy ustawienia Ridera (typ maty, numer nawy i rzędu) – objaśniała dr Karolina Grabowska-Topczewska (Grodan). Każdy sensor ma swój unikatowy numer, który widoczny jest na wyświetlaczu. Czujnik należy umieścić w macie za pierwszą kostką od otworu drenażowego. Przyrząd dokonuje pomiaru w czasie rzeczywistym. Odczyt – widoczny po kilku sekundach – zapisywany jest w pamięci urządzenia. Możemy wykonać pomiar jednokrotny w jednej macie  lub pomiar wielokrotny w kilku matach. Oprogramowanie zainstalowane w Riderze wylicza średnią z każdego pomiaru.

Za pomocą złączą USB dane zapisane w Riderze mogą być przesłane do komputera, gdzie za pomocą odpowiedniego oprogramowania można przenieść je do arkusza kalkulacyjnego.  Ręczna wersja GroSens sprzedawana jest w komplecie z bateriami, śrubokrętem, pojemnikiem do odkażania sensora i chusteczkami higienicznymi. Można dokupić dodatkowe czujniki.

Nowości odmianowe z Holandii

Wizyta na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Konferencji Jagodowej w s’Hertogenbosch (11 stycznia br.) pozwoliła poznać nowe odmiany truskawek. Swoją ofertę pokazały firmy działające na rynkach międzynarodowych, sadzonki tych odmian są także dostępne dla polskich producentów.

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet