Kwiaciarski świat na targach IFTF w Holandii (cz. I)

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Kwiaciarski świat na IFTF (cz. I)

Międzynarodowe Targi Kwiaciarskie IFTF (International Floriculture Trade Fair), zorganizowane 8-10 listopada w Holandii, już po raz 8., dały możliwość zapoznania się z szeroką roślin ozdobnych, zwłaszcza kwiatów ciętych róż i ich odmian. W pawilonach Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen, gdzie od 2010 roku gości ta impreza wystawiennicza, był też dobrze widoczny sektor florystyczny oraz związane z nim wydarzenie pod nazwą „World of Flowers”.

Roze z grup_Rokoko_i_Piano_Rosen-Tantau_IFTF-2017

W asortymencie róż do uprawy na kwiaty cięte pod osłonami pojawia się coraz więcej odmian o nietypowych kwiatach i cechach (tu: kreacje z grup Piano i Rokoko), fot. A. Cecot

IFTF 2017 – wzrost powierzchni

Ósma edycja targów IFTF,  których organizatorem jest holenderska spółka HPP Exhibitions, była największa z dotychczasowych. Jej powierzchnię zwiększono w stosunku do ubiegłorocznej o prawie 50% – do 25 000 m2. Prezes HPP Exh., Dick van Raamsdonk podkreślił dobrą, optymistyczną atmosferę panującą podczas tegorocznych targów w Vijfhuizen oraz obecność wielu nowych zwiedzających z Ameryki, Chin i Bliskiego Wschodu (w sumie przybysze reprezentowali ponad 100 krajów, w tym Polskę).

Impreza zgromadziła, oprócz hodowców, przede wszystkim wystawców związanych z produkcją kwiatów poza Europą i tych, którzy sprzedają towar poza holenderską aukcją; w sumie było ich 262.

Wielu zwiedzających połączyło wizytę na IFTF z odwiedzeniem targów Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer, tym bardziej że pomiędzy oboma obiektami wystawienniczymi, które dzieli trasa ok. 25-kilometrowa, kursował darmowy shuttle bus.

Róże na IFTF

Wizytówką targów IFTF pozostały róże i ich hodowcy. Niemiecka firma Rosen Tantau pokazała sprawdzone już, zwłaszcza przebojowe odmiany (jak np. pomarańczowa Belinda, kremowo-różowa Summer Lady czy łososioworóżowa Primavera) oraz nowości. Spośród tradycyjnych, wielkokwiatowych róż szklarniowych reprezentujący tego hodowcę Zbigniew Brzozowski zwrócił uwagę m.in. na następujące premiery: czerwone True Love i Red Velvet, różową Abigale, żółtokremową Primavera Lemon. Na stoisku przedsiębiorstwa Rosen Tantau wzrok przykuwała spora kolekcja odmian o kwiatach piwoniowych (grupy Piano i Rokoko), polecanych do sadzenia na zewnątrz, ale nadających się też do energooszczędnej uprawy w tunelach o dużej powierzchni wietrzenia.

Jan Wójcik, reprezentujący z kolei drugiego niemieckiego hodowcę róż szklarniowych – firmę Kordes Roses, wskazał takie nowości, jak:  czerwona Con Amore (wcześniej wprowadzona na rynek pod nazwą Happy End, z której zrecygnowano), różowa Pink Xenon, łososioworóżowa Belleza (pokazana już rok temu), białozielonkawa Coco.

Ruud Klasens z firmy Schreurs rekomendował polskim ogrodnikom m.in. następujące nowości – Sansa! (żółta), Armando! (lilaniebieska).

Na ekspozycji przedsiębiorstwa Dümmen Orange rzucały się w oczy np. wielkokwiatowa odmiana Mighty+ (pomarańczowa) czy gałązkowa Belarus+ (czysto biała). Steve Outram z tej firmy polecał też odmiany z grupy Tacazzi+ (różowe o różnych odcieniach) jako odporne, o mocnej budowie roślin i dające bardzo trwałe kwiaty cięte.

Według Örjana Hulstofa, menedżera ds. marketingu firmy de Ruiter Innovations, na szczególną uwagę polskich ogrodników zasłużyły spośród nowości odmiany: Opala, Spectra, All Right, Winter Time. Z niszowych kreacji wyróżniała się London Eye.

Inne o nietuzinkowej budowie kwiatów odmiany, które zwracały uwagę na targach IFTF, to m.in. te oferowane przez firmę Interplant jako Clustar Roses, z grup Lace oraz Flow.

Nie zabrakło też, niestety, konserwowanych kwiatów róż „o co najmniej 3-letniej trwałości”, które produkowane są na świecie na coraz większą skalę (i przeważnie farbowane po spreparowaniu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet