PODosłonami.pl

Cultilene8
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Konkurs Roślin „Nowości” 2020 – w wersji online

Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni – organizatorzy tegorocznej Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA ONLINE – nie zrezygnowali z towarzyszącego tym targom od 16 lat konkursu , który popularyzuje nowe, ciekawe odmiany. W 2020 r. Konkurs Roślin „Nowości” ma jednak wirtualny charakter: zgłoszone do niego odmiany prezentowane są tylko w Internecie, a jurorzy, których głosy decydują o medalach i rankingu najwartościowszych nowości, pracują w trybie zdalnym. Przedstawiamy wybrane odmiany bylin, krzewów i pnączy spośród 20, które producenci (szkółkarze) zgłosili do oceny w br. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości – tj. opublikowane na stronach ZSZP oraz wystawy „Zieleń to Życie” – 3 września.

Buddleja davidii-ROCKETSTAR INDIGO ‘SMNBDBT', fot. Konkurs Roślin Nowości"

Konkurs Roślin "Nowości" w wersji wirtualnej będzie towarzyszył wystawie Zieleń to Życie ONLINE (tu: Buddleja davidii ROCKETSTAR INDIGO), fot. Konkurs Roślin „Nowości"

Nowe okoliczności a niezmienne potrzeby rynku   

Konkurs Roślin „Nowości” jest ukierunkowany na szeroką promocję i popularyzację nowych na polskim rynku, interesujących oraz wartościowych odmian roślin ozdobnych, a także owocowych: drzew, krzewów, pnączy i bylin. Zgłoszone do konkursu nowości są oceniane przez jury, które przyznaje medale i wyróżnienia. Przyznawana jest ponadto nagroda mediów – „Wyróżnienie dziennikarzy” – na podstawie głosów redakcji czasopism i portali specjalistycznych.

W 2020 roku, naznaczonym pandemią koronawirusową konkurs ten – podobnie jak targi ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA – ma nietypowy charakter. Odpowiada jednak na potrzeby rynku, który nieustannie poszukuje nowości. Bieżący sezon, który – w wyniku lockdown-u – wręcz pobudził zainteresowanie ogrodnictwem, jest pod tym względem nie mniej obiecujący niż poprzednie, kiedy Konkurs Roślin „Nowości” odbywał się „w realu”, a zgłoszone do niego, w tym nagrodzone, odmiany można było oglądać na żywo podczas wystawy „Zieleń to Życie”.

A oto niektóre odmiany zgłoszone do tegorocznego konkursu (pełna lista wraz z opisami i zdjęciami – na stronie ZSzP).

Byliny

W konkursowym zestawie znalazło się 5 bylin, a wśród nich przetacznik oraz szałwia  szczególnie nadające się do krótkotrwałej produkcji w doniczkach (zwartej budowy, zakwitające w 1. roku), która jest domeną ogrodników prowadzących sezonowe uprawy pod osłonami.

Alstremeria (Alstroemeria) Indian Summer® ‘Tesronto’PBR

Bylina kłączowa o atrakcyjnych, egzotycznych, trójbarwnych  kwiatach i zwartym pokroju – dorasta do 60-90 cm wysokości. Odmiana z grupy SUMMER PARADISE®, ma czekoladowobordowe łodygi i liście, które w miarę wzrostu rozchylające się na boki. Kwitnie obficie od czerwca do jesieni. Na zimę część nadziemna zamiera. Wymaga stanowiska zacisznego, słonecznego lub lekko ocienionego, gleby żyznej, próchnicznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Wytrzymuje spadki temperatury do około -15°C (strefa 7a), jesienią wymaga przykrycia grubą warstwą kory (10-15 cm). Może być uprawiana w gruncie w cieplejszych rejonach kraju albo w dużych pojemnikach trzymanych na balkonach oraz tarasach i chowanych na zimę do pomieszczeń o temperaturze około 0°C (np. nieogrzewana piwnica, garaż). Rośliny można uprawiać na kwiat cięty.

  • Jeżówka (Echinacea) ‘Tweety’PBR

Niska odmiana jeżówki, dorastająca zaledwie do 20 cm wysokości i osiągająca szerokość 15 cm,  o wyprostowanych i sztywnych pędach oraz dużych, ciemnożółtych kwiatach języczkowatych. Kwitnie od lipca do września, wabi motyle oraz inne owady zapylające. Wymaga stanowisk słonecznych, gleby umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej. Jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Dzięki zwartej budowie bardzo dobrze nadaje się m.in. do uprawy w donicach i skrzynkach balkonowo-tarasowych.

Kuklik (Geum) ‘Bohema Pink’PBR

Polska odmiana kuklika, wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego w jego szkółce Ogrody o Zielonych Progach w Skubiance. Jest to kępiasta bylina tworząca wiosną rozety ciemnozielonych, złożonych liści, spośród których wyrastają purpurowe, rozgałęzione pędy kwiatostanowe zwieńczone kwiatami. Kwiaty są bardzo duże, największe, jeśli  porównać ogrodowe odmiany kuklika; mają do 5 cm średnicy, są półpełne, różowe, charakterystycznie skierowane ku górze i na boki. Płatki korony są pomarszczone i pofalowane, otaczają zebrane w środku żółte pręciki i słupki. W porównaniu ze starszymi odmianami kuklika, ‘Bohema Pink’ zakwita wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja. W czasie kwitnienia osiąga 30-40 cm wysokości. Bylina odporna na mróz (strefa 5b). Najlepiej rośnie na glebach świeżych, lekko wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Polecana do sadzenia na rabatach i kwietnikach.

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) ‘Anniversary Rose’PBR

Niska, krzaczasta bylina o bardzo licznych różowych kwiatostanach, osiągająca 20-30 cm wysokości w czasie kwitnienia. Roślina tworzy rozety ciemnozielonych, lancetowatych, karbowanych na brzegach liści, z których wyrastają krótkie łodygi zwieńczone smukłymi, spiczastymi kwiatostanami w kształcie kłosów. W czasie, gdy rozwijają się pierwsze, położone niżej  pąki kwiatowe, wierzchołki kwiatostanów są jeszcze soczyście zielone, co daje ciekawy kontrast kolorystyczny. Z kątów liści łodygowych, poniżej kwiatostanu wierzchołkowego wyrastają krótsze kwiatostany boczne. Roślina zakwita pod koniec czerwca i kwitnie do sierpnia. Odmiana odporna na mróz (strefa 3), preferuje stanowiska słoneczne, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Polecana do sadzenia na rabatach i kwietnikach oraz do uprawy w donicach lub skrzynkach na balkonach i tarasach.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) Blue Marvel ‘Balsalarv’PBR

Kompaktowa bylina o wyprostowanym pokroju i dużych niebieskich kwiatach, niezawodnie powtarzająca kwitnienie. W czasie kwitnienia osiąga 25-30 cm wysokości. Kwiaty są bardzo duże, uznawane za jedne z największych u szałwii omszonej, grzbieciste, ciemnoniebieskie, zaopatrzone w różowofioletowe podsadki, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, wabiąc pszczoły i motyle. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych i ponownego kwitnienia. Bylina tolerancyjna względem podłoża, dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych do suchych, na stanowiskach  słonecznych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5). Polecana do sadzenia w grupach na rabatach, w ogrodach skalnych; nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

Krzewy       

Przedstawiamy odmiany zgłoszone do Konkursu Roślin „Nowości” 2020, które polecane są m.in. do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych:

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘AnnaPBR

Polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka w szkółce w Krzywaczce pod Krakowem, charakteryzująca się ciekawie wybarwionymi, dwukolorowymi liśćmi. Karłowy krzew  o zwartym, płasko-kulistym pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy osiąga około 30 cm wysokości. Pędy liczne, wzniesione, gęsto ułożone obok siebie. Liście łopatkowate, żółte z charakterystycznym pomarańczowym rumieńcem na brzegach. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do małych ogrodów, uprawy na rabatach i sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Świetna roślina do tworzenia barwnych kompozycji z innymi niskimi krzewami i bylinami.

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Lime StarPBR

Polska karłowa odmiana berberysu wyhodowana przez Janusza Szewczyka, charakteryzuje się bardzo gęstym, płasko-kulistym pokrojem, przypominającym odmianę ‘Kobold’, ale ma cytrynowożółte liście. Tempo wzrostu wolne, po 6 latach uprawy krzew osiąga 50-60 cm szerokości i około 30 cm wysokości. Najmłodsze przyrosty delikatnie pomarańczowe, starsze liście w głębi krzewu limonkowe. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do małych ogrodów, do tworzenia niskich obwódek rabat, uprawy w ogrodach skalnych i w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Świetna roślina do tworzenia barwnych kompozycji z innymi niskimi krzewami i bylinami o ciemnym ulistnieniu.

Budleja Davida (Buddleja davidii) Rocketstar Indigo® ‘SMNBDBT’PBR

Kompaktowy krzew o bardzo dużych, ciemnoniebieskich kwiatostanach ładnie prezentujących się na tle szarozielonych liści. Odmiana charakteryzuje się zwartym pokrojem, dorasta do 1 m szerokości i 60 cm wysokości. Krzew zakwita w lipcu, kwiaty pojawiają się sukcesywnie do późnej jesieni, przyciągają liczne motyle i inne owady zapylające. Roślina wymaga gleb żyznych, dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, stanowisk ciepłych, słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C (strefa 6b). Nadaje się do sadzenia na rabatach, pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z krzewami i bylinami oraz uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Odmiana nagrodzona złotym medalem na  międzynarodowych targach Plantarium 2018 w Holandii i uznana zarazem za najlepszą nowość tej imprezy wystawienniczej.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) Living Pinky Promise ‘LC NO12’PBR

Kompaktowy krzew, dorastający do 0,8 m wysokości i osiągający średnicę 0,7 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście o wyjątkowo ciemnym odcieniu zieleni. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów – w lipcu są białe, w sierpniu nabierają lekko różowego koloru, a we wrześniu stają się intensywnie ciemnoróżowe. Po przekwitnieniu zaschnięte kwiatostany nadal stanowią ozdobę krzewu. Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i na terenach zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) Magical Jewel ‘HORE140103’PBR

Kompaktowa odmiana z grupy Magical®. Charakteryzuje się nie tylko bardzo zwartym pokrojem, ale i dużą liczbą wytwarzanych pędów. Krzewy dorastają do 1 m wysokości i osiągają podobną szerokość. Pędy są proste, sztywne, słabo rozgałęzionych. Kwiaty wyłącznie sterylne, zebrane na szczytach pędów w duże kuliste kwiatostany. Początkowo limonkowozielone, w trakcie rozwoju i kwitnienia przyjmują różne barwy: odcienie różu, zieleni, fioletu, a pod koniec lata stają się czerwone. Krzew zakwita w lipcu, kwiatostany pozostają ozdobne do późnej jesieni. Ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się latem i rozwijają dopiero w kolejnym sezonie, krzewy należy sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru i zabezpieczyć przed przemarzaniem – obsypać podstawy pędów korą sosnową. Odporność na mróz umiarkowana (strefa 6b). Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych w cieplejszej, zachodniej części kraju, oraz w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń o temperaturze około 0°C. Odmiana wyróżniona w 2020 roku brązowym medalem w konkursie nowości Royal Boskoop Horticultural Society Spring Challenge.

Róża (Rosa) Maja Babylon Eyes ‘Intereybabjam’PBR

Odmiana wielokwiatowa z grupy Babylon Eyes®, o półpełnych żółtych kwiatach z wyrazistym, ciemnym oczkiem. Zwarty krzew o półkulistym pokroju, wolnym tempie wzrostu i długim okresie kwitnienia, dorasta do 60 cm wysokości. Liście nieduże, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty zbudowane z kilkunastu żółtokremowych płatków o delikatnie pofalowanych brzegach. Krzew kwitnie od czerwca do września. Odmiana polecana do sadzenia na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, przepuszczalnych. Toleruje suszę i jest odporna na mróz (strefa 6a). Rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz na rabatach w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni osiedlowej oraz miejskich kwietnikach.

Róża (Rosa) Zepeti® ‘Meibenbino’PBR

Obficie kwitnąca róża miniaturowa o krótkich, wzniesionych pędach oraz intensywnie czerwonych, niedużych kwiatach. Dorasta do 70 cm wysokości. Liście są drobne, ciemnozielone, błyszczące, zdrowe. Kwiaty pełne, czerwone, zbudowane z około 25 płatków, po rozwinięciu mają do 5 cm średnicy. Tworzą się pojedynczo lub są zebrane po 2 lub 3 na końcach pędów. Roślina zakwita obficie w czerwcu, powtarzając kwitnienie aż do jesieni. Odmiana zdrowa, wykazuje dużą odporność na porażenie mączniakiem prawdziwym i czarną plamistością, dobrze znosi letnie upały i mróz (strefa 5a). Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Odmiana polecana do uprawy w donicach na balkonach i tarasach, do dekoracji wnętrz, oraz do sadzenia na ogrodowych rabatach w towarzystwie niskich bylin i krzewów.

Drzewa

Parocja perska (Parrotia persica) Persian Spire® ‘JLPN01’PBR

Wolno rosnące drzewo liściaste o wąskim, kolumnowym pokroju, osiągające po 7 latach uprawy  około 2 m wysokości. Tworzy krótki pień pokryty łuszczącą się, wielobarwną korą, ozdobną w okresie bezlistnym. Wszystkie gałęzie wzniesione, liście jajowate, węższe i drobniejsze niż u innych odmian parocji, z wierzchu błyszczące. Młode liście ciemnofioletowe, latem jasnozielone z bordową obwódką, jesienią przebarwiające się na żółto, pomarańczowo i czerwono. W naszych warunkach klimatycznych nie kwitnie lub kwitnie bardzo rzadko. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), suszę i zanieczyszczenie powietrza. Toleruje większość gleb ogrodowych, ale nie lubi podłoży zasadowych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych w ogrodach przydomowych i osiedlowych. Może być uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Pnącza

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) Hokey Pokey®

Polska odmiana aktinidii wyselekcjonowana w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie pod Warszawą. Jest to pnącze o dwubarwnych liściach i smacznych owocach, łączące cechy rośliny ozdobnej i użytkowej. Tworzy wiotkie pędy owijające się wokół podpór, rośnie powoli, dorasta do 4 m wysokości. Liście długości  5-10 cm i szerokości 2-4 cm, zielone z nieregularną, żółtocytrynową obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwiaty niewielkie, białe, o średnicy 1-2 cm, rozwijają się w czerwcu. Odmiana partenokarpiczna, samopłodna. Owoce to jadalne, zielone jagody dwucentymetrowej długości i 1,5-centymetrowej szerokości, w smaku przypominają kiwi. Nadają się do jedzenia wraz ze skórką, mają cytrynowy posmak. Dojrzewają pod koniec września i w październiku, po dojrzeniu utrzymują się na pędach. Pnącze rozpoczyna owocowanie w 2. lub 3. roku po posadzeniu. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych, gleb żyznych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Wytrzymuje zimą spadki temperatury do około -22°C (strefa 6b), ale jest wrażliwe na wiosenne przymrozki. Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach z siatki, a także do prowadzenia na drutach rozciągniętych pomiędzy słupami. Odmiana szczególnie przydatna do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach.

Powojnik (Clematis) ‘Golden Dream’PBR

Polska odmiana powojnika z Grupy Atragene o półpełnych, żółtych kwiatach, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, wspina się za pomocą chwytnych ogonków liściowych. Liście ciemnozielone. Kwiaty półpełne lub pełne, początkowo limonkowożółte, o średnicy 7-9 cm, jedne z większych w tej grupie powojników, dzwonkowate, osadzone na purpurowych szypułkach, przyjemnie grejpfrutowo pachnące. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z 4 lancetowatych, lekko pofalowanych i ostro zakończonych działek oraz 10-25 prątniczek. W trakcie kwitnienia kwiaty stają się bardziej żółte, a u nasady prątniczek i wzdłuż nerwu głównego pojawia się bordowe przebarwienie. Pnącze kwitnie najobficiej w maju oraz, ponownie, lecz mniej obficie, latem. Odmiana mrozoodporna (strefa 4), mało wymagająca, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień. Nie wymaga cięcia. Odmiana przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

 

Patrz też strona internetowa wystawy „Zieleń to Życie”

 

'Santosh Violet' - wielkokwiatowa odmiana chryzantemy doniczkowej; uprawa w gospodarstwie pp. Niemczewskich, II dekada października br., fot. A. Cecot

Chryzantemy – sprzedaż na ostatniej prostej

W rodzinnym gospodarstwie „Ogród Niemczewskich” w podkrakowskich Zielonkach kończy się sprzedaż doniczkowych chryzantem, które co roku są produkowane w sezonie letnio-jesiennym, po roślinach balkonowo-rabatowych, i trafiają w większości do marketów. Chryzantemy z tego gospodarstwa [...]

1 komentarz do “Konkurs Roślin „Nowości” 2020 – w wersji online

  1. Pingback: Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie & Flower Expo Polska ONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Netafim
HortiAdNet