PODosłonami.pl
Kwiaciarski świat na IFTF (cz. I)
Międzynarodowe Targi Kwiaciarskie IFTF (International Floriculture Trade Fair), zorganizowane 8-10 listopada w Holandii, już po raz 8., dały możliwość zapoznania się z szeroką roślin ozdobnych, zwłaszcza kwiatów ciętych róż i ich odmian. W pawilonach Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen, gdzie od 2010 roku gości ta impreza wystawiennicza, był też dobrze widoczny sektor florystyczny oraz związane z nim wydarzenie pod nazwą „World of Flowers”.

W asortymencie róż do uprawy na kwiaty cięte pod osłonami pojawia się coraz więcej odmian o nietypowych kwiatach i cechach (tu: kreacje z grup Piano i Rokoko), fot. A. Cecot
IFTF 2017 – wzrost powierzchni
Ósma edycja targów IFTF, których organizatorem jest holenderska spółka HPP Exhibitions, była największa z dotychczasowych. Jej powierzchnię zwiększono w stosunku do ubiegłorocznej o prawie 50% – do 25 000 m2. Prezes HPP Exh., Dick van Raamsdonk podkreślił dobrą, optymistyczną atmosferę panującą podczas tegorocznych targów w Vijfhuizen oraz obecność wielu nowych zwiedzających z Ameryki, Chin i Bliskiego Wschodu (w sumie przybysze reprezentowali ponad 100 krajów, w tym Polskę).
Impreza zgromadziła, oprócz hodowców, przede wszystkim wystawców związanych z produkcją kwiatów poza Europą i tych, którzy sprzedają towar poza holenderską aukcją; w sumie było ich 262.
- Róże dominowały na targach IFTF 2017
- Kwiaty produkowane poza Europą to specyfika prezentacji w Vijfhuizen
- Ekspozycja Ligurii (Włochy)
- Kompozycja z części targów poświęconej florystyce
- Nie zabrakło tulipanów – z holenderskiej produkcji hi-tech, fot. 1-5 A. Cecot
Wielu zwiedzających połączyło wizytę na IFTF z odwiedzeniem targów Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer, tym bardziej że pomiędzy oboma obiektami wystawienniczymi, które dzieli trasa ok. 25-kilometrowa, kursował darmowy shuttle bus.
Róże na IFTF
Wizytówką targów IFTF pozostały róże i ich hodowcy. Niemiecka firma Rosen Tantau pokazała sprawdzone już, zwłaszcza przebojowe odmiany (jak np. pomarańczowa Belinda, kremowo-różowa Summer Lady czy łososioworóżowa Primavera) oraz nowości. Spośród tradycyjnych, wielkokwiatowych róż szklarniowych reprezentujący tego hodowcę Zbigniew Brzozowski zwrócił uwagę m.in. na następujące premiery: czerwone True Love i Red Velvet, różową Abigale, żółtokremową Primavera Lemon. Na stoisku przedsiębiorstwa Rosen Tantau wzrok przykuwała spora kolekcja odmian o kwiatach piwoniowych (grupy Piano i Rokoko), polecanych do sadzenia na zewnątrz, ale nadających się też do energooszczędnej uprawy w tunelach o dużej powierzchni wietrzenia.
- Zbigniew Brzozowski na stoisku firmy Rosen Tantau
- Róża Abigale
- Róża True Love
- Róża Red Velvet
- Róża Primavera Lemon
- Róża Lemon Piano
- Róża Playfull Rokoko, fot. 1-7 A. Cecot
Jan Wójcik, reprezentujący z kolei drugiego niemieckiego hodowcę róż szklarniowych – firmę Kordes Roses, wskazał takie nowości, jak: czerwona Con Amore (wcześniej wprowadzona na rynek pod nazwą Happy End, z której zrecygnowano), różowa Pink Xenon, łososioworóżowa Belleza (pokazana już rok temu), białozielonkawa Coco.
- Jan Wójcik na ekspozycji firmy Kordes Roses
- Róża Pink Xenon – jedna z nowości Kordesa
- Róża Con Amore (do niedawna Happy End), hodowli firmy Kordes
- Róża Coco (Kordes)
- Róża Armando! – hodowli firmy Schreurs
- Róża Sansa! (Schreurs), fot. 1-6 A. Cecot
Ruud Klasens z firmy Schreurs rekomendował polskim ogrodnikom m.in. następujące nowości – Sansa! (żółta), Armando! (lilaniebieska).
Na ekspozycji przedsiębiorstwa Dümmen Orange rzucały się w oczy np. wielkokwiatowa odmiana Mighty+ (pomarańczowa) czy gałązkowa Belarus+ (czysto biała). Steve Outram z tej firmy polecał też odmiany z grupy Tacazzi+ (różowe o różnych odcieniach) jako odporne, o mocnej budowie roślin i dające bardzo trwałe kwiaty cięte.
- Róża Mighty+ ze stoiska firmy Dümmen Orange
- Róża gałązkowa Belarus (Dümmen Orange)
- Róża Tacazzi+ (Dümmen Orange)
- Róża Opala hodowli firmy de Ruiter Innovations
- Róża All Right (de Ruiter Innovations)
- Róża Winter Time (de Ruiter Innovations), fot. 1-6 A. Cecot
Według Örjana Hulstofa, menedżera ds. marketingu firmy de Ruiter Innovations, na szczególną uwagę polskich ogrodników zasłużyły spośród nowości odmiany: Opala, Spectra, All Right, Winter Time. Z niszowych kreacji wyróżniała się London Eye.
Inne o nietuzinkowej budowie kwiatów odmiany, które zwracały uwagę na targach IFTF, to m.in. te oferowane przez firmę Interplant jako Clustar Roses, z grup Lace oraz Flow.
Nie zabrakło też, niestety, konserwowanych kwiatów róż „o co najmniej 3-letniej trwałości”, które produkowane są na świecie na coraz większą skalę (i przeważnie farbowane po spreparowaniu).
- Róża szklarniowa London Eye (de Ruiter Innovations)
- Róża Lavender Lace (Interplant Roses)
- Róża Flair Flow (Interplant Roses)
- Róża Gelato (Interplant Roses)
- Róże – nowa kreacja firmy Rosen Tantau zaprezentowana „pod numerem” (RT-15058)
- Róża Wild Moments (Jan Spek Rozen)
- Róża Eclair (z narodowego stoiska Japonii)
- Róże preparowane (o co najmniej 3-letniej trwałości), fot. 1-8 A. Cecot

Konferencje TSW 2021 Online
Jeszcze miesiąc temu organizatorzy targów TSW byli przekonani, że imprezę tę będzie można zorganizować w tradycyjnej formule. Niestety z powodu nasilenia się epidemii covid-19 i związanych z tym restrykcji nie będzie to możliwe. Wszyscy [...]