PODosłonami.pl

Cultilene8
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Konkurs Roślin „Nowości” 2020 – wyniki w trzech kategoriach

W miniony czwartek 3 września, czyli w pierwszym dniu tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Zieleń to Życie & Flower Expo Polska ONLINE, jej organizatorzy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni – ogłosili w internetowej relacji na żywo wyniki Konkursu Roślin „Nowości”, który miał w tym roku wirtualny charakter. Podano też rezultaty głosowania przedstawicieli branżowych mediów, którzy przyznali Wyróżnienie Dziennikarzy odmianom zgłoszonym do konkursu. Nie zabrakło też plebiscytu na ulubioną nowość KRN, którą mogli wybierać wszyscy korzystający z fanpage’ów wystawy Zieleń to Życie oraz ZSzP. Kolejny Konkurs Roślin „Nowości” – za rok.

Tegoroczny Konkurs Roślin "Nowości", przeprowadzony online przyniósł 6 medali w tym 2 złote (na fot. Actinidia arguta Hokey Pokey® - jedna z dwóch złotych medalistek)

Tegoroczny Konkurs Roślin "Nowości", przeprowadzony online przyniósł 6 medali, w tym 2 złote (na fot. Actinidia arguta Hokey Pokey® - jedna z dwóch złotych medalistek)

Konkurs Roślin „Nowości” – po raz 17.

Przedmiotem tego konkursu, który  towarzyszy wystawie Zieleń to Życie od 2004 r., są rośliny wieloletnie – drzewa, krzewy, pnącza, krzewinki oraz byliny ze stref klimatycznych 1-7b USDA: odmiany znajdujące się w Polsce w uprawie nie dłużej niż 5 lat bądź powracają na rynek po bardzo długiej przerwie.

W Konkursie Roślin „Nowości” 2020 wzięły udział przede wszystkim firmy uczestniczące w platformie promocyjnej Zieleń to Życie & Flower Expo Polska ONLINE (było 91 takich podmiotów, w większości szkółek). Zgłoszono do niego 20 odmian. Zaprezentowano je tylko w sieci, a jurorzy, których punktacja zdecydowała o medalach przyznanych wybranym kreacjom, pracowali w trybie zdalnym.

  • Złote medale

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) Hokey Pokey®

Polska odmiana aktinidii, wyselekcjonowana w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k. w Pruszkowie pod Warszawą i zgłoszona do konkursu przez tę firmę. Jest to pnącze o dwubarwnych liściach i smacznych owocach, łączące cechy rośliny ozdobnej i użytkowej. Tworzy wiotkie pędy owijające się wokół podpór, rośnie powoli, dorasta do 4 m wysokości. Liście długości  5-10 cm i szerokości 2-4 cm, zielone z nieregularną, żółtocytrynową obwódką, jesienią przebarwiają się na żółto. Niewielkie białe kwiaty rozwijają się w czerwcu. Odmiana partenokarpiczna, samopłodna. Owoce to jadalne, zielone jagody dwucentymetrowej długości i 1,5-centymetrowej szerokości, w smaku przypominają kiwi. Nadają się do jedzenia wraz ze skórką, mają cytrynowy posmak. Dojrzewają pod koniec września i w październiku; po dojrzeniu utrzymują się na pędach. Pnącze rozpoczyna owocowanie w 2. lub 3. roku po posadzeniu. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych, gleb żyznych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Wytrzymuje zimą spadki temperatury do około -22°C (strefa 6b), ale jest wrażliwe na wiosenne przymrozki. Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach z siatki, a także do prowadzenia na drutach rozciągniętych pomiędzy słupami. Odmiana szczególnie przydatna do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach.

Parocja perska (Parrotia persica) Persian Spire® ‘JLPN01’PBR

Wolno rosnące drzewo o wąskim, kolumnowym pokroju, osiągające po 7 latach uprawy  ok. 2 m wysokości. Tworzy krótki pień pokryty łuszczącą się, wielobarwną korą, ozdobną w okresie bezlistnym. Wszystkie gałęzie wzniesione. Liście jajowate, węższe i drobniejsze niż u innych odmian parocji, z wierzchu błyszczące – młode są ciemnofioletowe, latem jasnozielone z bordową obwódką, jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), suszę i zanieczyszczenie powietrza. Toleruje większość gleb ogrodowych, ale nie lubi podłoży zasadowych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Odmianę tę wyselekcjonował John Lewis z USA. W 2015 roku (w którym trafiła na polski rynek) została wyróżniona brązowym medalem targów Plantarium w Holandii. Do Konkursu Roślin „Nowości” 2020 zgłosiła ją Szkółka Piech z Końskowoli.

  • Srebrne medale

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Anna’PBR

Polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka w szkółce w Krzywaczce pod Krakowem o zgłoszona przez tę firmę do konkursu. Charakteryzuje się ciekawie wybarwionymi, dwukolorowymi liśćmi oraz zwartym, płasko-kulistym pokrojem i wolnym tempem wzrostu (po 6 latach uprawy krzew osiąga wysokość około 30 cm). Pędy liczne, wzniesione, gęsto ułożone obok siebie. Liście łopatkowate, żółte z charakterystycznym pomarańczowym rumieńcem na brzegach. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do małych ogrodów, uprawy na rabatach i w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Świetna roślina do tworzenia barwnych kompozycji z innymi niskimi krzewami i bylinami.

Budleja Davida (Buddleja davidii) Rocketstar Indigo® ‘SMNBDBT’PBR

Kompaktowy krzew o bardzo dużych, ciemnoniebieskich kwiatostanach ładnie prezentujących się na tle szarozielonych liści. Odmiana charakteryzuje się zwartym pokrojem, dorasta do wysokości 60 cm o osiąga do 1 m szerokości. Krzew zakwita w lipcu, kwiaty pojawiają się sukcesywnie do późnej jesieni, przyciągają liczne motyle i inne owady zapylające. Roślina wymaga gleb żyznych, dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, stanowisk ciepłych, słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C (strefa 6b). Nadaje się do sadzenia na rabatach, pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z krzewami i bylinami oraz do uprawy w pojemnikach balkonowo- tarasowych. Odmiana nagrodzona złotym medalem na  międzynarodowych targach Plantarium 2018 w Holandii i uznana zarazem za najlepszą nowość tej imprezy wystawienniczej. Wyhodowana przez Timothy’ego D. Wooda w USA. Do Konkursu Roślin „Nowości” 2020 zgłoszona przez Szkółki Kurowscy z Końskowoli.

Róża (Rosa) Maja Babylon Eyes ‘Intereybabjam’PBR

Odmiana wielokwiatowa z grupy Babylon Eyes®. Ma półpełne żółtokremowe kwiaty z wyrazistym, ciemnym oczkiem, zbudowane z kilkunastu płatków o delikatnie pofalowanych brzegach. Krzew kwitnie od czerwca do września. Charakteryzuje się zwartym, półkulistym pokrojem – dorasta do wysokości 60 cm. Liście są nieduże, ciemnozielone, błyszczące. Rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Preferują gleby żyzne, gliniasto-piaszczyste, próchniczne, przepuszczalne. Tolerują jednak suszę. Są odporne na mróz (strefa 6a). Nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz na rabatach w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni osiedlowej oraz miejskich kwietnikach. Hodowcą tej odmiany jest przedsiębiorstwo Interplant Roses B.V. z Holandii. Do konkursu zgłosiła ją  Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski z Mnikowa pod Krakowem.

  • Brązowy medal

Powojnik (Clematis) ‘Golden Dream’PBR

Polska odmiana powojnika z Grupy Atragene o półpełnych, żółtych kwiatach, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa, która zgłosiła tę kreację do konkursu. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, wspina się za pomocą chwytnych ogonków liściowych. Liście ciemnozielone. Kwiaty półpełne lub pełne, początkowo limonkowożółte, o średnicy 7-9 cm, jedne z większych w tej grupie powojników, dzwonkowate, osadzone na purpurowych szypułkach, przyjemnie grejpfrutowo pachnące. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z 4 lancetowatych, lekko pofalowanych i ostro zakończonych działek oraz 10-25 prątniczek. W trakcie kwitnienia kwiaty stają się bardziej żółte, a u nasady prątniczek i wzdłuż nerwu głównego pojawia się bordowe przebarwienie. Pnącze kwitnie najobficiej w maju oraz, ponownie, lecz mniej obficie, latem. Odmiana mrozoodporna (strefa 4), mało wymagająca, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Lubi miejsca intensywnie oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień. Nie wymaga cięcia. Jest przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

  • Wyróżnienie

Alstremeria (Alstroemeria) Indian Summer® ‘Tesronto’PBR

Bylina kłączowa o atrakcyjnych, egzotycznych, trójbarwnych  kwiatach i zwartym pokroju – dorasta do 60-90 cm wysokości. Odmiana z grupy SUMMER PARADISE®, ma czekoladowobordowe liście i łodygi, które w miarę wzrostu rozchylające się na boki. Kwitnie obficie od czerwca do jesieni. Na zimę część nadziemna zamiera. Roślina wymaga stanowiska zacisznego, słonecznego lub lekko ocienionego, gleby żyznej, próchnicznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Wytrzymuje spadki temperatury do około -15°C (strefa 7a), jesienią wymaga przykrycia grubą warstwą kory (10-15 cm). Może być uprawiana w gruncie w cieplejszych rejonach kraju albo w dużych pojemnikach trzymanych na balkonach oraz tarasach i chowanych na zimę do pomieszczeń o temperaturze około 0°C (np. nieogrzewana piwnica, garaż). Rośliny można uprawiać na kwiaty cięte. Hodowcą tej odmiany (całej grupy SUMMER PARADISE®) jest firma Horti Partners V.O.F. z Holandii. Do Konkursu Roślin „Nowości” 2020 została zgłoszona przez szkółkę  Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k. z Pruszkowa.

Wyróżnienie Dziennikarzy – po raz piąty

Oprócz medali, o których przyznaniu decyduje punktacja jurorów, Konkurs Roślin „Nowości” daje również pole do popisu przedstawicielom branżowych mediów, którzy zawsze głosują online (na podstawie zdjęć, opisów i własnej wiedzy). Tym razem aż 3 odmiany uzyskały tę samą liczbę głosów i po raz pierwszy od 2016 r. trofeum to trafiło do trzech szkółek, jako równorzędna nagroda. Wyróżnione  przez dziennikarzy nowości to:

  • Kuklik (Geum) ‘Bohema Pink’PBR

Polska odmiana kuklika, wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego w jego Szkółce Bylin Ogrody o Zielonych Progach w Skubiance k. Serocka. Jest to kępiasta bylina tworząca wiosną rozety ciemnozielonych, złożonych liści, spośród których wyrastają purpurowe, rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Poszczególne kwiaty są bardzo duże (mają do 5 cm średnicy) – największe, jeśli  porównać ogrodowe odmiany kuklika – półpełne, różowe, charakterystycznie skierowane ku górze i na boki. Płatki korony są pomarszczone oraz pofalowane, otaczają zebrane w środku żółte pręciki i słupki. W porównaniu ze starszymi odmianami kuklika, ‘Bohema Pink’ zakwita wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja. W czasie kwitnienia rośliny osiągają wysokość 30-40 cm. Są odporne na mróz (strefa 5b). Najlepiej rosną na glebach świeżych, lekko wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Polecane do sadzenia na rabatach (zwłaszcza w towarzystwie niskich traw oraz innych, płożących się bylin) i kwietnikach.

  • Powojnik (Clematis) ‘Golden Dream’PBR

  • Róża (Rosa) Maja Babylon Eyes ‘Intereybabjam’PBR

Zwycięzca plebiscytu internetowego

Konkurs Roślin „Nowości” 2020 dał też szansę szerokiej publiczności do wzięcia udziału w wyborze ulubionej rośliny. Głosami odwiedzających fanpage’e wystawy Zieleń to Życie oraz Związku Szkółkarzy Polskich w plebiscycie tym wygrał:

Różanecznik (Rhododendron) ‘Devin’PBR

Późno kwitnąca odmiana z grupy różaneczników wielkokwiatowych, o kolorowych i silnie pachnących kwiatach. Szybko rosnący, zimozielony krzew o wzniesionym, gęstym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy 1,1 m wysokości. Kwiaty różowofioletowe, dzwonkowate, mają około 8 cm średnicy, zebrane w kopułkowate kwiatostany, po rozwinięciu szeroko otwarte, w środku białoróżowe z dużym, purpurowym rysunkiem na górnym płatku, tworzącym atrakcyjne oczko, oraz długim, białym, wygiętym do góry słupkiem i białymi nitkami pręcików. Krzewy zakwitają w czerwcu. Polecane są do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach, na terenach zieleni miejskiej. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b). Jej hodowcą jest Michal Severa z państwowego instytutu Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. z siedzibą w Průhonicach (Republika Czeska). Do konkursu została zgłoszona przez Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska z Konstantynowa Łódzkiego.

Szczegółowe informacje o wszystkich odmianach zgłoszonych do tegorocznego Konkursu Roślin „Nowości” – na stronie internetowej Związku Szkółkarzy Polskich

 

Jubileusz 30-lecia polskiego producenta nawozów

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB, największy polski producent nawozów dolistnych, obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości schelatowanych nawozów mikroelementowych, saletry wapniowej oraz siarczanu i azotanu magnezu przeznaczonych do fertygacji w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet